• henüz çok yeni bir c3 sx 1.6 hdi 16v 92 bg. sahibi olarak izlenimlerimi şu şekilde yazabilirim:

+'ları:

- 1.6 litre 92 beygir güç üreten motoru, daha önce kullandığım 1.4 92 beygir c3'e göre, gözle çok hissedilir olmasa da daha fazla bir performans gösteriyor. 1.4 benzinli, eski teknoloji bir araçtan (clio rt) sonra bu araca geçen benim için gayet tatmin edici bir performans gösterdiğini söyleyebilirim. özellikle ara hızlanmalarda tahminimden çok daha iyi bir güç sağlıyor. otobandaki bir yokuşta bir kamyonun arkasında 70km/h hıza düştükten sonra vites bile küçültmeden 160'a çıkabilmek, bu sınıf bir araç için güzel bir his

- donanımı kesinlikle sınıfındaki hiçbir araçta bulunmayacak doyuruculukta. yağmur sensörü, far sensörü, dijital klima, ısıtmalı ve elektrikli yan aynalar, bunun yanında iki ön iki yan toplam dört hava yastığı, bu sınıfta bir araç için gayet tatmin edici seviyede bir donanım.

- tasarımı ve çizgileri aslında tamamen zevk meselesi bir konu olsa da; kanımca c3, sınıfındaki diğer araçlardan çok daha estetik. dijital hız göstergesi, yol bilgisayarı ve dijital klima ekranlarının kullanımı ve görünümü aracın içinde oldukça güzel bir görüntü sunuyor. iç tasarımı ne cliolardaki gibi hantal ve kullanışsız, ne de fiestaların 90'lardan kalma iç mekan tasarımı gibi zevk yoksunu. dış görünüşü ise hem sevimli, hem de rengine göre iddialı durabiliyor. sınıfındaki dönemdaşı diğer araçlara göre - hem iç hem dışta- özgün bir görüntüsü olması ise benim gibi ana akımdan sıkılan kişiler için doğrudan bu aracı tercih sebebi olabiliyor.

- araç oldukça seri, şehiriçi kullanımda insanı şeytan dürtebiliyor. oradan da geçerim, şurdan da zıplarım burdan da hoplarım diye diye trafik canavarı kesilmenizi sağlayabiliyor. çünkü gerçekten gaza bastığınızda istediğiniz tepkiyi fazlasıyla alabiliyorsunuz.

-leri:

- aldığım araç ilk sahibinden kazasız, temiz kullanılmış ve düşük km'li olmasına rağmen iç mekan sesleri oldukça fazla. ön konsoldan gelen tıkırtılar, 100-110 km/h hızdan sonra camlardan gelen üfürme sesleri, eğer aracın içinde müzik açık değilse insanı uyuz edebiliyor. bu konuda kendisinden 10 yıl yaşlı olan eski aracım bile, birkaç sene öncesine kadar daha başarılıydı. 13 yaşını devirdikten sonra ön konsoldan anca bu kadar tıkırtı gelmeye başlamıştı diyebilirim. ki renault da bu konuda en az citroen kadar kabızdır.

- cd çaları mp3 cdsi okuyamıyor sanırım. denemeye fırsatım olmadı fakat citroen c4'lerde kullanılan aynı tipteki cd çalarların üzerinde mp3 ibaresi bulunurken bu aracın üstündeki cd çalarda bulunmuyor.

- artıya mı eksiye mi yazacağımı bilmediğim bir özellik olmasına rağmen, seri araç kullananlar için handikap olabildiği için eksilerinin arasına yazıyorum, direksiyonu çok hafif. tamam şehir kullanımı, elektro servo bilmemne ama, 1.6 motorlu 90 küsür beygir bir araçta yapılabilen seri hareketlere direksiyonun yumuşaklığı pek uymuyor. direksiyon, hafifliği nedeniyle ani şerit değiştirmelerde ve ani hızlanmalarda elden kaçabiliyor. belki eski bozuk hidrolik direksiyonlu, toros'u aratmayan aracımdan sonra henüz alışamadığımdan bana öyle geliyor olabilir, zaman gösterecek.

- ya ben aracın manevrasına tam alışabilmiş değilim ya da gerçekten aracın turu ilk aracım olan 87 model ford taunus'tan bile daha az. tam sağ ya da tam sol dönüşlerde hissettiğim şimdilik bu, ama bana öyle geliyor da olabilir.

sonuç:

eski makyajlı kasa c3, ikinci el bu sınıfta alınabilecek 4-5 yaşındaki araçların arasında, daha önce de bu başlıkta fikir beyan ettiğim gibi benim için hala en alınabilir otomobil. +'ları -'lerini götürüyor. eğer görsel olarak severek aldığınız bir araçsa, verdiği performansla da sizi kendisine bağlıyor.

