• benim doktorum.

nedenlerini açıklamadan evvel whovian alemlerde kendisine duyulan antipatiyi irdelemek lazım gelir. diziden ayrıldığından beri birçok doctor who hayranının nefretine mazhar olduğunun farkındayım, fakat olaya bir de eccleston açısından bakılması gerektiği kanaatindeyim. fanboy'luk değil bu, zira hayatım boyuna birçok ünlüye hayranlık beslemiş olsam da hiç birini kalkıp babamın oğluymuşçasına savunmuşluğum yoktur ve olmaz da. eccleston için de geçerli bu durum, fakat bu hususta bir çok şeyin göründüğü gibi olmadığı (olsa da kitlelerce bilinmediği) kanaatindeyim.

öncelikle, kendisi sıkı bir doctor who hayranı değil, bilinen bir gerçek bu. birçok whovian için başlı başına bir hayal kırıklığı, biliyorum, fakat diziden ayrılış süreci ve sonrasını yorumlarken sırf bu noktaya takılmak da pek akıl karı değil şüphesiz ki. dizinin yeniden başlayacağını haber aldığında zamanın showrunner'u russell t. davies'e ulaşıp rolü istediğini söyleyen eccleston'ın bizzat kendisidir. bu mevzu her iki taraftan da doğrulanmış olup, nedense dw hayranlarınca pek sallanmaz. eccleston'ın rolü istemesindeki faktörler, anladığım kadarıyla davies ile olan dostluğu ve ingiliz olmasından mütevellit doctor who dizisinin kültürel anlamda yarattığı ve (filmi saymazsak) 16 senelik yokluğunda bile her anlamda devam eden etkisidir. neticede son derece doğru bir tercihle de kapmıştır rolü.

doctor who fandom'ında yazısız ve öncelikli kurallar vardır. bunlardan en önemli ikisi; ilk doctor'unu asla unutmazsın, ve ilk regenaration sonrası gelen yeni doctor'dan otomatik olarak nefret edersin. inanmazsınız ama, tennant ilk geldiğinde çok fazla tepki toplamıştı dw ortamlarında. david tennant lan! güncel dw serisinin standart olarak en çok sevileni hani. şimdi olaya bir de eccleston tarafından bakın. eski seri biteli 16 yıl, film çıkalı (ve büyük oranda başarısızlığa uğrayalı) 9 yıl olmuş. klasik doctor'lara alışkın bünyeler bir anda karşılarında deri ceketli, kısmen karanlık ve yer yer korkutucu bir doctor bulduğunda ne düşündü sanıyorsunuz? eccleston tüm bunlara rağmen kendi doctor'unu kabul ettirmiş, daha önemlisi sevdirmiş bir adam. ama buna geleceğiz.

eccleston'ın diziden ayrılma sürecine gelirsek, her kafadan bir ses çıkıyor bu hususta ama göz ardı edilen en önemli nokta aktörün bizzat kendinin yaptığı açıklamalar. yapımcılar ve özellikle yönetmen(ler) ile yaşadığı sıkıntılar bir sezon devam edip ayrılmasında en önemli etken olmuş. eccleston bu konuda yaptığı nadir yorumlarda da çoğunlukla sette yaşanan problemleri işaret ediyor, ama pek fazla detaya girmiyor. özellikle dw evrenine yeni seri ile başlayan (benim de dahil olduğum) güruh için sindirmesi pek kolay olmayan bir durum eccleston'ın vedası, ama bu konuda direkt aktörü suçlamanın bahsettiğim nedenlerden dolayı çok da sağlıklı olmadığı kanaatindeyim.

