• “ilk kez kişisel bir şey yazmaya başladığım zaman mı? bir keresinde konser sonrasında kendimi berbat hissediyordum. aynanın karşısına geçtim. kırmızı bir tişörtüm ve bol bir tenis şortum vardı. şu california çocuklarına benziyordum. sonrasında sözler ortaya çıktı: ı'm looking california and feeling minnesota. şimdiye dek yazdığım en aptalca şeylerden biri olduğunu düşünüyordum. turneye çıkıp da herkesin bu cümleyi hep bir ağızdan söylediğini duyduğumda ise şok oldum. böylesine kişisel bir şeyde bunca insan ne bulmuş olabilirdi? ama belki de olay buydu, kişisel olması bir şekilde düğmeye basmıştı.” *

bahsettiği şarkı: soundgarden - outshined
  • koltuk alti killarini kesen bir amerikali olmasi nedeniyle de takdirimizi haketmistir.
  • çatallı seslerin kralıydı. mükemmel bir sesi vardı.

sabah sabah şok etti gerçekten. 52 yaşına geldiğini bile farketmemiştim.

adam like a stone diyeli 14 yıl olmuş. dün gibi bende..
  • işte bu ölüm +30 ekşicileri üzer. keşke imkanımız olsa da msn de ne dinliyorum özelliğini açıp 'be yourself' dinlesek.
  • son açıklamalara göre kendisini intahara sürükleyenin benzodiazepin etken maddeli ilaç kullanıması deniyor.

bir yakınım sabah çay demleyip yarısını hüplettikten sonra kendisini asmıştı. uzun süredir bu tarz bir ilaç kullanıyordu.

akıllara anton çehov'un o meşhur sözü geliyor ;

"ne kadar harika bir gün. çay mı demlesem, kendimi mi assam karar veremiyorum..."
  • uçup giden bir başka x kuşağı.

grunge'la 15 yaşında tanıştım. şu şu grupları dinledim geyiğine girmeyeceğim. en çok alice in chains etkilemiştir beni. layne staley özellikle. içlerinden en umutsuz olan layne gibi gelmiştir her zaman. acılar ve yaşantılar yarıştırılamaz oysa. alice in chains, mad season derken kafayı kırdığım dönemler geçti. aşıktım, layne o şarkıları yazarken de aşıktı. ben ankaralı bir kıza layne ise demri'ye aşıktı. üstelik layne'in hayat hikayesini öğrendiğim zaman daha da saygı duymaya başlamıştım.

yine o sıralarda soundgarden dinlemeye başladım. kurt ölmüş, layne ölmüş, andrew wood ölmüş. üzerinden epey zaman geçmiş. bize kalan eddie ve chris cornell oldu. en azından aynı dönemde yaşıyor olmak güzel gelmişti. zamanla pearl jam'in saçma sapan şeyler uğraşmasından dolayı eddie bitti gözümde. chris audioslave'i dağıttı. sonra soundgarden toplandı tekrar. king animal beklentileri karşılamadı. yine o sıralarda alice in chains albüm çıkardı. jerry cantrell hatrına dinledik. daha sonra jerry cantrell layne'in eroine batmasıyla dalga geçen james heitfield ile aynı sahneye çıktı. hepsi değişmişti. işin özü hiç biri kafasındaki müziği yapamıyordu. onları alıkoyan bir şey vardı.

2000'ler hiç birine yaramamıştı zaten. para kazandılar. mutlu olamadılar. albüm kaydettiler, listelerde derece elde etti ama içlerine sinmedi. evlendiler çoluk çocuğa karıştılar. kurt'ün başına gelen bu adamların başına gelmedi diye iç geçirdik ara sıra. sonra scott weiland gitti. şaşırmadık. creep dinledik. wicked garden dinledik. zaman zaman çoluk çocuğa karışmanın intihar fikrini engelleyeceğini düşündük belki ama olmadı. akşam uyandığımda ölüm haberini aldım. yüzümde bir anlamsızlık. bir arkadaşım öldü bugün. hiç görüşme fırsatı bulamadığım, bir kere canlı dinleyemediğim adam öldü. grunge is not dead diye gezen arkadaşlar da farkındadır umarım. grunge bugün öldü. son kalesini kaybettiği gün öldü. ne beyonce ile düet yapan eddie vedder grunge'ı temsil edebilir ne de layne'in mirasına saygısızlık yapan jerry cantrell.

eğer bize baktığınız bir yer varsa ve birlikteyseniz bilin ki bu dünya'da sizi anlayan adamlar oldu. sizin şarkılarınızla yatıp kalkan, ilk aşklarının heyecanını, kandırılmanın acısını, terkedilmenin hüznünü sizin şarkılarınızda tekrar bulan adamlar burada. hala açıp wake up'ı , fell on black days'i, pennyroyal tea 'yi dinliyoruz ve dinlemeye devam edeceğiz. ve biz de geleceğiz, yakında.

jerry cantrell, chris cornell, layne staley, mark arm - right turn
  • bu adamı sevenler olarak ortak bir psikoloji paylaşıyoruz bence. bir çoğumuz anksiyete hastasıyız, bir çoğumuz hayatın anlamsızlığından muzdarip. belki chris'in ölümünde bizi en çok etkileyen şeylerden biri, hayatımızı böyle sonlandırma ihtimalimiz olması.

bu arada, şema terapi der ki, hayattaki mutluluğun azalması depresyon, hayatın anlamının olmayışı ise kişide anksiyete ile kendini gösterir.

huzur içinde uyu reis, bize hissettirdiklerin yeter.
  • sozluk ahalisi olarak kacirmisiz ama eylul/ekim gibi motorsiklet uzerindeyken kendisine kamyon carpmis. neyse ki turp gibi cikmis olaydan.

