• lisedeyken bir gün arkadaslar okul dergisi için bu adamla röportaj ayarlamislar, beni de çagirdilar, gittim. adamin bize bulusma adresi olarak verdigi beyoglu'nun arka sokaklarindaki kartal kiraathanesi bu sayede hayatimda içine girdigim ilk ve tek "kiraathane" oldu. dumanalti oldugumdan baska çok bir sey hatirlamiyorum o günden dogrusu. küçükken hayal dünyasinin çok genis oldugunu, sürekli atmasyon seyler anlattigini, annesinin bu yüzden psikologa götürdügünü, psikologun ilismeyin dedigini, o psikolog sayesinde hayatinin kurtuldugunu filan anlatmisti, bir de evsiz, mendil satan bir kadin gelmisti yanimiza, ona çay ismarlamisti.
    esas bunun bir de sonrasi var ki, ona çok gülerim: şimdi cezmi ersöz röportaj deşifre edildikten sonra, basılmadan önce bir göreyim demis arkadasa, bir seyler olmus; adam bir gün arkadasin evini aramis. annesi çikmis. "iyi günler, asli'yla görüsebilir miyim demis, annesi de, "tabii, kim ariyor" demis, "ben cezmi ersöz" deyince de adami tanimayan annesi "aslıı, kizim, telefon, cezmi ariyoor" diye bagirmis :-)
  • - demek,demek siz de terkettiniz beni bu şehrin insanları...beni bu yitik kentte bi başıma bıraktınız...ben bu sessiz sokakları arşınlarken...
    - cezmi abii! abi kimsenin bi yere gittiği yok.bugün nüfus sayımı var haberin yok mu?
    (bkz: umut sarıkaya)
  • kendisi ile karşılaşmışlığımız vardır. bir ablamızın davetini kıramayıp gitmiştik yanına. bizi davet eden ablamız dul ve 35 li yaşlarında idi. cezmi ersöz ondan başlayarak ortamdaki tüm kadın nufusuna asılmış ve bunu yaparken ahlaksız bir biçimde yazar egosunu kullanmıştı. yanımızdaki bayan arkadaşların yüksek telkinleri sayesinde kendimizi frenlemiştik herhangi bir nefret salgını yaratmamak için. hayatı karanlıkta kalmış insanların trajedisine ortak olma yalanının teatralliğinde olan birinin yazdıkları benim için sadece paçavradır. edebiyat dünyasındaki sevimsizliğini kime sorsanız anlatır. kendini olgun/kadın ruhundan anlayan ve cazibe merkezi sanan halinin bir çok edebi ortamda alay konusu edildiği ve edebi kişiliğinin önüne geçtiğini söylememe gerek bile yok.

cezmi ersöz lise yıllarında marjinal hayata öykünen kızların/erkeklerin ilgisini diri tutabilir ancak. yazdıklarının bir çoğu batı dünyasında 19.yy da tecrübe edilmiş gerçeklik algısına dayanır. yani intihal fikirleri kendi cümlelerine alet eder. yazdıklarını okuyup okuyup hislenenlerin olmasına şaşıyorum. zamanında ev arkadaşım kendisinin kitaplarını getirip önümüze koyardı okuyup kritik edelim diye. bir kitabı vardı içime gir ama sigarını söndürme: hayatımda okuduğum sömürü dürtüsü yüksek en iyi kitaptı. ve aramızda bir mutabakat oluşmuştu bu kitap hakkında; ismi ticari olarak şahane düşünülmüş içindeki öyküler ise amaca uygun olarak ısmarlama yazılmış.

bu kitabı okurken gözümü kapattım ve amerikanya sinematografisini düşündüm. bir çok sekans gözümün önündeydi zaten. o çaycı hikayesi bile içten olmaya/bizden olmaya çalışırken, kapitalizme karşı haybeden bir karşı koyuş olmaya çalışırken bile batılı olmuştu. yazık.

cezmi ersöz'ün edebi kişiliği olduğunu iddia edenlerin hayatlarında gerçekten kitap okumamış bir kitle olduğu gibi bir tespitte bulunmak zorundayım. bu topraklarda hala edebiyattan/kitaptan anlayan bir nesil var cezmi ersöz okuyanların karşısında.
  • vakti zamanında deli dergisinde cezmi ersöze ithafen azmi nurses takma adıyla yazılar yazan bir büyüğümüz vardı. bir keresinde cezmi ersözün hatun kişiyle sevişmesinin en ateşli anında aklına sivas katliamının gelmesi sonucu olayı yarıda bırakarak pencere önünde buğulu gözlerle sigara yakması olayı için şu soruyu sormuştu: peki kadın buna inandı mı?

(bkz: daha bişey demiyorum)

(bkz: biz kırk kişiyiz birbirimizi biliriz)
  • samimiyetsiz,yapmacık
  • eskiden twitter fenomenleri yoktu işte bu abiden vardı.
  • cok a$mi$ bir insan bence.
  • artık ergenlikten çıksa da kurtulsak diye düşündüğüm yazar
  • kitaplari genelde pek arabesktir. yeni ergenlige girmis kizlar tarafindan sevilir.
  • 15-17 yaş arası lise öğrencisi kızlar için duygusal mastürbatör.
    (bkz: teoman)
hesabın var mı? giriş yap