• bir bitcoin alım satım sitesi ve borsası. internette biraz araştırarak güvenilir bulduğum ve bir miktar para yatırdığım site. eğer bir sorun yaşarsam burayı editleyeceğim.
    alış-satış farkı bulunmuyor ve kredi kartı ile bitcoin alınabiliyor. kredi kartı bitcoin alım-satım işlemlerinde bir miktar komisyon ücreti var ücret öderken bunu size gösteriyor zaten. banka ödemesiyle de coin alınabiliyor fakat onu onaylatmayı başaramadım henüz. kredi kartı onaylama için kredi kartı bilgilerinizin yanı sıra kimlikle beraber çekilmiş fotoğrafınızı da istiyor. bir sıkıntı yaşamamak için kredi kartında 3d secure aktif ettim.
    üyelik konusunda sıkıntı yaşayanlara yardımcı olabilirim.
    link

edit: kredi kartı işlemleri %3.5 komisyon alıyor. banka havalesine komisyon almıyor fakat bitcoin lobisi bizim ülkemizden ödeme kabul etmiyor.
    deneme için blockchain bitcoin cüzdanına küçük bir miktar bitcoin transferi yaptım. transfer başarılıyla gerçekleşti.

edit1: birçok kez para gönderme/çekme işlemi yaptım ve herhangi bir sorun yaşamadım. visa kredi kartlarında siteden kendi kartına para çekim işlemlerinde sadece 3$ komisyon alıyor. para yatırma işlemlerinde hiç acımıyor ve %3.5 komisyon alıyor.

bitcoin ile ilgili tecrübelerimi burada paylaştım (bkz: #68394655)

edit2: enpara debit card withdraw (para çekme işlemi) bir kaç kez sorunla karşılaştım. bir kere 800$ transfer yaptım sorunsuz ama sonrasında 100$ bile transfer edemedim. ama 20$-50$ arasını sorunsuz transfer ediyor. burada sorun enpara'da mı yoksa cex.io da mı hala anlayamadım. site bizde sorun yok diyor enpara bizde de sorun yok diyor.
    garanti bonus kredi kartında para hemen hesabına geçiyor. hiç sorun yaşamadım. son denediğim kart garanti para karttı ve burda paranın hesabıma geçmesi 3 günü buldu. buradaki yavaşlık; sanırım o sıra sunucuları çökmüştü ondan dolayı para hesaba geç gelmiş olabilir. param sitede kalmadığı için siteye hala güvenim tam.

edit3: garanti bankası kartlarıyla para çekme işlemi yapmanızı kesinlikle önermiyorum. site parayı gönderiyor garanti'nin transferi yapmadı için herseferinde olay kaydı açtırmak zorunda kaldım ve sonuçlanması 1 ay'ı buldu. enpara kart hala favorim 5-10 dk da hesaba parayı aktarıyor.

edit4: yaklaşık 8 ay oldu. site ile ilgili bir problem yaşamadım. gerek siteye para transfer ederken, gerekse hesabıma para transfer ederken bir sorunla karşılaşmadım. kredi kartı ya da debit kart ile işlem yapabilirsiniz.

edit5: %7 %10 komisyonları nasıl işlem yaparak ödüyorsunuz anlamıyorum. para çekme ve para yatırma dışında ciddi bir komisyon ödemedim. coin alırken marketten alım-satım yaparsanız ciddi komisyon ödeyebilirsiniz fakat ben hiç böyle bir ihtiyaç duymadım. trade yaparak bir teklifle coin alıp satarsanız eğer piyasa yapıcı iseniz komisyon %0 dır. satıştaki bir coini alıyorsanız ya da alıştaki bir coine satış yapıyorsanız komisyon ödersiniz o da yanılmıyorsam %0.3 ya da 0.2 .
    piyasadan fiyatları genel olarak daha yüksek ama bu sizi niye bağlıyor? örnek veriyorum bittrexte 1 btc cex te 0.8 btc alabiliyorum. satarken de yüksek satacağım sorun ne? cex’te alım yaptım bittrext’e transfer ettim fakat parayı cex’ten çekiyorum (bittrex zaten usd işlem yapmıyor) bu sefer piyasadan yükseğe sattım.
    btc ve eth işlemlerimi cex.io’dan altcoin işlemlerini de bittrex’ten hallediyorum. anlatamadığım birşey varsa yeşillendirmekten çekinmeyin.(swift konusunu bilmiyorum)

