• oynadığı 9 dünya kupası maçında seri penaltı atışları haricinde 9 gol atmıştır. böyle bir oranı yakalayan futbolcu sayısı bir elin parmaklarını geçmez herhalde. bakalım şimdi tek tek o maçlara (gerçi fransa 98 istatistiğini daha önceden yazmıştım (bkz: christian vieri/#16642293));

- fransa 98'de, ilk maçta şili'ye golünü atıyor.
    - 2. maçta kamerun'a 2 tane takıyor.
    - 3. maçta avusturya'ya da atınca gruptaki 3 maçta toplam 4 gole ulaşıyor.
    - son 16'da, golünü yine yazıyor ve norveç'i 1-0 eliyorlar.
    - çeyrek finalde fransa'ya atamıyor, maç da 0-0 bitiyor zaten. seri penaltılarda takıyor yine yalnız.

fransa 98'de ne etti, penaltı harici 5 maçta 5 gol. 2002'ye gelelim.

- ilk maçta ekvador'a 2 tane atıyor.
    - hırvatistan'a yenildikleri maçta italya'nın tek golü yine ondan.
    - grubun son maçında italya meksika ile 1-1 berabere kalıyor, gol del piero'dan geliyor.
    - son 16'da unutulmaz kore maçında italya'nın golü yine vieri'den.

italya yarı final/final oynayamadığı için vieri'nin golleri şimdilerde fazla hatırlanmıyor ama vefasızlık yapmayalım, vieri'yi unutmayalım!
  • "hem yakışıklı, hem de bonservisine en çok para ödenen 3-5 futbolcudan biriyim. en iyisiyim" diye ortalıklarda jöleli saçlarıyla dolaştığı dönemde, kız arkadaşı bir tekneye binerken şortunu çekmiş, vieri'nin götünün ortaya çıkmasına sebep olmuştu.

http://i54.tinypic.com/2h3r75s.jpg

bu fotoğrafın altına ise italyan basını "en pahalı göt" manşetini atmıştı. hey allam!
  • 18 haziran 2004 italya isvec maci sonrasında buffon ile kavga ettiği yönünde çıkan haberler sonrası portekizdeki italyan medyasına " "sizinle son kez konuşuyorum. buffon ile kavga ettiğimi yazıyorsunuz. size tek birşey söyleyeceğim. siz teknik anlamda konuşabilir, iyi oynadı, kötü oynadı, kondüsyonu iyi idi; kötü idi diyebilirsiniz. gol kaçırabilirim. bu benim için problem değil. sizin hiçbir düşünceniz beni bağlamıyor çünkü ben sizin için yaşamıyorum. ne zaman iyi ne zaman kötü oynadığımı biliyorum. fakat iş karakteri, insanlığımı eleştirmek ise, şunu bilin ki sizin hepinizin toplamından daha fazla adamım ben. ben saygın bir adamım ve siz, sizden ne kadar daha saygın bir adam olduğumuz konusunda bir fikriniz bile yok. futbol konuşulacaksa, fikirlerinizi söylemeye devam edin, buna saygı duyarım, 20 gündür burada beraberiz, işinize saygı gösteriyoruz. fakat hiçbirinize adamlığım hakkında laf söyletmem. bu kadar yeter size" diyerek futbol dünyasının son yıllardaki en büyük ayarını veren delikanlı..
    http://www.gazzetta.it/…04/06-giugno/20/vieri.shtml
  • dans pistlerine transfer olmuş. italyanların ballando con le stelle programında kolbastı oynuyor.
  • attığı gol başına 100.000 euro kazanacağı iddia edilen topçu. bu halde attığı her gol gerçek anlamda altın değerinde olacak, bir pozisyonda daha müsait olan arkadaşına pas verip onun gol atmasını sağladığı günün ertesinde "100.000 euroluk kıyak" manşetleri gazeteleri süsleyecektir. kaçırdığı her golden, ufak bir dokunuşuyla auta giden her topundan sonra ihale kaybetmişçesine üzülecek, ve bu kaçırdığı golün, türkiyedeki bir işçinin yaklaşık 30 yılda kazanacağı paraya denk olduğunu bile bilmeyecek. o, vole atayım derken az farkla dışarı yolladığı topun kendisine kaybettirdiği parayla en az üç ailenin sağlam bir eve kavuşabileceğini bilmeyecek.
    kaleciyi çalımlamak yerine topa vurmayı tercih ettiği her an bir okul yaptırabilecek paradan olacak, topu göğsüyle kontrol etmek yerine kafayla kaleciye teslim ettiği her pozisyonda onlarca hastane cihazı alma şansını kaybedecek.
    belki de arkadaşlarıyla konuşup "asist yapana %20 çıkarım haberiniz ola, ona göre oynayın" diyerek piyasayı kızıştıracak, devrim yapacak.

edit: hastane cihazı ne lan?
  • seria a'da ve la liga'da gol kralı olmuş overrated oyuncu.

(bkz: yersen)
  • sanırsam star gazetesinin üç gol attığı bir milli maç sonrası hakkında attığı başlık süperdir.

vieri :3 diğeri :0
  • inter kötü günler geçerirken, şampiyonluklara-kupalara hasretken ellerinde övündükleri tek bir şey vardı. rakipleri şampiyonluk pankartları açarken inter taraftarları; "sizin vieri'niz yok" diye cevap verirlerdi. inter artık yerel de olsa kupalar-şampiyonluklar kazanan bir takım ama kader işte; artık kimsenin vieri'si yok, kimse böyle bir oyuncuya sahip değil. ne inter taraftarı ne cm fanları.
  • juventusla yapılan bir hazırlık maçında ortasaha da boşa kaçıp 1 kişiye yerden kola siparişi vermekle beraber, arkasını dönmek suretiyle koşarak 2 kişiyi geçmiş 30 metreden buffonun koruduğu kaleye 90a atıvermiştir sol ayakla.
    ortasaha mücadelesi halinde geçen maçta birden gol oldu. kimse engel olamadı.
    futbol vieriyle güzel.
  • 98 dünya kupası öncesi italyan şarap birliği'nin her üyesi, italya'nın turnuvadaki ilk golünü atan oyuncusuna birer şişe şarap hediye etmeyi kararlaştırmış ve kaderin bir cilvesi olarak fransa'nın şarap merkezi bordeaux'da oynanan italya - şili maçında ilk golü kaydeden vieri bu golle 264 şişe şarap kazanmış.
hesabın var mı? giriş yap