• italya'da bulunan kılık-kıyafet-aksesuar mağazaları zinciri. vittorio coin isimli venedikli perakendeci tarafından 1916'da temelleri atılmış, şimdi hemen hemen her şehirde büyük büyük mağazaları var.

http://www.gruppocoin.it/
  • ingilizce'de madeni para, sikke manasına gelen kelime.
  • son zamanların en çok batıran ve kazandıran mereti.

bu arada bana iyi bi coinci lazım fikir almak için. ben o grafiklere bakınca ata tecavüz eden bi orangutandan başka bişey görmüyorum.
  • kişisel deneyimlerim ve kıçımdan uydurduğum şekliyle yükselme ihtimali olan coini tespit edebilmek üzerine düşüncelerim:

kripto paraların oldukça popüler olduğu bugünlerde sıradan biri bile zengin olmanın artık çok zor olmadığını düşünmeye başladı. bu mantık bir anlamda doğru. zenginlik ise sizin alacağınız risk ve birazda şansla doğru orantılı. bu yazıda kripto paralara yatırım yaparken dikkat etmemiz gereken birkaç önemli noktayı paylaşmak istiyorum. kripto paralarla ilgileniyorsanız ilk olarak bilmeniz ve sürekli takip etmeniz gereken site "coinmarketcap" olmalı. sitede hemen hemen tüm önemli coinlerin fiyatı, market büyüklüğü, o coinin resmi sitesi, fiyat çizelgesi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

örnek coin sayfası

coinmarketcap'a(cmc olarak kısalttım) girdiğimizde örneğin asch isimli coinin özelliklerine bir göz gezdirelim. ilk olarak güncel fiyatının $0.702520 usd olduğunu ve bugün dolar bazında yüzde 9.12 değer kazandığını görüyoruz. btc bazında ise değeri 0.00004232. btc bazında da bugün yüzde 1.78 değer kazanmış. yeni tanıdığımız bir coin olduğunu düşünürsek bu asch'ın neden değer kazandığını öğrenmeye çalışalım. bunun için ilk yapmamız gereken cmc sayfasındaki "social" sekmesine tıklayarak, coinle ilgili güncel bir bilginin olup olmadığına bakıyoruz. bu sekmeye girdiğinizde sayfanın solunda asch'ın güncel twitlerini, sağında ise redit paylaşımlarını görebilirsiniz. baktığımızda asch'ın çin'den blockchain teknolojisi alanında bir ödül aldığını görüyoruz. bir olumlu haberi cebimize koyduk.

ikinci olarak sayfanın hemen üstünde coin isminin yazdığı bölümde "website" linkine tıklayıp coinin resmi sitesine gidiyoruz. bakalım bu coinin projesi neymiş. siteyi incelediğimizde asch'ın blockchain altyapı projesi olduğunu(waves, ethereum, neo benzeri) görüyoruz. sayfayı incelediğimizde " 1500 transactions per second" gibi bir özellik göze çarpıyor. bu özelliği de kaydettik. oluşturulan sistemin hızlı bir sistem olacağını belirtiyor. sayfada bir download bölümü olduğunu görüyoruz, burada olumlu bir özellik de coinin kendine ait bir cüzdanının olduğudur. borsadan aldığınız aschleri bilgisayarınıza kurduğunuz cüzdanda güvenli olarak saklayabilirsiniz.

şimdi tekrar cmc anasayfasına dönüp asch'ın özelliklerine bakmaya devam ediyoruz. dolaşımdaki oranının 91,025,564; toplam miktarının da 112,525,564 olduğu belirtilmiş. bu tip bir altyapı projesi için makul bir sayı. benim en çok dikkat ettiğim özelliklerden biri de bu toplam miktardır. bir coin ne kadar çok ise fiyat olarak gidebileceği uzaklık da o kadar düşüktür.(tabi zaman zaman pump yapılarak yükseltilen coinlerden bahsetmiyorum, bahsettiğim kalıcı yükseliş). şimdi buradan devam edersek asch'ın 10 dolar olma ihtimalinde dolaşımdaki oranıyla hesaplarsak market büyüklüğü 900 milyon dolar olacaktır. benzerleri olan ethereum'un market büyüklüğü 45 milyar dolar olduğunu düşünürsek asch'ın 10 dolar olma ihtimali normal gelmeye başladı. bir de 100 dolar olma ihtimaline bakalım, bu defa da market büyüklüğü 9 milyar dolara yükselir. bu durum asch 100 dolar olursa çok da garipsenmez anlamına gelir. bu durumda yatırdığınız para yaklaşık x100 yapmış olacaktır.