edit6: visa ile yaşadığı sorunları aşmış görünüyor. yalnızca transferleri önceden 5 dk sürüyorken 2-3 güne sarkabiliyor. master da ise hızlı bir şekilde para transferini yapıyor. minimum alım ücretlerini değiştirdiler. örneğin önceden minimum 0.1 eth alabiliyorken şu an 0.05 eth alabiliyorsunuz. borsa benim için hala güvenli ve kullanmaya devam ediyorum.
  • yüksek komisyon oranları sebebiyle kredi kartı ya da banka kartı ile para yatırılmaması gereken site. bunun yerine swiftle para gönderin. yalnız swiftle para yollarken, açıklama kısmına yazmanız gereken referans no vs. kısmını, enpara açıklama kısmına yazdırmıyor. en azından bende yazdırmadı ve bu yüzden enpara ile bu siteye swift yapamadım. ancak diğer bankalarda bu işlemi kolayca halledebilirsiniz.

hesabı onaylattıktan sonra, alım satım işlemlerimin hiçbirinden komisyon kesmedi. tabi eşşek değilseniz piyasa emri değil, limit emir vereceksiniz. dolayısıyla al sat işlemleri için ideal site gibi görünüyor. (örneğin btcturkte her işlemde komisyon ödersiniz. )

bilgiler için şukumu isterim.
  • turk bankalari ve kartlarina para cekmede ciddi sikinti olustur(may)an borsa.

(mutlu son editi: entrynin en altinda belirttigim uzere, yol yordam bilince paraniza hizli bir sekilde de kavusabilirsiniz. bu entry, edit manyagi olmus bir sekilde neredeyse 1 haftalik macerayi icermektedir.)

iki gundur ugrasiyorum, bulgularimi siz sozluk kullanicilari ile paylasmak istiyorum.

parayi tr'den cex'e yollarken sikinti yok. kredi kartiyla alis veris yapar gibi yolluyoruz (%3.5 komisyonu da olsa btc'den cok para kazanacagimiz icin bu maliyete katlaniyoruz.)

cex'te btc aldik sattik, az bucuk kar ettik. simdi parayi tekrar tr hesabimiza cekmemiz lazim ki biraz da keyfini surelim degil mi, btc bu, bugun var yarin yok, realize edilmemis kar kar degildir diyoruz.

kredi kartina ya da banka kartina withdraw etmek icin talimat veriyoruz. (visa kartlarda transfer basina fix 3.8 usd ucret var, bu da guzel) lakiiiin bizim bankacilik sistemi, bkm'nin koydugu bir kurala takiliyoruz.

bu kural da su: debit kartlara ayda en fazla 5000 tl, transfer basina da 2000 tl'den fazla para alamiyoruz. ben enpara debit kartima iki kere 500 usd cekebildim, daha da fazla cekemedim. ocak 2018'de limit sifirlanacak da o zaman paramizi tekrar 500 500 cekecez. (bir not: bu limit, kisi basi limit, kart basina olan limit degil. mehmet emminin 10 tane debit karti da olsa toplam para alma limiti aylik 5000 tl...)

dedim madem teb bonus sanal kredi kartina cekeyim parayi. eyvallah teb bonus'ta bir sikinti yok. zink diye geliyor para. ama kredi kartina yolladigin parayi hesabina aktaramiyorsun. (edit: sagolsun bir arkadas belirtti, kredi kartina yatirilan parayi telefon bankaciligindan hesabiniza yatirabiliyorsunuz. denedim, oldu.) kredi karti harcamasi yaptikca buradan dusecek. olme essegim olme. ayrica usd olarak da durmuyor para, tl'ye ceviriyor. kurdan da kaciyor bize...

