• şaşırtıyor bazen. misal bugün birden aklıma jermaine jackson denen adam geldi, hakkında bir şeyler yazmak istedim, hislenmiştim. fakat adamın isminin germain jackson şeklinde yazıldığına emin idim. yazdım, yok bişii çıktı. olamaz lan dedim. bu kez google'dan aradım. germain jackson için 93.000 sonuç vardı. neyse sonuçta adamın adının jermaine jackson olarak yazılmış olabileceğini keşfettim, ki bu sözlükte epey önce açılmış, hatta içinde benim de bir entrymin bulunduğu bir başlıktı. ama tek harf hatasına rağmen uyarı gelmemişti. şüphelendim. bu kez deneme yapmak için bor ve ötesi yazdım. birkaç seçenek geldi ama mor ve ötesi yoktu mesela. bira ve ötesi bile vardı. demek ki ben bu grubun ismini bor ve ötesi olarak bilsem mal mal böyle başlık açacaktım. araştırmalara küçük bir ara verdim ve bulgularımı sözlüğe yazmaya karar verdim. şimdilik söyleyeceklerim bu kadar.
  • bazı yazarlar clairvoyance'nin çalışma prensibine uymayan denemeler yapmışlar ve doğal olarak umdukları şey gelmeyince şikayet etmişler. mesela the minority report yazıp minority report sonucunu veya bor ve ötesi yazıp mor ve ötesi sonucunu beklemişler, sonra da "son zamanlarda basari orani cok dusmus" demişler. fakir de bu konuda biraz çalışmış birisi olarak arkadaşları aydınlatmayı üzerin vazife almış bulundu, affedin.

efendim, clairvoyance'nin çalışma prensibi başlıkların telaffuzlarını temel alıyor, (bkz: soundex). prensipte her bir başlığın telaffuzunu karşılayacak dört karakterlik bir değer üretilir. aynı şey kutucuğa yazıp getir dediğiniz ifade için de geçerlidir. hesaplanan* telaffuz değerleri karşılaştırılarak ifadelerin benzerliği saptanır. çok çok benzer* sonuçlar, clairvoyance'nin "lakin $oyle bi$iiler war belki alakalidir" listesine girmeye hak kazananlardır.

telaffuz değerleri, ifadenin "ilk harfi" ile başlar. burası çok önemlidir.
    misal :
    "bor ve ötesi" için "sallama" bir telaffuz değeri b1245 olurken,
    "mor ve ötesi" için değer m1245 olacaktır. (hesaplamalar için sillypoet'ten sağlam bir entri : (bkz: #2287420))
    bu iki telaffuz değeri görüldüğü gibi birbirine çok uzaktır. balık baştan kokmuştur.

bu nedenle bu teknolojiden hakikaten istifade edebilmek için ulaşmak istediğiniz başlığın en azından ilk harfini doğru gireceksiniz. ilk harfini yanlış girip diğerlerini tıpatıp aynı girseniz bile istediğiniz sonuca yaklaşmanız söz konusu değildir.

* burada size aktardığım teknolojinin dışarıya yansıyan, aleme malum olan kısmı, bir bakıma çerçevesi idi. ancak clairvoyance'nin telaffuz değerlerini nasıl hesapladığı (algoritması) ve bunları nasıl karşılaştırdığı sözlüğe münhasırdır (black box) ve tahminimce şu an için sadece sözlük kodunu kalkındırma vakfı mensuplarınca bilinmektedir. (geçmek olmaz, gnostic'in ne kadarına sahip olduğunu bilmiyoruz tabi, (bkz: #322994))

işlevselliğiyle enfes bir implementasyon.
  • son dönemde cahil periler filmine adını veren tablosu (la fée ignorante-cahil peri) ile tekrar gündeme gelmiş; çizdiklerindeki zekayı, neşeyi, mizahı sevdiğim insan magritte'in 1936 tarihli bir oto-portresinin de adıdır clairvoyance. şöyle ki; magritte bir tuvalın önünde oturmuş ve yanındaki masada duran yumurtaya bakmaktadır. ama resmettiği şey kanatlarını açmış, uçmaya çoktan hazır bir kuştur. böyle sade, böyle hoş, böyle etkileyicidir işte.
    görmeyi arzu edenleri http://sunsite.icm.edu.pl/…agritte/p-magritte13.htm adresine davet edebilirim.
  • parapsikolojik terim: diğerlerinin düşüncelerini okuyabilme, gözle görülemeyen şeyleri görebilme ve gaipten haber verebilme yetisi
    (bkz: clairvoyant)
    (bkz: clairaudience)
    (bkz: clairsentience)
  • cogu zaman pek yararlı olmasıyla beraber, bazen de yaran tarzda sonuclar gosterebilitesiyle sandalyeden düşmenize yol açabilecek sozluk hizmeti...
    örn:13 mayıs 2005 15:02 tarihli arama sonucudur...

en son babalar bosalir

yok boyle bi$ii???

lakin $oyle bi$iiler war belki alakalidir:

i. e o kadar da olsun canim
  • türkçe karşılığı durugörü olan ingilizce sözcük.
  • gelecegi gorme yetenegi.
  • 1986 çıkışlı screaming trees albümü.
  • mühendis, ressam, mimar, grafiker, bestekar, programcı gibi, işin başlangıcında elinde boş sayfadan başka bir şey olmayan, yaratıcılık baskısı altında ezilen meslek sahiplerinin hepsinin duvarında asılı bulunması gereken bir rené magritte eseri.
    http://www.artrenewal.org/…abase/image.asp?id=25247

"a spider conducts operations that resemble those of a weaver, and a bee puts to shame many an architect in the construction of her cells. but what distinguishes the worst of architects from the best of bees is this, that the architect raises his structure in imagination before he erects it in reality."

karl marx
    [das kapital, volume i, chapter 7]
  • sozlugun yeni super zeka ozelligi.. "nasi yani", "oha", "yuh" gibi tepkiler verilebilir..
hesabın var mı? giriş yap