15 ay sonra gelen ek:

- araçla 15 ayda 15bin km yol yapıldı. 78000'den 93000km'ye ulaştım. daha sonrasını bilmiyorum ama, bu km aralığında çıkardığı çok fazla bir sorun yok. yedek parçasının pahalılığı sıkıntı yaratabiliyor fakat çok da önemli değil sanırım. kronik sorunlar mıdır bilmem fakat ben sadece vites halatı kopması ve egr hatası sorunları yaşadım araçtan. vites halatı bundan 7-8 ay önce 500lira gibi bir fiyatla yetkili serviste değiştirildi. dönemdaşı ithal araçlarla benzer fiyat aralığı gibi görünüyor araştırdığım kadarıyla. egr için ise emin değilim fakat 800 lira gibi bir fiyat çekmiş olmalılar. bu anladığım kadarıyla genel bir sorun. internetten araştırdığım kadarıyla tüm psa grubu araçlar bu km aralığında bu sorunu çıkartabiliyor gibi. alternatif yollar deneyerek öncelikle egr iptalini denedim fakat araç bunu kabul etmiyor, egr hatasını vermeye devam ediyor ve motor kendisini korumaya alıp belli devir üstünde yeterli gücü vermiyor. bu gibi durumlarda çıkmacılar iyi bir alternatif. sanayideki tanıdıklar vasıtasıyla 2 adet bozuk egr'den tek bir sağlam egr çıkartıp 100 lira civarına sorun çözülebiliyor. neticede yedek parça, çok ağır bir durum olmadıkça bu aracı düşünenler için çok da sıkıntı yaratmaz sanırım. ya da gülü seven dikenine katlanır durumu yaşanıyor diye özetleyelim.

- yakış konusu ile ilgili, incelemeyi yaptığım dönemde bir şey söyleyebilecek seviyede değildim. 15 ay sonunda, aracın ciddi anlamda ekonomik olduğunu söyleyebilirim. 1.6cc motor bu noktada almadan önce endişe verici olabiliyor fakat bu konuda endişeye mahal yok. aracı 3 kişi kullanıyoruz. ben daha performans ağırlıklı kullandığımı söyleyebilirim. yol bilgisayarını sıfırlayıp performans ağırlıklı kullandığım, rotamda gayet yokuşların da olduğu yolculuklarda bile yol bilgisayarında en fazla 6lt/100km ortalamasını gördüm. bu şehir içi sürekli performanslı kullanım ortalamasıyla aynı sayılır. şehir içi performanslı kullanımlarda 5.7-6.4lt/100km arası değerler görüyorum. araç sakin kullanan diğer sürücüsünde şehiriçinde 5.5lt/100km, şehirlerarası yolda 4.9-5lt/100km ortalamasında yakıyor en fazla. üstelik bu yakış değerleriyle, kendi sınıfındaki dönemdaşlarının verdiği 70 küsür beygire karşı 90 beygirlik güç sağlıyor. yakış konusunda soru işaretine en uzak araçlardan biri kendisi.

- sustalı anahtarı fazla hassas. oynamaya, düşürmeye falan hiç gelmiyor, sustası gevşeyiveriyor. dikkatli kullanmakta fayda var.

ek için sonuç:

15 aylık kullanımın, 15bin km'nin sonunda, araç 93bin km'ye geldiğinde de, daha önce söylediklerim halen geçerli. bu aracı almadan önce içine düştüğüm soru işaretlerini, almayı düşünecek yeni kişiler için elimden geldiğince gidermek amacıyla, söylediklerimi güncellemek istedim.
  • 1.2 puretech benzinli motor, eat6 otomatik şanzımanlı, 2021 model, shine donanım seviyesine sahip olanına yönelik deneyimlerimi ileteceğim b segmentinde yer alan citroen modeli.

daha önce sahibi olduğum 1p1 kasa kodlu 2. jenerasyon seat leon hakkındaki görüşlerim için: #71040955

daha önce sahibi olduğum vw scirocco 1.4 tsi 125 hp manuel makyajlı versiyon hakkındaki görüşlerim için: #89024676

sahibi olduğum volvo v40 t3 r-design makyajlı versiyon hakkındaki görüşlerim için: #110893229

deneyimlediğim 2016 model hyundai i10 1.2 elite hakkındaki görüşlerim için: #115671363

b segmentinin aykırı üyesi, rakiplerine nazaran farklılaşan tasarımı ve izlediği farklı strateji ile dikkat çekiyor. ilk olarak 2016 yılında çıkan araç, 2020 yılı başında ufak bir makyaj operasyonu geçirdi.

