• bilgilendirme toplantısını kaçıranlar çeşitli kanallardan toplantıyı baştan sona izlemesinler hiç.

bu ülkedeki akıl sağlığı yerinde her kişi 2 dakika süren kendisinin konuştuğu yeri mutlaka ama mutlaka izlemeli.

son zamanlarda değil, son yıllarda gördüğüm en iyi 2 dakikaydı.

çalışkan ahmet gibi "utanacaklarını bilsem yüzlerine tükürürdüm ama bunlar ondan da anlamaz ki" diye bitirse yeriydi.
  • az önceki enflasyon bilgilendirme toplantısının sonunda yapacağınız işi, soracağınız soruyu sikeyim diyerek sazı eline almış, çatur çutur yardırmaya başlamışken kendini tutamamış ve "verilerin bağlantısı birbirinden o kadar kopuk ki, hedeflediğimiz oran doğru mu değil mi bilmiyoruz, düşük hedefliyoruz ki namımız yürüsün" diyerek önceliklerinin hedef oran değil, ekonominin sağlıklı işlemesini sağlayacak normalleşme adımlarının, kkm belası sebebiyle hasarsız atlatılması olduğunu söylemiştir. ancak kkm den kurtulduktan sonra verilerin sağlıklı akması ile birlikte enflasyonla mücadele edilebileceğine ikna oldum. net rezervler negatiften pozitife dönüp, kkm sıfırlanıncaya kadar bireysel yatırımcı için maalesef dövize endeksli varlıklarda kalmaktan başka bir çare yok.
  • hakkında "imf yanlısıdır" diye bir şey yazılmış ekonomisttir (bkz: #3463424)

imf nedir, ne değildir: imf

2. dünya savaşı sonunda ingiltere'nin ekonomik olarak, almanya ve fransa'nın da her yönden yıkıldığı, dünya üretim gücünün neredeyse yarısının abd'de olduğu durumda kurulmuş bir üst finans/ekonomik koordinasyon örgütüdür.
    her ülkenin ekonomik gücü oranında katkı/pay sahibi olduğu bu kuruluş, dünya ülkelerinin ekonomik/ticari ilişkilerini koordine edip yardım ve yol gösterme işlevini üstlenmişti. (2000'lerin başında internete ulaştığımda ilk abone olduğum kuruluştur, dünya bankası ve imf en sağlam veri kaynaklarıdır). kurucusu ve ilk zamanlar en büyük pay sahibi abd idi.
    önceleri usd bazlı çalışılıyordu, sonradan 70'lerden itibaren kendi "itibari para"sı sdr ile çalışılıyor.

yapısı bir nevi "esnaf kefalet kooperatifi" gibidir dersek işlevi daha iyi anlaşılır.
    işleri bozup çuvallamış ülkeler buraya başvurur, imf bunların durumunu inceleyip bir "yol haritası-plan" önerip bunu uygulaması şartıyla borç ve teknik destek verir, plan ve geri ödeme bitene kadar da kontrol eder.
    verdiği borcun faizi, dünyada bulunabilecek en düşük faizdir, genellikle %2-3 gibidir.

şimdi geldik reyiz ve popülist politikacıların niye imf hakkında atıp tuttuklarına, onu öcü/sömürgen/milli hakimiyet düşmanı olarak gösterdiklerine.
    dedik ya, imf o batak ülkeye bir programın uygulanması şartıyla (bu program o ülke yöneticileriyle beraber oluşturulur) kredi açar ve bu arada zımnen bu ülkeye kefil de olmuş duruma girer.
    ama o ülkenin yöneticileri, parayı alıp popoyu biraz rahatlatınca tekrar har vurup harman savurmaya kalkarlar, bu aşamada imf "hani bu paralar pavyonda kadınlarla yenmeyecekti, şöyle şöyle yatırımlar/iyileştirmeler yapılacaktı..." der ve o ülkelerin kahraman liderleri bu defa çıkar "imf iç işlerimize karışıyor, biz hür bir ülkeyiz, bu vatanı kanımızla suladık..." gibisinden havalara girmeye başlarlar.
    bu filmi ben 1970'lerden itibaren defalarca gördüm.
    sadece 2 defa, birisi özal zamanında birisi de kemal derviş ile başlayıp ali babacan ile biteni başarılı olduydu.
    diğerleri hep yukarıda bahsettiğim hamaset söylemleri ile yarıda kesildiydi.
    başka deyişle, imf'den para alınıp sonradan gene bilinen biçimde çar çur edilmişti. (kim ne verirse ben 5 lira fazlasını verecem-s. demirel).
    zaten 2001 krizinde kemal derviş'in buraya gönderilmesi de imf'nin şartıydı.
    derviş onların tanıyıp güvendiği sorumlu kişi olacaktı.
    tc politikacılarına/liderlerine güven sıfır idi.

