• golgesi altinda uyunmamasi gerektigi soylenen bir agactir. peki neden?

ceviz agaci bir cesit uyusturucu malzeme salgilamaktadir. aslinda bu agacin dogal savunma mekanizmasinin bir uzantisidir. yani bocek veya hayvan istilalarindan kendisini korumak icin gelistirmistir bu yontemi. mesela yapraklarinin tadi cok kotudur, birkac kurt disinda hicbir hayvan yiyemez. ayrica ceviz agaci meyvesini de yaklasik 5-10 mm et kalinligi olan yesil bir doku ile korumaya almistir. bildigimiz cevizi ortaya cikarmak icin ise bu doku insanlar tarafindan elle ayiklanmak zorundadir. bu dokunun tadi da cok kotudur. gene birkac agzi tatsiz kurtcuk disinda hicbir hayvan veya bocek yiyemez. bu gercegi bilen insanoglu ise uzun yillardir ceviz agacindan ilac ve boya sanayiinde faydalanmaktadir. ozellikle agri kesicilerde ceviz agacinin yapragi ve de meyvesinin dis kabugu (yesil olan) ham madde olarak kullanilmaktadir.

iste bu gerceklerin varligini ortaya koyan tecrubeler sebebi ile bu agacin golgesinde yatmayin denir. gercekten de bu agacin golgesi altinda veya yakinlarinda birkac saat bulunmak bile sakincali olabilmektedir. yani insan ne oldugunu anlamadan yorgun ve halsiz dusebilir. bu gercegi ise cok aci bir tecrube ile ailecek ogrenmistik...

eylul-ekim aylarinda ceviz agaci meyve verir. aslinda hasat zamanidir bu zamanlar. tabiatin dogum zamani yani. doga meraklisi babam bizi alip koye gotuturdu bu tarihlerde. kendisi de bu 10 gunluk tatil boyunca karsisina cikan bitki, bortu bocek ne varsa her seyi ellerdi. oradan biliyorum...

neyse... ceviz agacina donersek... agaclara cikilip uzun sopalar kullanilarak bu meyveler silkelenir. ama her 30-40 dakikada bir agactan inip biraz dolasmak gerekir. bu tur islere cok merakli olan babam ise tum uyari ve telkinlere ragmen bir saatten fazla agacta kalmis ve nihayetinde de agactan dusmustu. bilindigi gibi ceviz agaclari ulu agaclardir. yani baya bir yuksekten dustu adam. 17 kemigi kirildi. (kimin babasi be... ben su ana kadar farkli zamanlarda toplamda 10 kemik kirdim ama adam bir seferde 17 tane birden kirdi. pirimdir...) daha sonra konustugumuzda ise nasil dustugunu hatirlamadigini, bir an icin kendinden gectigini soylemisti. hatta hatirliyorum dustukten sonra baya bir sure kendine gelememisti. nerede oldugu veya basina gelen sey konusunda net bir fikri yok gibiydi. cok iyi hatirliyorum uzun sure boyunca sadece su anlamsiz cumleyi soylemisti: "sol kolumun saati nerde?" istedigin saat olsun diye kendi saatimi vermistim ama yaramaz cocuklar gibi kendi saatimi isterim demisti. sonra anladik ki duserken saatin kordonu bir dala takilip kopmus. savrulmus bir yerlere yani. bulduk verdik ama baya sonra... yogun bakimdan ciktiktan sonra takabildi saatini...

ayrica;
    (bkz: ceviz agaci golgesi) ve (bkz: ceviz)
  • nazım polis tarafından arandığı günlerden birinde; sevgilisiyle -sevdiceğinden de uzak kalamaz tabi- gülhane parkı nın önünde buluşacaktır. buluşma yerine erken gider, yolunu gözler o muhterem insanın.. derken uzaktan sevgilisi yerine bi polisin geldiğini görür ve direk yanındaki ilk ağaç olan ceviz ağacına tırmanır.. polis de ağaçtaki nazım ı görmemekle birlikte, aksi gibi bi türlü o civardan gitmez, dolanır durur sağda solda. bu esnada sevgilisi de gelmiş o da beklemeye başlamıştır çoktan.. fakat nazım yakalanma korkusuyla bi türlü aşağı inemez.. işte bu şiirin hikayesi budur.. tabi o' nun dilinden..
  • nazım sürgündedir, istanbulu ve istanbuldaki hatununu(ki "ne sen bunu farkındasın" derken hitap ettiği kişidir bu hatun) özlemiştir.bir ceviz ağacı olarak gülhane parkında olduğunu farzeder.onun varlığını polis farkında olsa tutuklayacaktır o yüzden ne sen bunu farkındasın ne de polis farkında der
    server tanillinin yorumu böyle oldu buna
  • güzide bir şarkıdır ceviz ağacı. cem karaca söyler. sonunda el çırpma sesleriyle iyice hzılanırki gaza gelirsiniz , transa geçer insan. ama sözlere de dikkat. nazım hikmetindir sözler , hikmeti ondandır.
  • gölgesinde uyunmaması gerektiğini sözlükten öğrendiğim ağaç. sebebi derin derin irdelenmiş.

