• bir matematik öğretmeni olsaydım tercih edeceğim araba olurdu.
    (bkz: citroen cebir)
  • türkiye satış fiyatı 7500 ytl'yi geçmemesi gerekirken 25000 ytl'den satışa çıkmış citroen modelidir.

hayır bu ufaklığın üretilmesinin amacı, 3 fabrikanın bir araya gelerek aynı özelliklere ve kaportaya sahip 3 kardeş otomobil yaratmasının amacı; şehir içinde kullanılacak, park sorunu yaşamayacak, tüketimi düşük, her açıdan ekonomik ve her isteyenin bisiklet alır gibi alabileceği bir araba ortaya çıkartmakken, hangi mantıkla örneğin bir peugeot 206 ile aynı fiyata satılmaya kalkılıyor ülkemizde. artık bu kadar mı körüz bizler alıcı olarak, neden bu kadar enayi yerine konuluyoruz anlamıyorum.

dört gözle bu arabanın türkiye'ye gelmesini bekleyen, hatta citroen fabrikasına bunun tarihini soran bir mail atmış biri olarak, citroen türkiye'nin fiyat politikasını kabullenemiyorum. yazık...
  • benzinlisini bilemem ama dizel modeli izleyenlerin şaşkın bakışları arasında 5 kişiyle epeyce dik bir yokuşu vites büyüterek tırmanmaktadır. yerim onu ben.

(bkz: tork)
  • "böcek" lakaplı arabacığım. altı ay önce kırmızısını aldı sevgili babam. "tam sana göre, küçücük her yere girer, az yakar, düşünmeden binersin, ha bir de çarpsan da üzülmezsin." diyerek almıştı. haliyle ehliyet yeni, araba ilk araba olunca düşünülüyor bunlar. dediklerinin de hepsinin doğru olduğunu sanıyordum, bu gün anladım ki biri değilmiş. çarpınca çok üzülücekmişim.

dört saat önce, sarıyerde, okuluma 5 dk kala bir dolmuşa çarptım. öyle abartı bir hasar yok 300-400 tllik, tampon yerinden çıktı sadece çok az da çamurluk çöktü. ama bırak üzülmemeyi daha yeni kendime gelebildim zavallı böceği öyle görünce. böcek ezilmişti.

öyle kendine bağlayan bir araba işte. gerçi benim araba sevgim ve ilk arabam olduğundan da olabilir ama yine de c1 alıp evcil hayvanı gibi arabayı sevmeyenin olduğunu düşünmüyorum. düz yolda uçan, azıcık yokuşta ben 1000 motorum diye bağırandır. umarım çabuk iyileşirsin böcek.
  • kendisiyle tur amacli, 3 gundur yollarda oldugum sevimli yol arkadasim. istanbul'dan yola ciktik, guneye dogru iniyoruz. sayac su an 1300 km gosteriyor. bu yari otomatik sanzimanli, 3 silindirli canavar, ege kiyi seridinin(izmir, karaburun yarimadasi dahil) inisli cikisli yollarina ragmen ortalama 100 km/4.3 litre benzin tuketmekte. sert girilen virajlarda sasi bir tarafa, siz bir tarafa gidiyorsunuz ama yolu asla birakmiyor. tedirgin etmesi; hic olmayan koltuk yanal destekleri ve kisa,dar,yuksek yapisindan kaynakli. a segmenti ve beraberinde getirdigi zayif ses yalitimi baslarda kafa sisiriyor ama bir sure sonra ona da alisiyorsunuz. ha bir de 3 silindirli motorun kabin icinde yarattigi vibrasyon, direksiyonda ciddi sekilde etkisini gosteriyor ve bir sure sonra avuc icleriniz uyusmaya basliyor ama buna da alisiyorsunuz.

her seye ragmen o artik benim gozumde bir city car degil, o bir cruiser! daha binlerce kilometre yolumuz var...
  • euro ncap testinden 4 yıldız almış bir arabadır. aptallara kulak asmayın.
  • fabrika verisi tüketim değerlerini* rahatlıkla tutturabileceğiniz, küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk*. 1.4 hdi versiyonu müsait yollarda 5. vitesle 2000-2200 devirle 110 km/s hız yapmaktadır. arka koltuklarını tam olarak yatırdığınızda iki adet orta boy valiz, ufak tefek birçok poşet ve lastikleri sökülmüş vaziyette bir dağ bisikletini alabilen bir de bagajı olan, 2 kişi için harika bir araçtır. 54 beygirlik motoru maksimum torku olan 130 nm'yi 1750 ile 2750 devir arasında üretebildiği için şehir içinde çok keyifli bir kullanımı vardır, tavsiye edilir.

düzeltme: ehem ehem tüketim değerlerini biraz abartmışım. yaptığım son ölçümde (ki depoyu tam doldurup 2-3 litre kalana kadar kullanıp tekrar tam doldurarak ölçüyorum) tam 35 litre euro dizelle 824 kilometre yol yaptım. bu yolun 500 km kadarı şehir dışında ve 100-110 km/s süratle ve araç oldukça yüklüyken yapıldı. tamamen şehir içi kullanımında 4.6 litre ortalama tüketim ölçtüm. fabrika verisi tüketim değerleri şehir içi 5.3, şehir dışı 3.4 litre. gerçekte ise şehir içinde çok daha az yakıyor fakat şehir dışında tüketimi en çok 4 litreye düşürebileceğimi düşünüyorum. özetle çok ekonomik bir araç. rutin bakımı da bu tarih itibariyle 300 lira tuttu.
  • bu arabanın sahipleriyle araba arasında duygusal bir bağ oluşuyor. daha önce söylenenlere büyük ölçüde katılıyorum. fiyat, performans açısından sizi tatmin etmeye bilir,ancak istanbul gibi her gün trafiğe 1017 yeni aracın çıktığı ve neredeyse artık park yapacak bir yerin kalmadığı bir şehirde bu tür küçük araçların olmasını daha tercih edilir kılıyor. ayrıca dünyanın en pahalı yakıtına sahip bir ülkenin vatadaşı isen yine tercihin a segmenti araçlar olmalı. özetle az yakar,ufacık aralara park eder,sevimlidir de...
  • tiny mini little piiittiii lalalala bidibidi diye şarkılar söyleyerek bakmaya gittiğim, sonra sarılıp bırakmadığım işallah pek yakında gelecek olan miniciğim.
  • ne kadar satılıyor bilmiyorum ama geçen hafta aldığım araç.
    donanım, tip ve yakıt tüketimi olarak i10 dan daha iyiydi o yüzden tercih ettim. ön yaşam alanı olarak da i10 dan daha geniş ve kaliteliydi. üstüne bir de bayiden hatırı sayılır bir indirim alınca yeni aracım oldu kendileri. tavsiye ederim şimdilik.
hesabın var mı? giriş yap