tasarım:

b segmentinde hafif crossover benzeri çamurluklarda dodiklere yer veren tasarımı, işlevsel airbump'ları ve çok renkli yapısı ile fakir mini'si olarak adlandırabileceğimiz çok özgün bir tasarıma sahip. citroen gerçekten o eski ds'lerden gelen yenilikçi yapısını ve fransız zerafetini bu aracın dış tasarımına bir şekilde yansıtmış. çift renkli oluşu tavan ve c sütunlarında sticker'ları tasarımı daha dikkat çekici kılıyor. shine paket ile gelen elmas kesim jantlar da tasarımı tamamlıyor.

iç mekan:

araç yüksek tasarımı sayesinde ferah hissettiriyor. koltuklar omuz hizasından itibaren tavan ile birlikte bej renkte ve aracı olduğundan daha geniş gibi gösteriyor. esasen boyutlar b segmenti ortalamalarında, fakat ön yolcu koltuğunda yükseklik ayarının olmaması ve koltuğun yüksekte konumlandırılmış olması ile birlikte ilginç şekilde baş mesafesi bakımından klostrofobik hissettim. boyum 1.82 bu arada. özellikle ön yolcu için torpido kısmının tasarımı sayesinde inanılmaz bir diz mesafeniz var. aferin citroen.

bunun dışında sürücü mahallinde oturma pozisyonunuz yüksek, görüş açılarınız net, cam yüzeyler geniş.

dokunmatik ekran psa grubunda birçok modelde mevcut olan 7 inçlik model. apple carplay olması çok güzel. tepkileri fena değil, kullanımı kolay. yalnız klima kontrollerinin ekrandan değil tuşlu olmasını isterdim.

malzeme kalitesine değinirsek; b segmentindeki birçok rakibinin gerisinde, esasen hiçbir noktasında yumuşak plastik yok. direksiyon ve vites topuzundaki deriler kaliteli. kapı tutma kulpları hem kaliteli hem de oldukça hoş tasarıma sahip. aracın paspasları ise kalitesizliği ile ön plana çıkıyor, beğenmedim.

koltuklara ayrı parantez açalım; citroen'in advanced comfort olarak adlandırdığı koltukların öncelikle tasarımı, kumaşı ve renkleri çok şık ve kaliteli olduğunu söylemem gerek. koltuklarda var olan 15 mm daha kalın dolgu sayesinde konfora etki ettiği iddiasında citroen ki bence haklı da. tek eksi yanı ise yeterli yanal desteklerin olmayışı.

eşya gözleri ise c3'ün gerçekten en zayıf olduğu nokta. yani ancak bir italyan bu kadar işlevsiz bir iç mekan tasarlayabilirdi, bir fransızdan bu kötü iç mekan tasarımını görmek şaşırtıcı. shine pakette gelen start stop tuşu, tuşun sağındaki gözü tamamen işlevsiz hale getirmiş. ön tarafta yer alan bardaklıklar ise konsolun çıkıntılı tasarımı sebebiyle gerçekten bardaklık yani öyle sabah kahvemi stanley'ime doldurdum bardaklığa koydum yola çıktım durumu yok hem de sürüş esnasında dökmeden içeceğini almak marifet istiyor. rezalet bir tasarım gerçekten. kapı gözlerinin ise yeterli olduğunu söylemem gerek. ayrıca makyajla birlikte arka kapı gözleri de geldi gayet kullanışlı.

işçilik genel anlamda iyi gibi fakat psa grubunun slovakya fabrikasında üretilen araçta işçilik ile ilgili garantiden halledilebilecek birkaç kusur dikkatimi çekti. mesela güneşlik bağlantı noktasında ufak bir çatlak, araç sticker'larında küçük hava boşlukları gibi. kullanmış olduğum aracın sıfır km olduğunu belirtmekte yarar var.

bagaj hacmi 300 litre ile sınıf ortalamalarında, bagaj eşiği yüksek, bagaj ağzı ise geniş.

donanım:

geldik bu arabanın alametifarikasına. bu kelimeyi çok seviyorum bu arada. bu aracın en dolu donanım paketini alabildiğiniz fiyata rakiplerinin ancak orta dolulukta olanlarını alabiliyorsunuz. b segmenti bir araç için donanımlarını şöyle anlatmak lazım, olmayanları saymak daha kolay. başlıca donanımlar;

ısıtmalı koltuk, 4 disk fren, 16 inç elmas kesim jantlar, 4 cam tek tuş ile açılıp kapama, ön sis farları, led ön-arka farlar, karartılmış arka camlar, hız sabitleyici, sınırlayıcı, otomatik yanan farlar, bluetooth, usb, yol bilgisayarı, ön-arka park sensörü, ısıtmalı-elektrikli katlanır-yan aynalar, kör nokta uyarı sistemi, yorgunluk uyarı sistem, tabela okuma sistemi, acil fren sistemi, akıllı far sistemi, apple car play..