tabi sikerun dedim, bari garanti kredi kartina cekelim biraz da (demez olaydim). yukarida bir arkadasin da dedigi gibi garanti'ye paranin gelisi bir cile. benim para cex'ten cikmis gorunuyor ama garantiye bir giris yok. (editto: 3 is gunu sonra para garanti sanal visa kredi kartina gecti. cex'e mesaj atmistim, 3 is gunu bekle, az sabret aq dediler, adamlar hakliymis.)

amina koyim boyle isin. bu kadar ugrasiyorum ama sanmayin ki btc'den milyonlar vurdum onu cekmeye calisiyorum. kucuk yatirimci olarak uc bes yuz dolares iste.

neyse son metot olarak, bu amina koydugum blokchain sistemi uluslararasi para transferini kolaylastirmak icin yapildi ben de bunu kullanayim bari dedim :) (olayin para transferi yonteminden ziyade yatirim aracina dönüşü...) paribu borsasinda hesap actim. cex'teki dolaresleri tekrar btc'ye cevirdim. btc'leri paribu adresine transfer ettim. (tabi bu surecte allahim fiyatlar dusmesin diye dua ediyorum. neyse 10 dk'da gecti btc'ler) paribu'da btc sattim, tl elde ettim. bir de sacma bi sekilde paribu'da market fiyati daha yuksek bu meretin. sanirim arbitraj deniyor. ordan da biraz kazandik allah bereket versin. (bu cektigim cileye karsilik olarak rabbim verdi oradan biraz)

simdi paribu hesabimin onaylanmasini bekliyorum. sonra paraciklarimi tr hesabima alabilecegim. (edit: paribu hesabim uzun cabalar sonucu onaylandi, simdi paraciklarima kavusmak icin saatleri sayiyorum. edit 2: paralar geldi.)

boyleyken boyle.

ozet olarak yurtdisi borsalarinda islem yapiyorsaniz, paranizi tr borsalarina cekerek ordan tl hesaplariniza cekiniz...

ya da turk borsasiyla ugrasmayayim derseniz teb bonus kredi kartina bagli sanal kartiniza cex'ten aninda transfer yapabilirsiniz ve kredi kartina gelen parayi da telefonla hesabiniza aktarabilirsiniz.
  • komplo teorisi manyagi olmussunuz. he amk, cex.io sikti.

kimse kimseye bir sey servis etmiyor, kullanicilar xrp fiyatini kendileri sisirdiler. peki neden dustu? binance ya da diger sitelerde fiyat yarisiydi, dolayisiyla insanlar cex.io'ya xrp transfer edip, yuksek kurdan kar yapmak istediler. cex.io yine de bu sureci yavaslatmak istedi gelen transferleri geciktirerek ama diger sitelerle olan bariz fark, yani kullanicilarin yarattigi suni yukselis, siteye yeni xrp girmesi ile patladi ve fiyatlar dengelendi.

tayyip gibisiniz lan. sizin hic hataniz yok, uzerinize oyunlar oynaniyor.

not: ref linki veren donanımhaber ölücüleri tipli arsiz insanlar, topunuzun amk.
  • diğer siteler gibi cex.io'da btc gönderimlerinde komisyon almaz. transferin gerçekleşmesi için madencilere ödenen ücretler vardır. bazı siteler bunu sizin belirlemenize izin verir. bazıları da sabit bir fiyat belirler. bu madencilere ödenen ücret'e göre transferinizin hızı değişir. siteler transfer hızını 0.5-1 saate sabitlemeye çalışır. transfer hacmi yüksek sitelerde block sayısı fazla olduğu için daha düşük fee belirleyebiliyorlar.
    bu fee'ler eskiden çok göze batmazdı hatta sitelere mail atardınız fee ücretini arttırın diye. artık btc o kadar çok yükseldi ki yakında yeni tartışılacak şey fee ücreti olacaktır.

