• delmar semtinin guludur chuck berry. her ayin iki carsambasi konser verir durur hala kendi isminden turetilmis blueberry hill'de. yasli karanin yasli karaderililerinde cokca rastlanan bir huzun cokmustur gozlerine. ziplar durur hala, makas bacaklari sahnede tayyorluk kumas keser gibi acilir kapanir havada.
    school day, johnny be goode, sweet little sixteen, roll over beethoven'la cosar hala delmar'li subyanlar. bir dinazoru canli gormek gibi tuhaftir chuck'i sahnede gormek. sahneden indiginde cok yasli adamdir chuck berry. eli, yuzu, otesi berisi titrer. ama eline aldiginda gitari, onu izlemeye gelen mark knopfler, keith richards, ve rahmetli chet atkins'le jam yaptigi aksam gibi kanatli sandaletler takar ayaklarina hermaies gibi.
    isin alengirli tarafi 3 sokak otedeki hard rock cafe'ye gidip duvarda asili gitarina bakip peh peh diyen ayni sehrin kimi insanlari bile bilmez chuck berry'nin burusuk derisinin canli canli titredigini blueberry hill'de.
    hala bekler durur sizi chuck berry, muzedeki sabirli bir gorevli gibi.
  • john lennon'un
    " rock'n roll'a baska bir isim verilmesi gerekse kesinlikle chuck'n roll olurdu" ile hakkini verdigi heykeli dikilesi yuce sahsiyet..
  • "annem bana :
    -sen ve elvis gayet iyisiniz; ama chuck berry kadar değilsiniz- derdi."
    jerry lee lewis

"rock and roll'a farklı bir isim verilmeye çalışılsaydı; adı "chuck and roll' " olurdu."
    john lennon

"chuck berry, blues'un tedavisini bulmuş olan bir müzik bilimi adamıdır."
    anthony kiedis (red hot chili peppers)
  • 90 yaşında missouri'deki evinde bugün hayata gözlerini yummuş.
  • tanışma bahtsızlığına erişmişlerin çoğunluğu tarafından "pislik" olarak bilinmesiyle birlikte, piyanonun boogie ifadesini gitara uyarlayıp bildiğimiz haliyle rock'n roll'u icat eden adamdır.

pislik olmasına gelince, diğer tanrılar gibi; uzaktan sevilmesi caizdir.

şarkılarının bayağı bir bölümünün aynı riff'le başlamasını falan hiç konuşmayalım; overrated'dır, eyvallah; adam rock'n roll'u icat etti diyorum, başka da birşey demiyorum.

1977'de voyager ile uzaya gönderilen şarkılar arasında "johnny b. goode" vardır, ki, uzaydan zeki bir mesaj alırsak büyük olasılıkla "daha çok chuck berry şarkısı gönderin!.." olacaktır.
  • bu dünyadan beden olarak göçmüş ama efsanesi sonsuza kadar devam edecek olan müzisyen.
  • keith richards bir röportajında: " çok şanslıyım çünkü eskiden hayranı olduğum herkesle tanıştım, beraber aynı sahneyi paylaştım ve hatta bazılarıyla dost oldum ama keşke chuck berry'yle tanışmasaydım eskiden ona daha çok saygı duyuyordum" der.

bir rivayete göre de mr. berry'nin yegane seks fantezisi kadınların suratına işemekmiş.
  • mr. rock n roll! asil adi charles edward anderson berry dir. maybelline adli plagi cikardiktan sonra kisa surede une kavusmustur. ayrica bu adamin suc dosyasi da oldukca kabariktir. 1959 da bir kadini ahlaka aykiri amaclarla sehir disina cikartmakla yargilanmis ve 2 yil hapis yatmistir. 1979 da vergi kacakciligindan dort ay hapis ve zorunlu hizmet olarak 1000 saat bedava konser verme cezasina carptirilmistir. bunlara ragmen o dinleyicilerinin sevgisini hic kaybetmemistir , ve efsanelesmistir! 78 yasinda olmasina ragmen hala avrupa da cesitli sehirlerde konserler veriyor. keske bi de buralara ugrasa...
  • son zamanlarda her aklima geldiginde 2008 ağustos/kasım aylarindaki istanbul konserlerini hiç eden organizasyon sorumlularına ana avrat sovmeme neden olan rock'n roll ilahı. dünya gözüyle göremedik mına koyım.
  • elvis rock n' roll'un peygamberi ise chuck berry de allahıdır ve ölümleri hiçbir şeyi değiştirmez. yaşarken efsane olmuşlardır. ölümsüz.
hesabın var mı? giriş yap