araç euro ncap çarpışma testinden 4 yıldız almış. yetişkin yolcu korumada aldığı %88'lik başarı ise oldukça iyi.

izolasyon ve konfor:

izolasyon eh işte, vasat. clio mesela daha sessiz yüksek hızlarda özellikle rüzgar sesinde. izolasyon konusunda b segmentinde iyiler arasında değil. motor sesi izolasyonu rüzgar izolasyonundan başarılı bu arada, keza 3 silindirli motorun sesi de çok hoş.

fakat konfor... ah o konfor... net konuşayım segmentinin en iyisi. c segmentinde de başlara oynar. kendi aracım volvo v40'tan yumuşak kasis geçişleri, çukurları geçişleri mesela. citroen burada akıllıca oynamış kartlarını, diğer rakipleri hot-hatch misali sert tasarım, kocaman jantlar, daha iyi yol tutuş peşindeyken c3 şirin ve sıra dışı görüntüsü, size yardımcı asistanları ve şehir içi maksimum konforu ile sizi a noktasından b noktasına götürüyor.

16 '' lastiklerin de payı var elbette konfor konusunda. direksiyon aşırı yumuşak ve şehir içi manevralarda işinizi kolaylaştırıyor. fakat yüksek hızlarda çok da güven vermediğini söylemeliyim.

yol tutuş ve sürüş:

güvenli seviyelerde. geyik testlerini sorunsuz atlatmış bir araç, segmentinin en iyi yol tutan aracı olma iddiasında değil zaten. yumuşak süspansiyonlar sebebiyle, yüksek hızlarda araç engebelerde fazla salınıyor belirteyim. bir de arka torsiyon hafif yüksek hızlı kasis geçişlerinde birden kendini salıyor, arka takım şaseden ayrılıyormuş gibi tepki veriyor. bilmiyorum anlatabildim mi ama o hissi de sevmedim.

motor-şanzuman:

1.2 turbo benzinli 3 silindirli motor 110 beygir ve 205 nm tork değeri sunuyor. 6 ileri rüştünü ispatlamış eat6 tork konvertörlü şanzımanla birlikte 10 saniye 0-100 değeri, 193 km/h son hız sunuyor. motor gayet canlı, bir atmosferik gibi devirleniyor, şanzıman ile uyumu sorunsuz son derece yeterli. eat6 şanzımanın vites geçişleri zikzaklı olduğundan alışkanlık istiyor. düşük devirlerde ısrarla yüksek viteste kalma huyu var hafif titreme yapıyor bu sebeple dsg'lerdeki gibi, bunu sevmedim. keza kalkışlarda yeterince atik değil gaza dokunduğunuz anda araç fırlamıyor bunu da sevmedim. spor moduna alınarak bu hususlar bir nebze düzeltilebilir.

yakıt tüketimi:

gayet iyi. 1500 km hem uzun yol hem de şehir içi tecrübe ettiğim aracın şu an ortalaması 6.5 litre. 1500 km'nin 1000 km'si istanbul-izmir git geldi. özet geçeyim, şehir içi çok dur kalka girmeden, çok eğimin olmadığı ve uzun süreli sürüşlerde 6.8 litreleri rahat görürsünüz. eğer yoğun dur kalk trafiğin olduğu veya eğimli bir rotada kullanılıyor ise araç 7.5'leri bulur diye tahmin etmekteyim. uzun yolda 110 sabit 5.8 litreleri rahat görürsünüz. daha ne, turbo benzinli motor neticede daha fazlasını isteyeni allah taş yapar.

kronik sorunlar: direksiyon ile ilgili şikayetler mevcut, ufak tefek işçilik sorunları var onun dışında boya dökülmesi ile ilgili ciddi şikayetler var özellikle boya-kaporta durumuna dikkatli bakmakta/baktırmakta fayda var.

sonuç: farklı tasarım, iyi güvenlik, kötü seviyede iç mekan, vasat izolasyon, çok çok iyi donanım, çok iyi motor-şanzuman, çok iyi seviye konfor, kötü kalite hissi, iyi yakıt tüketiminin birleşimi bu araç.

ben çoğunlukla aracımı şehir içi kullanacağım ama şehirlerarası da üzmesin, farklı bir tasarımı olsun, donanım açısından fiyat performans oranı mantıklı olsun, konfor benim için çok önemli diyorsanız bu aracı almalısınız.

