• new beetle dan sonra asik oldugum ilk araba, insanin goresi, uzun uzun bakasi, ah cekesi gelio..
  • aylarca pt cruiser kullanmak zorunda kalmis biri olarak, teknik ozelliklerini bir kenara biraktim; nefret edilesi koltuklari ve sifir surus keyfi vardir. uzun bir yolculuktan sonra belinizin agrimasi kacinilmaz. bu arabadan inip, audi a3 kullanmaya baslayinca konforun ne oldugunu goruyorsunuz. turkiye'deki fahis satis fiyatini da dusununce almadan once on kez dusunulmesi gerekir.
  • abd'de satilan en sorunlu/sorun cikartan araclardan biridir.
  • hala cok istedigim araba. bir loto filan ciktigi gun gider alirim. ya da ciktigi gun degil de bi ertesi gun alirim, en olmadi 2-3 gun icinde alirim iste. öf o degil de loto ciktigini dusununce simdi icim kıpırdadi ha.
  • lise yıllarımı hayalini kurarak geçirdiğim, şimdi ise piyasasının o zamana göre fırlayıp gitmesinden ötürü alamadığım araba. 20-25 binden 45-50 binlere ne ara çıktı bu araba anlamış değilim lakin bu görünüme değer sanırım.
  • bir gavur deyimiyle özetlenecek araba: what a "pitty" cruiser..
  • şu hayatta sahip olmak istediğim tek araba..
  • tasarımından dolayı aracın motor bölümü çok dar ve tamirat gerektiğinde ilgili parçaya ulaşmak için her şeyin sökülmesi gerekiyor.

bu arabaların elektrik sistemi de çok sorunlu. voltaj çok dalgalandığı için aracın beyni her seferinde farklı noktalarda arıza olduğunu sanarak sık sık motor uyarı ışığı yakıyor.

şarj dinamosu da sorunlu olduğu için aracın aküsü gerektiği düzeyde elektrik depolayamıyor. bu durumdan ötürü aracın bir gece sonrasında bile marş basmaması çok olası bir durum. bunun haricinde araç çalışır durumdayken elektrikli camları, klimayı ya da kabin ışıklarını kullanırsanız, azalan voltaj seviyesinden kaynaklanan motor titremesini rahatlıkla hissedebilirsiniz.

yukarıda bahsettiğim bu voltaj düşüklüğü aracın motorunda titremeye neden olmakta ve bu kronik titreme de motor kulaklarının çabuk aşınmasına neden olmaktadır. bir süre sonra siz bu elektrik problemini düzelttirmiş olasanız bile, çoktan aşınmış olan motor kulakları normal titreşimleri bile yüksek seviyelerde hissettirecektir. bu sefer de gidip motor kulaklarını değiştirmeniz gerekecektir.

motor kulaklarını değiştirmek için servise gittiğinizde aracın üç adet motor kulağı olduğunu ve bunlardan ikisinin nispeten kolay ancak diğer üçüncünün çok zor değiştirildigini öğreneceksiniz. bundan dolayı işçilik masrafı bir hayli artacaktır. tam da bu durumda tamirci size 'yan sanayi' motor kulaklarını önerirse kesinlikle kabul etmeyin ve orjinal parça kullanmasını isteyiniz. ucuz parça kullanıp kısa süre sonra tekrar işcilik ödemek istemezsiniz.

ancak pt cruiser'in artı yönleri de mevcut. örneğin görüş açısı oldukça geniş. ön camın dik şekilde tasarlanmış olması, a sütünlarının oluşturduğu kör noktayı en aza indiriyor. ayrıca iç hacim ve bagaj kapasitesi de oldukça yeterli.
  • topluma uyum sağlayamayacağımı anlamaya başladığım sayılı item'lardan. ev arkadaşlarım öeh derken, ben gözlerimi alamazdım.

nissan juke gibi sanırım biraz da. toplumu ikiye bölen araçlardan.

(bkz: yıllar önceydi çok da güzeldi)
  • gorunumune hayran oldugum araba. ozelliklerinden anlamam etmem ama o goruntusuyle beni tam 12'den vurdu. eski filmlerden firlamis gibi, sadece biraz oynamislar hatlariyla o kadar. arabalara filan merakli degilim ama bunu gorur gormez vuruldum.. istiyorum.

http://www.beepworld.de/…bers54/mrboston/bild01.jpg
hesabın var mı? giriş yap