kardesim yuregimize mi indireceksiniz be? zaten seattle tayfasinin yarisi uyusturucudan gitti, kalan yarisi da salak salak isler yapiyor. eddie vedder rafting yaparkan bogulma tehlikesi gecirir, bu motorla kamyon altina girer, jeff ament desen habire bi yerlere tirmaniyor zaten, bela misiniz ulan basima?
  • oha lan sözlük. ekşi sözlük sol frame de gördüğüm bir şey hiç bu kadar koymamıştı lan. arabayı çektim kenara sadece ekrana bakıyorum şu anda.

ben bu abiyi ilk rock'n coke'da görmüştüm. sonra azar azar dinledim. ta ki londra'ya gidene kadar... benim için okula giderken, okuldan çıkıp işe giderken , dünya tarihinin en iyi rock müzik albümlerinden birisidir audioslave, hep o çalıyordu.

sonra bir gün, dünya turunu sitesinden takip ederken, bir baktım london paladium'a akustik söylemeye geliyor. koştura koştura gidip en önlerden bilet almıştım. sonra belki de hayatımda müziği bu kadar ruhuma işleyen başka bir gün olmadı.

2012'de türkiye'ye döndüğümden beri hep takip ediyorum: acaba ne zaman gelecek istanbul'a diye...

ve bugün ölüm haberini alıyorum. hakikaten gençliğimin kale direklerinden birisi yakılmış gibi hissediyorum.

edit: never more than 2 drinks away from crying
  • dün gece düzenlenen tören; -ah çok pardon- sirk ya da freak show diyebileceğimiz etkinlik ile uğurlanmış adam. tabii ki bu nefis hollywood töreninin organizatörü muhteşem karısı vicky. chris'in ailesinden kimse katılmadı. büyük kızı lilly'yi ise şimdiden iteklemeye başlamışlar bile. şimdi ölümü neden şüpheli ona bakalım.

- sadece 4 ay önce bu yazı yayınlanmış. adma ölür ölmez tabii herkes bu yazıya geri döndü. bu adamı yıllardır yakından takip edenler burada yazılanların harfi harfine doğru olduğunu biliyor.

http://crazydaysandnights.net/…tars-girlfriend.html

- adam öldüğünden beri vicky 500 kez ifade değiştirdi. sanırım en saçması da adam yakıldıktan sonra "eroin kullanıyordu ya, taze iğne izleri vardı" demesi. madem eroin kullanıyordu kendisini asmazdı herhalde, overdosedan giderdi. ve eroinman bir adamı yalnız bırakmak da... yani bu kadın ve annesi şimdiye kadar chris 100 konser verdiyse 99'unda mutlaka yanında giderlerdi. bu konserde yalnız bırakacakları tutmuş.

- herkes yakılma işleminin neden bu kadar aceleye getirildiğini konuşuyor. evet yakılmak adamın isteği olabilir; ama adam vicky ile evlendikten sonra ortodoksluğa geçiş yapmıştı. yetmedi, küllerini gömdüler. her şey tutarsız.

- 2014'ten beri vergi beyannamesi verilmemiş. bu adam son 2-3 yıldır yapmayacağı kadar vault saçmalığı yaptı. tüm para nereye gitti?
    https://68.media.tumblr.com/…szbe1qjnp2xo1_1280.jpg

- kayınvalide çok üzgün twitter'dan herkese ateş püskürüyor maşallah. büyük kız lilly ve eddie vedder başta olmak üzere... (bkz: #68389644)

- chris'in karısını; seattle'dan arkadaşları başta olmak üzere kimsenin sevmediği bir gerçek. bu, adam yaşarken de böyleydi. zaten zamanında chris'in bu kadar eleştirilme nedeni bu, bu kadın için seattle'a sırtını dönüp tamamen hollywood- jet set hayatına atılması.
    https://68.media.tumblr.com/…xeqm1qjnp2xo1_1280.jpg

- vicky'nin yazdığı mektup tam bir rezalet. sadece şundan ibaret "ben, ben, en çok beni sevdi, ben onu kurtardım, bana harry winston yüzük almıştı, tüm şarkıları banaydı, ben, ben..." yani şu narsist mektuba oturup ağlayan varsa, psikolojisi çok bozulmuştur diye düşünüyorum. 2014'te yani buraya geldiği dönemde chris'in bir sevgilisi olduğu dedikoduları vardı. hala da var. ilk eşiyle evliyken, vicky ile birlikteydi. yani tarih muhtemelen bir kez daha tekerrür edecekti.
    https://68.media.tumblr.com/…fhja1qjnp2xo1_1280.jpg

- bu değiştirdiği ifadelerden 450. olanı diye düşünüyorum. şimdi de oxycontin etkisinde olduğunu söylüyor.

http://www.dailymail.co.uk/…ssive-conversation.html

bu linkleri de buraya bırakayım

https://www.reddit.com/…uta/chris_cornell_murdered/

bu vicky'nin çirkin kampanyasını takip edebileceğiniz yer:
    https://www.reddit.com/…paign_of_news_manipulation/

ayrıca konunun tümüne hakim olabilirsiniz.
    http://www.lipstickalley.com/…ht-explain-his-death/

eddie vedder gitmemekle o kadar iyi yaptı ki. eddie'ye zaten tapardım. artık benim için yeri ayrı.

not: oju'ya çok ama çok teşekkür ederim. hem muhteşem bir insan, hem muhteşem bir araştırmacı, hem muhteşem bir cc fanı. buradaki çoğu link/bilgiye onun sayesinde ulaştım.
hesabın var mı? giriş yap