edit: yakıt tüketimi özellikle kış aylarının da gelmesi ile oldukça arttı arkadaşlar. şehir içi 9 litreleri görüyor araç. bu konuda yanlış bilgi vermemek adına düzeltme yapmak istedim.
  • 2019 model 1.2 otomatik vites shine modelini almak istiyorum fakat çevrem" onu alacağına şunu al"cılarla dolu. ben de hiç anlamam bu işlerden ama araca aşık oldum resmen. vazgeçmek de istemiyorum.

kullanan arkadaşlardan acil yorum alabilir miyim?

edit: çok sayıda mesaj geliyor "aldın mı, memnun musun" falan diye. entryi silmek yerine kararsızlara yardımcı olayım dedim. evet aldım ve çok memnunum. ben hiç anlamam teknik konulardan, arabayı da test sürüşü bile yapmadan, hatta içine bile oturmadan bir anlık deli cesareti ve aşk ile aldım ama hayal kırıklığı asla yaşamadım. benim için en önemli şeylerden biri yolun sesini almamasıydı. 160'a çıkana kadar hiç ses almıyor. hatta 160'a çıktığımızı bile anlamadım hiç sarsılmıyor, bağırmıyor. 1.2 olmasına rağmen.

iki kötü yanı var. biri ki bunu alırken de biliyordum, klima dokunmatik. zor oluyor direksiyonda kontrol etmek o yüzden baştan ayarlayıp bırakıyorum. komple off olması için defalarca tık tık aşağı basmam gerekiyor. direksiyon çok ama çok hassas o yüzden onunla uğraşırken yoldan çıkıyordum neredeyse bir gün. ikincisi de dediğim gibi direksiyonun fazla hassas olması ama ona zaman içinde alıştım.

şeritten çıkınca bas bas bağırıyor ama onu kapatabilirsiniz. hız sabitleme var ama henüz gerek duymadım. dikiz aynasında sürekli yolu çeken bir kamera var, fotoğraf ve videoları connectedcam uygulamasını indirip direkt telefona alabiliyorsunuz. yoldaki hız limitlerini okuduğunu yeni öğrendim, şu ara kış lastiği almadığım için kullanamadığımdan uygulamada yorum yapamıyorum. iç dizayn çok şık zaten ona en ufak eleştirim yok sadece dirsek desteği yok o biraz tuhaf geldi. gayet geniş 2 çocuklu aileler rahatça sığabilir. bagaj da gayet iyi.

dikiz aynaları otomatik açılıp kapanıyor ve çok estetik bir görüntü veriyor bu. ıphone'da direkt navigasyona bağlanıyor fakat android için android auto app indirmek gerekiyor. sonrasında direkt bağlanıyor. yüksek olması çok güzel, yola çok hakimsiniz. tavan da oldukça geniş.

daha teknik konularda soru sormayın çünkü bilmiyorum :)

ha ayrıca, "alma alma" diye kafa ütüleyen herkes aşık oldu arabaya. süren herkes çok beğendi. bunun borcu bitince c5 aircross shine alacağım, ona daha bir aşık oldum. parası olan onu alsın *

sevgiler.
  • güncelleme: 14.000km’yi yedim c3’le. yıllık bakımına götürdüm. filtreler, yağ vs değişti. ayrıca debriyaja basınca ses geliyordu, debriyaj çatalı garantiden değiştirildi. bunun haricinde çok şükür bir problem yaşamadım. trim sesi, bozulan parça vs kesinlikle yok. citoren mersa saolsun yarım günlük bile olsa ikame araç tahsis etti. haftaya güneye gideceğim 2,3 hafta zorlayalım bakalım.

not: unuttuğum detaylar için edit yapacağım.

2020 model shine s edition modeline bir aydır sahip olduğum araç.

1.2 puretech 110bg

aracı 800km' de aldım.

ağırlıklı olarak şehiriçi kullanım yapacaktım. bütçe dahilinde almadan önce incelediğim diğer 2020 model araçlar;

clio 5

volkswagen polo

opel corsa

----

clio 5. kasasıyla birlikte dış ve iç dizayn olarak göze gerçekten hoş geliyor. opsiyon olarak anahtarsız giriş-çıkış çalıştırma, led farlar, dijital gösterge, yarı deri koltuklar, elektronik el freni vs.. en opsiyonlu araçtı. (touch ve icon) 1.0 ve 100hp olması, yalıtım ve işçiliğini çok beğenmemem ve fiyatından dolayı tercih etmedim. (rs icon 1.0 manuel 155.000 tl)

volkswagen polo tüm araçlardan malzeme kalitesi olarak daha iyi, işçilik olarak daha iyi, opsiyon olarak en boşu.. motor seçenekleri 1.0 80hp, 1.0t 95hp olarak yetersiz geldi.
    diğer araçlarda bulunan opsiyonları almaya kalksanız fiyat 230 bin tl'ye çıkıyordu ve eledim.

