• hangi bitkisel otun hangi organa, hangi saglik durumuna (menopozdan soguk alginligina, kanserden iltihaplanmaya kadar) uygun geldigini bilen, buna gore blend yapan bir mutfaktir.
    yurtdisinda turk yemegi=doner oldugu gibi cin mutfagi da gayet yanlis anlasilmaktadir. aslinda agir yagda kizarmis yagli balik, tatsiz tutsuz noodle degildir.
    japonya'da sekai(dunyanin) sandai(sayili 3) ryori(mutfagi) denilen mutfaktan biridir.

not: diger ikisi ise fransiz ve turk mutfagidir.
  • bu adamlar neden sebzeleri az pişirirler de kıtır kıtır olur, neden pirinçleri tane tane değildir de yağsız ve lapa lapadır diye söylenip dururken dank etti: yağlı pirinçleri tane tane çubukla yemeye ömür yetmez yahu; rende kıvamında sebzeyi de kaşıkla höpürdete höpürdete yemeyi bilmiyor tabii bunlar, az pişmiş bırakıyorlar ki çubukla tutabilsinler, yazık..
  • evrimini cok eskilerde tamalayip bitirmis buyuk bir mutfak...tutucu da bir mutfaktir kendisi ayrica....misal yemek icin amerikanya kitasinin kesfedilmesini beklememiz gereken domates ve patates tum dunyadaki o kadar yaygin kullanimina karsin cin mutfagindaki hakli yerini almamistir...neden cunku bu mutfak tutucudur...
  • genelde kafa karistiran mutfaktir. kimisi yerden yere vururken, kimisi ise goklere cikarir. ancak sunu soyleyebilirim ki, kebap seven ya da az bucuk akdeniz mutfagindan hoslanan birisi icin kesinlikle yanindan gecilmemesi gereken mutfaktir. oncelikle, temizlik ya da hijyen anlayislari bizden cok farklidir. cin'de orta kalitede bir restorana giderseniz bile kokudan giremezsiniz, burnunuzun diregi kirilir. ikincisi, lezzet anlayislari da bizden cok farklidir. asiri derecede baharat kullanilir, acili eksili yemekler dilinizi agzinizi yakar. ucuncusu, yenilen seylerdir. bizim alistigimiz kulturde, asla tavuk ayagi, horoz ibigi, kaz gagasi, kopek, kedi gibi seyler yenmez, ancak burda(bkz: cin) bu tip yiyecekler cerez niyetine tuketilir. dorduncusu, eger ki biraz dindar iseniz ya da en azindan ne yediginize dikkat ediyorsaniz, hemen hemen her yemekte domuz eti yada domuz yagi kullanilir. besincisi, yemekler lezzetli olabilir, saglikli olabilir ancak yemeklerin bir o kadar da besleyici oldugu soylenemez. ozellikle batililar tarafindan tercih edilmez cok fazla, cunku yedikten kisa bir sure sonra tekrar acikirsiniz... en sonuncusu, sanirim isi bilenler dogru soylemis... en kaliteli ve lezzetli cin yemegini cin'de degil cin sinirlari disinda yersin daima....

son olarak, yemek cesidinin fazla olmasinin cok bir anlam ifade edebilecegini sanmiyorum. otu boku pisirdikten ya da yedikten sonra milyon tane yemegin olsa ne yazar...
    (bkz: ben guzele guzel demem guzel benim olmayinca)
  • http://en.wikipedia.org/wiki/gutter_oil

burayı okyalım sonra tekrar konuşalım.

bir de uzakdoğu'ya gidip, orada yemek yememiş olanların lütfen çin mutfağı çok fantastik yazıları yazmasınlar. reca ediyorum buradan okuduklarıyla gaza gelip giden olur, kimsenin günahına girmeyin.

tanım mı? bana uzak olan mutfak... kızarmış fare gördüm la. ötesi var mı?
  • deniz anasinin kurutulup citir citir yenildigi mutfak*.
  • domates kullanmiyolar, iyi de ediyolar.
  • yemeklerindeki sir, tamamiylen zencefil, soya sosu, mantar, susam yagi (ve benzeri ogutulmus kuruyemis yaglari), cok yuksek isi ve taze sogan'da yatmaktadir.
  • woklarda daha cok kızartma ve buharda pişirme yontemiyle pişirilir. yemek çabuk pişirildiği için besin değerleri ölmez ve sebzeler taze kalır. bol baharat, sos ve soya kullanıldıgından ve sebze agırlıklı oldugundan saglığa en faydalı mutfaklardan biridir..ekmek kullanmazlar onun yerine yemeklere buharda pişmiş pirinç eşlik eder..
  • peynirin hic girmedigi mutfak galiba. bir de kim ne derse desin cogu zaman igrenc kokuyor.
hesabın var mı? giriş yap