gelelim zurnanın zırt dediği yere, 50.yıl özel bölümü day of the doctor'a. sevsin sevmesin çoğu kimsenin hayaliydi eccleston'ı tekrar doctor rolünde görmek, hiçbir şey için olmasa bile sırf devamlılık ve nerdgasm uğruna. fakat bilindiği üzere bu gerçekleşmedi (yani gerçekleşti de gerçekleşmedi, izleyenler ne kastettiğimi anlamıştır). öncelikle belirtmem gerek, o konuda eccleston'a ben de çok kırgınım. doctor who'ya azcık sevgisi kalmış olsa ve hayranları şu kadarcık önemsiyor olsa idi allem eder kallem eder bulunurdu o bölümde. day of the doctor bu açıdan koca bir hayal kırıklığı oldu, fakat olaylar zannetiğimizden farklı gelişmiş olabilir. tekrarlıyorum, yarattığı doctor karakterine hayran olsam da hiçbir şekilde bir eccleston fanboy değilim ve babamın oğlu olmadığının gayet de farkındayım. fakat eccleston'ın 50.yıl özel bölümünde yer alamamasının başta çekim tarihlerinin uyuşmaması olmak üzere birden fazla nedeni olduğu da bilinen bir gerçek. moffat ile bölüme dair görüşmelerde bulundukları da biliniyor. yine de ne olursa olsun orada olmalıydı, hiçbir şey bunun için bahane olamaz diyerek kendi fikrimi belirtiyorum tekrar. yalnızca olayların bizim sandığımız gibi "doctor rolüne tıkılır kalırım, typecast olurum" endişesi ekseninde gelişmemiş olabileceğini hatırlatmak istedim. zira eccleston'ın durumun zannedildiği gibi olmadığına dair açıklamaları vardır, ve tek bir noktasında dahi "ben doctor olarak hatırlanmak istemiyorum" tarzı bir ifade yer almamaktadır. her şeyi geçtim, doctor karakterine çemkirip heroes dizisi ve ikinci thor filminde yine fantastik karakterler canlandırmış olmasını bu şekilde düşünüldüğü takdirde açıklamak mümkün değildir.

gelelim eccleston'ın favori doctor'um olmasının nedenlerine. öncelikle, ve elbette, "you never forget your first doctor". bizim nesil için bu eccleston idi, çoğumuz onunla girdik diziye ve onunla bağlandık doctor who olayına. ancak naçizane klasik seriyi de aşağı yukarı bilen biri olarak diyeceğim odur ki, eccleston'ın yarattığı doctor gelmiş geçmiş tüm doctor'lar arasında en özgün olanıdır (evet, tom baker ve tennant dahil). karanlıktır, ama sempatiktir. aksiyon adamıdır, ama barışçıldır. serttir, ama yumuşak bir kalbi vardır. travma yaşamaktadır hepsinden önemlisi, time war sonrası doctor'ın aldığı ilk biçimdir ve yaptıklarının (en azından yaptığını düşündüklerinin) etkisindedir hala. karanlığı da buradan gelmektedir, zira bir önceki inkarnasyonu doctor adını geride bırakacak kadar gözlerini karartmış ve vazifesini yapmıştır. soykırım yaparak hayatta kalan son time lord olmanın etkisini eccleston'ın yer aldığı her sahnede gözlerinden okuyabilirsiniz - özellikle dalek bölümünde. 21.yüzyılın ihtiyaç duyduğu, doctor who dizisini küllerinden baştan yaratacak ve kendinden sonrakiler için örnek teşkil edecek doctor'dır eccleston. ve başarmıştır bunu, peter capaldi dahil olmak üzere 2005 sonrası bütün doctor'lar varlıklarını eccleston'ın muazzam performasına borçlular. elbette gönül isterdi ki daha fazla kalsın bizimle, o koca kafasını iki yana sallayarak "fantastic!" diye haykırsın. olmadı, olamadı, ancak 13 bölümlük harikulade bir doctor bıraktı geriye. hiçbir şey için olmasa da, ve day of the doctor mevzusu için hala kızgın olsam da, sırf bu sebepten dahi müteşekkirim kendisine, böylesine harika bir doctor yarattığı için.