opel corsa 1.2 100hp elegance psa üretimi ilk kasa, istanbul için sürüşü çok sert geldi. geçiş arabası olduğu ve problemleri çıkabilir diye çok güvenmedim. araç iç dizayn olarak basık, dışarıdan bakılınca fazlasıyla şişirilmiş gibi geldi. jantı, opsiyondu derken fiyat alıp başını gidiyordu. çok sevmediğim için eledim.

c3 tercih etmemin sebeplerini söyleyecek olursam;
    fiyat ve opsiyonlar. araç 128.000'tl bedelle aldım.
    dizayn olarak farklı bir araç, önden baktığınız zaman crossover gibi. kesinlikle alçak bir araç değil. aracın çift renkli olması hoş bir detay. airbump malum seveni var, sevmeyeni daha çok fakat yararlı bir opsiyon.

iç hacmi sınıfına göre geniş ve ferah. arka koltuk diz mesafesi ve tavan yüksekliği gayet iyi. bagaj hacmi 300litre.

sert plastik sevmeyen arkadaşlara selam olsun. bol bol sert paneller mevcut. sağ solu elleyip keyiflenemeyeceksiniz maalesef ama görüntüleri güzel ne yalan söyleyeyim. ucuz hissettirmiyor kesinlikle.. trim sesi vs olur diyen arkadaşlar için söylemek gerekirse. arkadaşımda 3 yaşında c3 mevcut ben trim sesi duyamadım. yalıtım sınıfına göre iyi yüksek hızda biraz rüzgar sesi olabiliyor.

shine s edition ile gelen opsiyonlar geri görüş kamera ve sensör, şerit takip, stop-start, anahtarsız giriş ve çalıştırma, far asistanı, hız sabitleme, tabela okuma, 7" ekran ve carplay, ısıtmalı elektrikli aynalar, yokuş kalkış, çarpışma uyarı vs.. opsiyon olarak sınıfına göre gayet dolu.

araç şuan 2400km'de ve kullanmaya devam ediyorum. eksi yanlarını söylemek gerekirse; aracın virajlarda yatması biraz fazla. direksiyon şehir için gerçekten çok güzel fakat 100km hız üstünde sertleşmiyor aynı hafiflik devam ediyor. direksiyonu sert tutmanız gerekiyor. izmir'e giderken aracı denemek için top speed vs denedim. ayak tabanda 191 km gördüm. aracın ideal hızı 140 sabit.. süspansiyonlar yumuşak jantlar 16" olmasına rağmen lastiklerin yanaklı olmasıyla birlikte 70km üstü hızlarda yaptığınız ani manevralarda direksiyona sakin davranmalısınız. çünkü araba çok yumuşak.. sert sürüşe uygun değil.

şehiriçi çok trafiğe girdim için ortalama yakıt 7.7 gibi. az trafik olduğu zamanlar yakacağınız 6.4 gibi.

kol dayama yok.. gündüz farı olmasına rağmen led far yok. farlar halojen, led ile değiştireceğim.

koltuklar kısa yolculuklar için gayet güzel ve yumuşak. uzun yolda çok yeterli değil.
    ses sistemi yeterli denediğim diğer modellere oranla daha iyi diyebilirim.
    multimedya diğer psa modellerinden aşina olduğunuz ekran. işinize yarıyor carplay ile gelmesi avantaj.

şuan için gayet memnun kaldığımı söyleyebilirim. alt devirlerde şehiriçi için gayet atik. fiyat ve beklentilerimi karşılayan bir araç oldu. ileride problem, sıkıntı yaşayacak mıyız göreceğiz.

kafanıza takılan sorular için yeşillendiriniz.
  • 4-5 ay öncesine kadar,
    en düşük paketinin kampanyalı fiyatı,
    140 bin küsürken bugün 192 bin.

edit1: şimdi de 202 bin 700 lira.

edit2: kur bu kadar artmışken fiyatlar da yerinde sayacak değil ya!
    214 bin 900 lira olmuştur.

yazardan kendisine not: ben burayı daha çok editlerim.

edit 3: 238 bin 100 lira.
    ben size burayı daha çok editlerim demiştim.

edit 4: 264 bin.
    durmak yok zama devam.

edit 5: 332 bin olmuştur.
    kelimeler kifayetsiz.

edit 6: 352 bin.
    dua ve lipa ile.
  • yukarıda lawyer1996 adlı yazar tavanın jelatin olduğunu, muayeneden geçmediği için söküldüğünü söylemiş...

kesinlikle öyle değil. orjinal fabrika çıkışı tavan boyalıdır.

