• çelik neden eski bestelerini yapamaz oldu?

bu yazacağım uzun entry’nin konusu ile ilgili olarak ufak tefek şeyler yazılmış sözlükte ama ben daha detaylı yazmak istedim.

yanlış hatırlamıyorsam 2000 yılı ya da 2001 falandı. çelik o dönem buket saygı isimli bi mankenle çıkıyordu. o mankenle de evleneceği konuşuluyordu. bu dönem baya bi haberlerini görüyorduk her yerde. gençliğimde kendisinin baya iyi bi dinleyicisi olduğum için de ister istemez denk geliyordu.

sonra bir gün esra ceyhan’ın programına bir kadın çıktı. kadın çelik’le sevgili olduğunu ve çelik’in yaptığı tüm bestelerin kendisine ait olduğunu söyledi. “o hercai, meyhaneci, benimle kal vs ne varsa bana ait” dedi. sonra da çelik’in dost tarikatına üye olduğunu ve tarikatın şeyhi ihsan güven’e çok sıkı bağlılığı olduğunu söyledi. tarikat şeyhine de müritler tarafından “güzeller güzeli” diye hitap edildiğini söyledi. burada bir dipnot vermek gerekir. çelik tüm albümlerinde bir teşekkür yazısı yazar ve o yazıyı illa ki “güzeller güzeline şükranlarımla” tarzı bir cümleyle bitirirdi. ben de çocuk aklı o dönem güzeller güzeli dediği kişinin allah olduğunu düşünürdüm. meğer ihsan güven adında emekli bir albaymış.

neyse konuya dönersek… esra ceyhan bu besteleri yapıyorum diyen kadının besteleri nasıl yaptığını anlatmasını istedi. kadın da dedi ki “benim bir müzikal eğitimim falan yok. orgda tuşlara rastgele dokunarak melodi yakalayıp beste yapıyorum”. programın kadrolu müzisyenleri de ona bir org verdi ve nasıl beste yaptığını anlatmasını istedi. kadın rastgele tuşlara dokundu ve sonra “ben sadece korg marka orgun bilme ne modeliyle yapabiliyorum” dedi. sonra öbür gün tekrar programa konuk oldu kadın. bu kez kadının bahsettiği model bir org getirdiler. kadın yine rastgele tuşlara falan bastı ve bu şekil beste yaptığını söyledi. herkes güldü, kızdı falan kadına. kimse de inanmadı. ama kadın kendisine inanılmadığını görünce şunu dedi. “göreceksiniz çelik benden ayrıldığı için bir daha kendisine bestelerimi vermeyeceğim ve çelik bir daha beste yapamayacak”. kadın haklı mıydı değil miydi diye çok düşündüm o ara. ama kadın bu sözü ettikten sonra çelik sadece dongi dongi besteler yapabildi ve resmen yok oldu gitti.
  • kendine rakip şarkıcı olarak sadece unknown artist'i gördüğünü açıklamıştır.
  • geceme neşe ve gülme krizi katan süper insan.
    --- spoiler ---
    - ve ben de size bu saatte izlediğim bir filmi paylaşıyım.
    - avseq01
    --- spoiler ---
  • kendisi hakkinda 2010 oncesi yazilan entryleri sildirtmis eksi sozluk'ten. dikkat edin bunlari da sildirtmesin, artik mahkemeye gidip de sildirtmez, direkt kendisi siler, adam hacker olmus sonucta.
  • tam anlamıyla bir chuck norris facts vakası.

"çelik erişçi link vermez, direkt bilgisayarını verir"
  • lenova marka laptop kullanmaktadır. dünyada bir tek kendisi için üretilmiştir.
  • ayşe ersoy isimli kadın ihsan güven isimli tarikat liderinin karısıydı. adamdan hayli genç olan bu kadının çelik ile sevgililik durumu yoktu. ayşe ersoy'un iddialarına göre, çelik bu tarikatın önemli bir üyesi olduğu için tarikat lideri kocası kadına bestelerini çelik'e verip hiçbir hak iddia etmemesi yönünde baskıda bulunuyordu.
    kadın hiçbir müzik bilgisi olmadığını, yalnızca elindeki korg key 3 ile şarkılarını yaptığını iddia ediyordu. bunun en büyük kanıtı olarak da kendisinin tarikattan ayrılıp bestelerini çelik'e vermeyi bıraktıktan sonra çelik'in doğru düzgün bir şarkı çıkaramamış olmasını gösteriyordu. (aslında bu iddialar üzerinden geçen 15 yıla yakın zamandır o romantik şarkıların yerinde hala yeller esmekte)
    mahkemeler davalar derken hiçkimse bir sonuca ulaşamadı, iddialar havada asılı kaldı. ayşe ersoy bu esnada yine korg key 3 ile yaptığını belirttiği sitare diye bir şarkı söyleyip duruyordu. başka şarkıları da olmasına rağmen pek ünlü olamadı.
  • track03 şarkısını severek dinlediğim kişi.
  • en sevdiği film olarak (bkz: avseq01) tavsiye eden şarkıcı.
  • gündüzleri şarkıcı, geceleri ise muhtemelen hacker olarak çalışan kişi.

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/…2644_249461516_n.jpg
hesabın var mı? giriş yap