cmc sayfasında "charts" sekmesine tıkladığınızda o coinin belirli bir dönemde hareketini yansıtan grafiği görebilirsiniz. grafikte turuncu çizgi coinin btc fiyatını, mavi çizgi ise market büyüklüğünü göstermektedir. asch için bakacak olursak market büyüklüğü arttıkça btc fiyatının düştüğünü görüyoruz. bu durum btc'nin olağan üstü hareketinden kaynaklanmaktadır. bu grafikte btc fiyatı değil de dolar grafiğini görebilseydik, market büyüklüğü ile doğru orantılı artan bir çizgi görecektik.

bir de asch'ın hangi borsalarda listelendiğine bakalım. "markets" sekmesine tıklayarak bu bilgiye ulaşıyoruz. bit-z, kucoin ve coinegg isimli üç borsada işlem görüyormuş. burada gözlerimiz büyük bir borsa aramakta. eğer hacmi büyük bir borsada listelenmemişse, bunu bir ihtimal olarak görüp listelendiği anda fiyatının yükseleceğini düşünebilirsiniz.(tabi ön koşul o coinin güvenilir bir projesi ve ekibinin olmasıdır). bu gibi bir ihtimali dikkate aldığınızda takip etmeniz gereken o coinin twitter ya da telegram hesapları olacaktır. bu tip bilgiler proje sorumluları tarafında o kanallarda mutlaka paylaşılır.

bu aşamadan sonra yapmanız gereken o coin ile ilgili bir google taraması yapmak olmalıdır. bu şekilde de o coinin olumlu ya da olumsuz özelliklerini öğrenebilirsiniz. ayrıca o coin için düzenlenmiş ico bilgilerine de ulaşmanız yararlı olacaktır. düzenlenen ico da ne kadar coinin satıldığı, coin ico fiyatının ne olduğu önemli bilgilerdir.

son olarak önemli bir husus da hangi coine yatırım yaparsanız yapın bu kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz bir miktar olmalıdır. böyle olduğunda o coinden kazanmanız için gerekli olan zamanı size vererek sabırsız olmamanızı sağlayacaktır.

https://steemit.com/…timali-olan-coini-tespit-etmek
  • madeni para. bunları toplamak gibi bir hobim var. paralar replika bile olsa hoşuma gidiyor.
  • bu iş ilk çıktığından beri aklıma bir türlü yatmadığı için hiç bulaşmadım. halbuki bu da para gibi bir kabul, neyse.

dikkatimi çeken şey şu, burada herkes kazanıyor (kaybeden söylemiyordur belki, eyvallah), herkes 1 ile girmiş 100 olmuş, 100 ile giren 1 milyar olmasını bekliyormuş falan.

o kadar kişi biliyorum coin ile uğraşan, ciddi analizler yapan (analize de ne gerek varsa, troll coin çıkıyor yıkıyor ortalığı, o da ayrı hikaye) bir kişi de demedi ki şu kadarla girdim, şöyle olunca çıktım ev aldım. birisi de demedi ki sattım araba aldım. ulan çokomel alan bile görmedim.

herkes kazanıyor ama para orada yatıyor. herkes bir şeyi bekliyor, bana da bu mantıklı gelmiyor. kazanıp harcamayınca, yaşam standartlarım değişmeyince, ben gerçekten bir şey kazanmış oluyor muyum, bilmiyorum.

"abi 1 sıfır daha eklesin çıkacağım"
  • türkiye'deki kredi kartlarıyla çalışmayacak cihazdır. türkiye'deki kredi kartlarının tamamı emv desteklidir. bu cihaz ise emv desteklemiyor gördüğüm kadarıyla. debit kartlarla çalışabilir.
  • bütün kartlarınızın bilgilerini tek bir kart içerisine bir uygulama ile yükleyip kullanabilmenize olanak sağlayan bir cihaz. daha sonra ödeme yaparken istediğiniz kartı seçebiliyorsunuz. hatta telefonunuz bu kartı bir yerde unuttuğunuzda sizi uyarıyor.

https://onlycoin.com/
  • (bkz: coin-or)
hesabın var mı? giriş yap