eğer ki ruhsatınızda çift renk olarak işli değilse muayeneden geçemezsiniz. sıfır alırken mutlaka çift renk yazdırmayı unutmayın!

edit: arkadaşın araç muhtemelen çift renk değildi. çift renk olması için tavana renkli film çekildi. muayene bu şekilde girmeye çalıştı. muayenede fark edilip, söktürüldü. eğer ki orjinal çift renk değilse bu şekilde tavana film çeken araç sahipleri mevcut. ikinci elde alırken ruhsatta çift renk yazmıyorsa fakat tavan renkliyse orjinal mi yoksa film mi diye bakmakta fayda var. eğer ki orjinalse ruhsata çift renk yazdırmayı unutmayın.
  • 2021 1.2 shine eat6 versiyonu için 6 aylık deneyimlerimi aktarmak isterim.

araçta 4 kişi ve çantalarıyla birlikte 0-100'ü 10 küsür saniyeydi (spor modda). aracın hızlanması gerçekten çok keyifli. böğüren turbo motorun sesi insana keyif veriyor.

genel olarak kullanım rahatlığı açısından araba oldukça iyi. telefonun araca bağlanması sorunsuz. yani zart diye kapıyı açıp oturup şarkımı açmam bikaç saniye alıyor sadece. geri görüş kamerası büyük nimetmiş*. sensörler sayesinde bi çömezin bile park sorunu olmaz. otomatik far, otomatik silecek, yan ayna kör nokta desteği iyi. 2021'lerde araç kamerasına wifi erişimi kaldırılmış. adaptif cruise yok, düz cruise var. uzun yol yapmak çok kolay.

iç ortam açısından dizayn biraz falsolu. kolçak gereksiz ince. vites topuzu manuel arabaları andırıyor. ama araç ekranı yeterli ve her şeyin burada toplanması iç ortamı çok sade kılmış. ön konsolun uzun akıcı çizgisi güzel bi hava veriyor.

yoldaki tümsekler çukurlar daha az hissedilebilirdi. vites geçişleri akıcı. aracın direksiyon tepkileri güzel. önden tipi yakışıklı. yakıt tüketimi 6.9 lt.

aracin yokus kalkis destegi var ama start stop'ta nedense calismiyor. arac frenden ayaginizi cektiginizde start verirken geri kaciyor ve yapabileceginiz pek bisey yok sanirim o an. aslinda baya bildigin bug bu.

bekar, evli çocuksuz, evli bir çocuklulara gider bu araba. şimdiye kadar ciddi bir problem yaşamadım.

hayırlı forumlar.

edit: gencler araba 6 ayda %100 zamlandi bu arada. inanilmaz gercekten. yeni guncelleme ile suan 400 civari.
  • haziran ayında 2020 1.2puretech feel model aracını aldım. 157.000 tl gibi bir ücret ödedim ve parasını sonuna kadar hak etti. diğer araçların en boşunu aldıgınızda bu aracın sahip oldugu hiç bir ayrıcalığı göremiyorsunuz. clio, egea, dacia'dan cok daha iyi. diğer modellerin sıfırları aşırı pahalı oldugu için bu modeli düşünebilirsiniz.
  • bunun 2020 1.2 puretech olanini kullaniyoruz.

arabanin a'sindan anlamiyorum. ehliyeti 35 yasinda aldim, hatta hala aday surucuyum. arabalari hic sevmem. arabayi da ben almadim zaten hanim aldi, babasi saolsun destek cikti falan. hanimi ve babasini severim*

simdi biz bunu alali cok olmadi, tabi alirken eksper meksper sokuldu, ne sike yariyorsa o da artik, adettenmis.

bak arabalardan hic anlamam ama ulan bakiyorum bakiyorum fiyatta bi sacmalik var, digerlerine gore ucuz yani.

arabanin heryeri degismis; lokal boya diyor, degisen diyor, tavan diyor, bilmem ne diyor. tamam diyorum, motorunda ve sanzimaninda sikinti yoksa dert etmeyin. fiyat da heralde ben arabalardan hic anlamadigim icin boyle. neyse oyle cok da ses etmedim, hanim cok heveslendi alindi yani araba bi sekilde.

biz kullaniyoruz arabayi, gayet guzel. bi tek start-stop calismiyor, o da adettenmis. bi de arada bir "azcik yag koy be yegenim" diye hata veriyor. ulan yag var arabada, cubuga bakiyosun, rengine bakiyosun yag normal. ben de diyorum ki, yokusa park ediyoruz belki ondandir. ne bilim amk, gotumden salliyorum iste.