velhasıl, başta da belirttiğim üzere, benim doktorum eccleston.
  • doctor who'dan bahsedildiginde bilgidiniz surati asilan aktor. ohoo ben o dosyayi coktan kapattim havalari, diziyle ilgili soru soranlara doctor who izlemiyorum demeleri agzinin ortasina bir tane carpma istegi yaratiyor, her ne kadar doktorken cok sevmis olsam da kendisini. hayir, 'ebediyen doktor olarak anilmak istemiyorum' modunda ise neden ilk bastan teklifi kabul etti, nasilsa tutmaz mi dedi, cok mu parasizdi, ne derdi vardi da sonradan istemedi, onu da anlamiyorum. cok iyi aktor, o ayri.
  • 1964 doğumlu ingiliz aktör. doctor who serisinin 9. "the doctor"ı. sadece bir sezon oynamış ve sonrasında yerini david tennant mucizesine bırakmıştır.
  • her ne kadar david'i deli gibi sevsem de, matt'e alışmış olsam da her zaman favori doktorum olacak adamdır. belki ilk tanıdığım doktor diyedir bilemiyorum ama bu adamın yeri çok ayrı. o tipsiz suratına kondurduğu kocaman gülümsemeyle "fantastic" deyişi, ibiş sempatikliği, deri ceketi, tehlike anlarında gözleri kocaman kocaman açarak konuşması falan bambaşkaydı. artık neden ve nasıl nefret ettiyse yıllar geçti hala doctor who denilince ölü taklidi yapıyor zalım adam.
  • memati kılıklı adam.
  • doctor who'daki rolüne karşı artistlik yapıp sonra heroes'da boktan bir rol oynayan adam. ulan heroes gibi dandik seri var mı şu piyasada, amk iki sezon daha doktor oynasan ne olacaktı, sonra tennant'la da bir 10 sezon geçirecektik.
  • kendisine kızıp kızmamak arasında gidip geldiğim aktör. dr. who'da 9. doktor, yeni doktorların ilki. çok doktordu, çok uzaylıydı ama yine de çok sempatikti bana göre, konuşmasının hastasıydım. doktor rolü üzerine yapışmasın diye tek sezonun ardından bırakıp gitti diziyi kendisi. bence pek de başarısız oldu bu konuda, en azından biz hayranları için durum böyle. "yha ama david çoh yağuşuhlu" diyen hemcinslerime inat en sevdiğim doktor, burdan yanlış anlaşılma çıkmasın david de çok başarılı şekilde meşaleyi alıp taşımaya devam etmiştir ama whovianların çoğu yeni nesil doktorları 10-11 ile sınırlı tutuyor konuşurken. hele senaristlerin öyle zoruna gitmiş ki onlar istemeden ayrılması, en başta onlar yok sayıyolar.

her neyse, kendisine çirkin etiketini yapıştırıp hele de role uygun olmadığı espri(!)sini yapan arkadaşlar öncelikle bir soluklanıp az buçuk da olsa eski seriden bir şeyler izlesinler. kendim de fazla izleyemedim henüz ama en azından gördüğüm son iki doktorla bilmişlik yapmaya kalkmıyorum.
  • doctor who 50. yil ozel bolumunde 9. doktorun da 10 ve 11'in yaninda yer almasi icin kendisine yapilan teklifi geri cevirmis... bir bolumcuk yahu, adamlar belli ki epik bir seyler yapacaklar... gercekten sinirlerimi oynatti yine bak.
  • sinsi pislik. ne olurdu akşam iki dakika da seni görseydik? kime kızdın anlamadık ki. moffat kıvırcığı mı bir şey dedi, ne oldu da bu kadar nefret ettin diziden? o kadar kinlendim ki, hayatım boyunca şu herifi hiçbir dizide-filmde görmek istemiyorum.

daha da eccleston izlemem!!!birbirbir
  • yeni nesil dr.who olarak bbc de boy gösteren aksan uzmanı, uzun boylu ve de tehlike anında bile ingiliz centilmenliğini bozmayan süper yetenekli aktör.
hesabın var mı? giriş yap