şimdi reyiz de ısrarla imf lafına fena halde karşı, çünkü ilk istenecek şeylerin ihale kanununun düzeltilmesi, harcamalarda şeffaflık, ve belli diğer yapısal reformlar olduğunu biliyor.
  • kibar adam. ekonominin anasını sikmişler, işin içinden çıkmaya çalışıyoruz diyemedi.
  • türkiye ekonomisinde geçmiş 2 senede yaşananları 2 dakikada özetlemiş bilim insanıdır.

--- spoiler ---

"fonlama maliyeti ile mevduat faizi bağlantısı kopmuş, politika faizi ile enflasyon oranı bağlantısı kopmuş, faiz kur bağlantısı kopmuş, biz 7 aydır bu kopan bağlantıları tekrar ihdas ediyoruz."

--- spoiler ---
  • bu adamı ısrarla merkez bankası başkanı yapmaya çalışan bir güruh var. en bilineni ise sevgili özgür demirtaş.

kesinlikle merkez bankası başkanı olmaması gereken kişi. neden mi?

dünyada, merkez bankası bağımsızdır ve siyasetle işi yoktur. bizim ülkemizde ne yazıkki böyle bir durum yok. başkanlar siyasetle iç içe. hatta hedef dahi gösteriliyor.

bu adam gerçekten liyakatli ve işinin ehli bir adam. ve arka planda merkez bankasının doğru işler yapmasını sağlıyor. başkan, medyanın ve siyasetçilerin gördüğü yüz. bunlar başkanla uğraşıyor. ben hiç cevdet beyi hedef alan siyasetçi ya da medya görmedim.

bu adamı başkan yaparsanız sonuçları bellidir.
    1- adam doğru bildiklerini yapar, bir süre sonra siyasetçilerin ve medyanın hedefi haline gelir. ya doğrulardan vazgeçer ya ülkeyi terk eder ya da bir gece yarısı kovulduğunu okuruz.
    2- liyakatten uzaklaşıp siyasetçilerin huyuna gider, o zaman cevdet akçay isminin önemi kalmaz.

bu adam için olacak en iyi mevki şu an bulunduğu mevkidir. merkez bankası yardımcısı. doğruları çok göze batmadan yürütmek, ülkeyi ekonomik olarak kurtarmaya çalışmak.

edit: imla
  • tam olarak 90 dakika süren (sünen, uzayan) toplantıda, sadece son 2 dakika içerisinde ekonominin/ekonomi gazeteciliğinin özetini çıkardı
    amiyane tabirle adeta çıkarıp masaya koydu. (gazetecilerin(!) sorması gereken soruyu kendisi sordu, hatta bunu sizin sormanız gerekiyordu dedi, nedeniyle birlikte cevabını da verdi)
    tespiti çok doğru bir şekilde yaptı, yapılması gerekeni ve yapılanı özetledi.
    açıkçası muhteşem bir 2 dakika idi!
    bu güveninden ve cesaretinden dolayı dolayı tebrik ediyorum
    edit. linki buldum
    ikinci edit. konuşmasının tamamını buldum.
    50inci saniyeden itibaren;
    https://twitter.com/…?t=dfmkjlyb1b9nvmyoqjegqq&s=19
    ertesi gün gelen edit. "sünmek: sünen"
  • işte ekonomist böyle olur.
    yıllardır ekonomiyi anlatmayı bırakın, türkçe konuşmakta zorlanan insanlar umudumuzu da alıp götürmüştü.
  • konuştuğu sekans > sunumun geneli.

aslında başkan olacak profil kendisiydi ama kendisini ısrarla öne atan birtakım "attention whore" tayfa yüzünden başkan yapılmadığını düşünüyorum, bu da onun şanssızlığı.
  • boğaziçi üniversitesi'nde istatistik dersi almıştım kendisinden. sınavda 30 üzerinden 4 civarıydı ortalama. seviyeyi istediği gibi ayarlayabilen üstün bir hocaydı.

cevherdir kendileri.
hesabın var mı? giriş yap