ezcumlealimvesallim, bugun ilk defa citroen servise goturduk. olm araba yanmis amk. daha once bildigin yanmis araba, motor falan yanmis. bizim aldigimiz sahibi degil de ilk sahibi buna tup taktirmis, servis goruyor herseyi anladigim kadariyla. sonra o tupten dolayi motor yanmis.

bunlar da heralde servis yerine televizyoncuya falan goturmusler, toplarken eksik mi toplanmis, bazi borulari mi yanlismis, biseymis. servis diyor ki, 50bin atesleyin halledelim. e biz de oyle hemen atesleyemeyiz yani...

ulan hep icimde vardi bi suphe ama bu da hic gelmedi aklima be. araba yanarsa yanar amk. yanar gider yani.

neyse umarim biz de yanmayiz be sozluk, buyugunden yangin tupu alacam yarin artik ne yapalim.

ne bicim istir ya. sevmiyorum araba maraba.
  • 2011 model 1.4 attraction iii, dizel modeli için konuşmak gerekirse;

- sırf tasarımına vuruldum! kim tasarlamışsa tebrik koyuyorum. biraz c4'ün eski kasasına, biraz da vosvos'lara benzemiş. inanılmaz şık duruyor. (bkz: bebişim)
    - haftada şehir içi ortalama 200-250 km yapan biri için, ayda ortalama 200 lira mazot yetiyor. tabii şehirler arası yolda bi depo benzinle 1000 km yapmak mümkün.* sınıfının en az yakan araçlarından biri <3
    - görüş açısı mük-kem-mel! tasarlayan arkadaşı bir kez daha tebrik ediyorum. kafanızı azıcık çevirdiğinizde bile yan tarafı, arka tarafı kolayca görebiliyorsunuz. park özürlü bile olsanız park sensörüne gerek kalmadan her yere girebiliyorsunuz.
    - aracın içi çok gürültülü yannız. ses yalıtımına fazla kasmamışlar. 5. vitesle 100'le giderken bile, vitesi 2'de unuttuğunuzu zannedebilirsiniz. 120 ve üzeri hızlardan bahsetmiyorum bile. motorun bağırışlarını duymamak için müzik şart.
    - 1.4 ve dizel bir motora göre beklediğimden atak çıktı açıkçası. ancak, kalkıştan 3. vitese geçene kadarki süreç biraz uzun sürüyor. daha önce hep benzinli araç kullandığımdan mı bana yavaş geliyor, bilemedim. 3. vitesten sonra çok daha atak ve seri ama.
    - attraction, yani basic versiyonunda arka camlar çevirmeli lan! bu devirde çevirmeli kol mu kaldı diyeceksiniz, 2011 model araçta var!
    - araç dışarıdan tosbağa gibi görünse de içi çok geniş, çok ferah. fiesta'nın yeni kasasının içi çok basık gelmişti mesela.
    - dış tasarımına uğraştıkları kadar iç tasarıma uğraşmamışlar. her ne kadar içerinin malzeme kalitesi yüksek olsa da, gözümüzü doyurmuyor.
    - aracın yere yakın olmaması çok iyi. hem yola tam hakimiyet açısından hem de bozuk yollarda giderken ya da parkederken önünüzdeki alçak kaldırımı görmediğiniz zamanlarda şükrediyorsunuz.
    - bu araca en çok yakışan renk koyu gri bence. gördüklerim genelde beyaz oluyor- ki berbat duruyor bu araçta beyaz. metalik kırmızı ve gri de fena değil.
    - her ne kadar "bayan arabasıyım ben!!" diye bağırsa da, trafikte gördüğüm yeni kasa c3'lerin çoğunu erkekler kullanıyordu. bayan tek tük görebildim.
    - audi a4'ün bile kaskosu 2000 tl kadarken, bunun kaskosu 1100-1200 civarıdır. neden bu kadar pahalı bilemiyorum.
    - aracın küçüklüğü ve direksiyonun hafifliği nedeniyle içinizdeki trafik canavarını açığa çıkarabilir. dar yolda "nasıl olsa sığarım" diye öndekini geçmeye çalışırsanız kaldırıma falan sürtebilir, sonra çizik izlerine bakıp evlat acısı çekebilirsiniz. aman diyim!
    - yeni kasa c3'lerden trafikte çok göremiyorum. bu yönüyle bile, her 10 kişiden 11'inde olan fiesta, punto, corsa gibi modellerden öne çıktı gözümde.
    - panaromik ön camlı olanları en güzelleri. hem fiyat çok fark etmiyor.

fiyat / performans açısından iyi. tasarımı harikulade. almayı düşünenlere full versiyonunu tavsiye ediyorum. aldığınıza değsin.
    (bkz: binicisine hayırlı olsun)*
hesabın var mı? giriş yap