doğrudur, ceviz ağacı bir, at kestanesi iki, bunların altında uyunmaz. hele hindistan cevizi ağacının altından bile geçilmez.

neden mi?

tam uykunuzun en tatlı yerinde kafanıza ceviz düşer yahu!

budur sebebi.

atalarımız pratiktir, biraz da nostradamusvari gizem yapmayı severler. öyle "sonbaharda, meyvesi olgunlaştığında ceviz ağacının altına yatarsanız, kafanıza ceviz düşebilüü, ayı çıkabilüü. ilkbaharda, yazda yatın gari, bişicikler olmaz." diye uzun uzun anlatmazlar. "gölgesinde uyunmaz" der, geçerler. siz düşünüp çözeceksiniz ya da kurcalamayıp, olduğu gibi kabul edeceksiniz, gidip bir çınar ağacı gölgesi bulacaksınız.

mesela,

"geceleri tırnak kesilmez"

neden mi?

az sonra!
  • "yapraklarım ipek mendil gibi tiril tiril,
    koparıver, gözlerinin, gülüm, yaşını sil."
    (bkz: yorumsuz)
  • nazım hikmet'in $iiri:

başım köpük köpük bulut, içim dışım deniz,
    ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkı'nda,
    budak budak, şerham şerham ihtiyar bir ceviz.
    ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkı'nda.
    yapraklarım suda balık gibi kıvıl kıvıl.
    yapraklarım ipek mendil gibi tiril tiril,
    koparıver, gözlerinin, gülüm, yaşını sil.
    yapraklarım ellerimdir, tam yüz bin elim var.
    yüz bin elle dokunurum sana, istanbul'a.
    yapraklarım gözlerimdir, şaşarak bakarım.
    yüz bin gözle seyrederim seni, istanbul'u.
    yüz bin yürek gibi çarpar, çarpar yapraklarım.

ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkı'nda.
    ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.
  • memlekette baslica uc cins ceviz agacina rastlamak mumkun.. bunlardan birincisi; kara ceviz* olarak bilinen buyuk, koyu golgeli ve biraz kafa yapan turdeki cevizlerdir. bunlarin meyveleri kucuk, sert kabuklu ve acidir. keresteleri oldukca dayaniklidir. ikinci tur ise hepimizin bildigi klasik ceviz agaclaridir. son yillarda bir de asilanmis ceviz olarak bilinen yeni cinsler yayginlasmaya basladi. iki-uc yillik fidanken dahi meyve vermeye baslayan bu agaclar, digerine nazaran daha bodur ve acik govdeli olmasiyla kendini belli ediyor. golgeleri ise koyu olmaktan ziyade, incir agacinin altindaki gibi alaca bulaca.. meyveleri ise ince kabuklu, buyuk ve lezzet olarak daha hafiftir. cocukken hatirliyorum da ceviz yedigimiz zaman agzimiz yara olur, meyvenin o kendine ozgu aromasi genzimize dolar bazen de oksurturdu. simdiki yeni cevizlerin hic oyle bir aromatik ozelligi yok.. ya da agzimizin tadi kacti artik..
  • cevizler gördükleri her şeyi resmederlermiş kabuklarına, dolayısıyla altında sevişilmesi sakıncalı bir ağaçtır bu ceviz ağacı. *
  • koparıver, gözlerinin, gülüm, yaşını sil.

dizesinin "sil" kısmı mp3 lerde "siiiiiiüüüiiil" sekline girmektedir, sarkinin farkli kaynklardan dinledigim butun mp3 lerinde rastladim ayni olaya.
hesabın var mı? giriş yap