• etkin bir hristiyan tarikatı, hristiyanlığın yayılmasında (ve tabi sömürgeciliğin aklanmasında) büyük pay sahibidir, pek çok yazar ve filozof (voltaire,diderot,james joyce ilk aklıma gelenler) cizvit okullarında eğitim görmüştür (hoş sonra cizvitlere sövüp sayanlar az değildir, o ayrı), tarikatin düsturu "ad majorem dei gloriam"dır. daha fazlası için joyce'un sanatçının bir genç adam olarak portresi okunabilir.
  • ispanyol inigo (ignatio) lopez de loyola ' nın kurduğu bir hristiyan tarikatı. günümüzde halen etkindir. hayatlarını isa (jesus) gibi yokluk içerisinde geçirirme taraftarıdırlar. isimlerini de bu kelimeden alırlar (jesuit).
  • gavurcasi -jesuit-, kolombus amerikayi ke$fettikten sonra ac kalan amerika yerlilerini beslemek amaciyla avrupadan gonderilen yemek/insani yardim
  • yürümek, insanın aynı zamanda içine yaptığı bi yolculuk olduğundan, ibadet sayılırmış cizvitlere göre. sevdim ben bunu.
  • katolikler arasında şeytan çıkarma ayinleri konusunda uzmanlıkları ile tanınan bir grup. bir nevi komando rahip.
  • kimse yazmamış ama 18. yy da fransada çok eğitimli, örgütlü, ve uluslararası ticaret ilişkileri olan yani fetö örğütü gibi örgütlenmiş dini akım. hatta bir ara nedir bu paralel devletten çektiğimiz diyip portekiz, ispanya ve fransa cizvitleri tepelemiş, bunun üzerine cizvitlerde amerikaya göç etmiş.

https://en.wikipedia.org/…uppression_in_france_1764

(bkz: tanıdık değil mi?)
  • doğrudan papa efendiye bağlı süper eğitimli bir grup. lübnan'da motel niyetine misafirleri olmuştum bir grup fransızla. osmanlı zamanında 5 papazı öldürünce fransa'nın baskısıyla bugün zahlé'de bulunan devasa alanı vermiş kendilerine. üniversiteleri var, gönüllü katılımcılar 10 yıla yakın bir eğitim alıyorlar bunun ilk iki yılı dünya ile tüm ilişkilerini keserek yapılıyor. adamlar tam bir diplomat gibi, dünya meseleleri üzerine saatlerce konuşabilirsiniz. hepsi fransızca biliyor + üç dört dil daha konuşuyorlar.

anlattıklarına göre, fransız toprağı sayılan, ankara'da da bir kiliseleri varmış. genelde yabancılardan oluşan cemaat dini tören yaptığında mutlaka birkaç polis tarafından ziyaret ediliyormuş.
  • bazı dillerde ikiyüzlü, sinsi anlamlarında da kullanılır.
  • bir amerikan yerli yemegi
  • new york'ta bulunan ve amerikanin sosyal bilimler dallarindaki iyi okullarindan biri olan fordham university de bir jesuit okuludur. genel olarak egitim ve ogrenimi en cok sponspor eden tarikattir ve tum dunyada onemli universiteler kurmuslardir. jesuit okullarina gitmek icin katolik hatta hristiyan olmak gerekmez elbette, misyonerlik faaliyetleri olmasina ragmen sadece iyi bir egitim gormek icin gidebilir, gonul rahatligiyla okuyabilirsiniz. fakultelerinde teoloji kokenli bir cok profesor olmasina ragmen, hem rahip hem bilimadami egitmenleri de vardir.
hesabın var mı? giriş yap