not: gerçekten hiç araştırmadan btc borsasına girmeniz korkutucu. bu başlık altında okuduklarım endişe verici. umarım en kısa zamanda en azından temel şeyleri öğrenir ve zarar etmezsiniz.
  • enpara tarafından ne gerekçeyle engellendiğini merak ettiğim, benim de sıklıkla kullandığım site.
    şu ülkede herkes kafasına göre bir şey yapıyor ama gerekçe yok. bilenler yeşillendirirse çok sevinirim.
  • yeni uye alimlarin durmasi ve verify olayinin uzayacak olmasini aciklamalari fiyatlari dusurebilir dikkat. buranin fiyati piyasanin 2000 dolar ustunde cunku aninda onay var ve uye aliyolar di.
  • buraya üye olmak isteyen ama paramı nasıl çekerim diye düşünen sözlük yazarlarına referans linksiz, tecrübe içeren, amne hizmetli para çekme hikayesi:

cex.io'yu diğerlerinden ayıran, kredi kartı ile ödeme yapabilmeniz. bu sebeple tercih ediliyor. fakat para çekerken de garanti bankası kredi kartınızı kullanabiliyorsunuz. (en azından ben, 21 aralıkta 300 dolar çekebildim.)

cex.io'dan kredi kartına para çekim işlemi talep ediyorsunuz. onaylandıktan yaklaşık 3 dakika sonra para kredi kartınıza yükleniyor. kredi kartınızın tüm ekstre borcu ödendiyse, bankanızı arayıp "benim kredi kartıma yurtdışından para geldi ama ben bunu hesabıma aktarmak istiyorum" diyorsunuz. sizin bütün yatan paranızı tl olarak banka hesabınıza bir kaç saat (2-3 saat aralığında) yatırıyorlar.

eğer ekstre borcu ödenmediyse, sizin kredi kartı borcunuzu öncelikli olarak kapatıyor, sonra da arta kalan parayı hesabınıza yatırıyor.

not: tüm paranızı denemeden önce bi 70-80 dolarla deneme yapın.

not 2: şahsen benim götüm yemediği için ben maximumda 500 dolarlık tutarlar halinde çekeceğim, riske girmeye gerek yok.
  • güvenilir bir bitcoin borsası. ancak swift ile para çekme işleminde inanılmaz giydiriyorlar.

enpara dolar hesabıma çekim yaptım. kontrol ettiğimde 90 dolarlık bir kesinti yapıldığını gördüm. enpara müşteri hizmetlerini aradım kendilerinin sadece 18 tl değerinde (4.86) dolar swift ücreti kestiklerini söylediler. 85 doları ise iç ettiler. araştırma yaptığımda uluslararası para transferlerinde 100 dolara kadar olan kesintiler normalmiş. ancak normal olmayan siteden para çekme emri verirken yapılacak kesintiyi göstermemesi. yani adamlar yarısını kesse hiç bir hak iddia edemiyorsun.

edit : hurdroot uyardı sağolsun. enkartınızı kredi kartı gibi tanımlarsanız sadece 3 dolar kesiliyormuş. tabi para tl olarak yatıyor ama kur farkı da olsa böyle abuk bir rakam çıkmaz ortaya.
  • hesapları nasıl onayladıklarına anlam veremedim zira "gönderdiğiniz belgeler ekibimizce incelenecektir" dedikleri belge ve fotoları daha sisteme upload etme tuşuna basar basmaz onaylı hale geldim ve limitlerim yükseldi. 1 saniyede her şeyi incelemiş olmalarına imkan yok. o kadar sürede kendi fotoğrafımı incelediğimde ben bile ben olduğumdan emin olamıyorum.
hesabın var mı? giriş yap