• şirketlerin bize dayattıklarının aksine kesin olarak mümkün olan durumdur. kanunlarla net bir şekilde belirtilmiştir, eğer doğru adımları izlerseniz, ister 1. ayda, isterseniz sözleşme süresindeki herhangi bir zamanda, internet aboneliğinizi herhangi bir cayma bedeli ücreti ödemeden iptal ettirebilirsiniz.

tüketicinin korunması hakkında kanun 52. madde 4. fıkra: tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir.

ek olarak bazı internet servis sağlayıcıları abonelik iptali için fax çekilmesini istiyorlar. bununla ilgili madde de açık bir şekilde bunun yasal olmadığını gösteriyor. telefon veya sms ile bile üyelik başlatan servis sağlayıcılar, bunun iptali için fax isteyemezler.

abonelik sözleşmeleri yönetmeliği 23. madde 3. fıkra: satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren veya tüketicinin sözleşmeyi feshetmesini zorlaştıran bir yöntem belirleyemez.

peki bütün bu kanunlara yönetmeliklere rağmen aboneliğimizi iptal ettirdiğimizde cayma bedeli bize fatura edildiğinde ne yapacağız? videoda da anlatıldığı gibi tüketici hakem heyetlerine başvuru çok kolay. bunun için öncelikle e-devlet (turkiye.gov.tr) şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor. ardından tüketici hakem heyetine faturanızın bilgileri ve yukarıda sözünü ettiğim maddelerle bir şikayet oluşturuyorsunuz. bir kaç hafta sonra şikayetiniz sonuçlanıyor ve internet servis sağlayıcı bu ücreti almıyor.

video: taahütlü sözleşmeden cayma ve ceza | tüketici haklı

ek

bir arkadaş firmanın hizmet vermediği bir adrese nakil talebinde bulunmaktan bahsetmiş. eğer ki nakil talebinde bulunursanız ve firma size buraya hizmeti veremez ya da aktaramaz ise, yine sözleşmenizi herhangi bir cezai yaptırım olmadan iptal edebilirsiniz. ilgili kanun şöyledir:

abonelik sözleşmeleri yönetmeliği 16. madde 2. fıkra: taahhütlü aboneliklerde tüketicinin yerleşim yerinin değişmesi ve taahhüt konusu hizmetin tüketiciye yeni yerleşim yerinde aynı nitelikte sunulmasının fiilen imkansız olması durumunda, tüketici birinci fıkrada belirtilen tutarları veya herhangi bir bedeli ödemeksizin taahhütlü aboneliğini feshedebilir.

kaynak
  • madem bu internet sağlayıcılar çakal size de bir çakallık örneği yazayım.
    şirketten bir arkadaş a firmasından o zaman ikametine fiber destek olmadığı için adsl bağlattı, 2 yıl da taahhüt verdi. 1 yıldan fazla kullandıktan sonra b firması sokağına fiber hizmet getirdi bizimki de adsli iptal ettirip bu firmadan fiber bağlatmak istedi ancak a firması 1 yıldan fazladır kullandığı taahhütünden doğan indirimin hepsini talep etti iptal istediği için, bu miktar da 800 900 lira gibi bir şeydi. yani 15 ay kullandıysa (15 x indirim tutarı) istendi geri.
    şimdi buradan sonrası önemli.
    ilgili çakal arkadaş daha sonra tekrar a firmasını aradı ve şöyle şöyle bir kampanyanız var benim mevcut kullandığımdan daha iyi bir kampanya ben ona geçmek istiyorum dedi. a firması yine kendilerinden hizmet alacağı için arkadaşın mevcut taahhütünü bozdu ve yeni kampanya ile 2 yıllık yeni bir taahhüt başlattı. sonra da arkadaş daha ilk ayında iptal talep etti ve 30 lira gibi bir para ödeyip iptal ettirdi. yani (1 x indirim tutarı) kadar para ödeyip kurtulmuş oldu.
    şu an b firmasından aldığı fiber internet ile gayet mutlu.
  • toplanin simdi size kesin cozumu anlatiyorum. hic oyle 24 aylik taahhutun 13. ayinda iptal ediyorum bana kac tl ceza cikartirlarsa cikartsinlar ben onu tuketici hakem heyetine itiraz ederim, sonrasinda ucret vs odemem toplarina girmeyin. telekom firmalari da sark kurnazligi yapip bunu cayma bedeli degil indirim bedeli olarak yansittigi icin kaybetme itimaliniz de yuksek. o yuzden hic gaza gelmeyin.

onceki entrylerde de yazilmis, bizzat kendim de yasadim. bu isin kesin cozumu taahhutunuzun kacinci ayinda olursaniz olun iptal etmek istediginizde once paket degisikligi yapin(mobil uygulamadan da kolayca yapabilirsini) 1 sa sonrasinda da iptal talebinizi olusturun. yeni bir taahhut baslattiginiz icin onceden yararlandiginiz indirim vs tutarlari artik olusmayacaktir. ve cok cuzi bir miktar odeyerek bu isten kurtulursunuz.

ben 1400 liralik ceza yerine 45 tl odeyerek kurtuldum oyle soyleyim. tuketici hakem heyeti isi riskli is. aylarca takip edeceksiniz vs hic gerek yok. bu yolla cok temiz kurtulabilirsiniz. herkese sorunsuz ve basarili bir iptal sureci diliyorum :)
  • edit: görseller bu süreci birebir yaşayan bir arkadaşımızdan, örnek olması amacıyla alıntılanmıştır.

edit2: "parayı ödeyip dava açsak olur mu ?" diye yazan onlarca kişi var. evet dava açabilirsiniz hatta kazanırsınız da . ama o para muhtemelen geri gelmez. o yüzden sürece çıkarılan ücreti ödemeyeceğinizi ve icra takibi yiyeceğinizi göze alaraktan girmelisiniz ki insanlar da bundan dolayı korkup çekiniyor ve boyun eğip çekiliyor.

amme hizmeti editi : alt entry'de ki okuduğunu anlayamayan arkadaş için yazıyorum. "24 aylık aboneliklerde tek taraflı fesihte cayma bedeli o-l-m-a-z."
    sadece 1 yıllık taahhütler de, 6. aya kadar cayılacaksa o zamana kadarki indirimler talep edilebilir, 6. aydan sonra talep edilecekse de 12. aya kadar kaç ay kalmışsa onun üzerinden yapılır. teşekkürler.

"24 ay."
    bakın burası çokomelli "24 ay" yani 2 yıl ve üstü sözleşmelerde bu yazdıklarım
    geçerlidir. altı durumda fesih işlemi başlatırsanız "abonelik sözleşmeleri yönetmeliği md 16 uygulanır ve cebiniz çok fena yanabilir.

24 aylık taahhüt sözleşmesi yaptığınızda sözleşmenizin ister 3. günü, istersen 3. ayı, ister 5. ayı olsun. koşulsuz şartsız tek taraflı fesh etme hakkınız tabidir. yasa gayet açık, 1 seneyi geçen taahhütnameler de tüketici tek taraflı fesih yapabilir ve tüketiciden daha ağır şartlar talep edilemez.
    görsel

yok indirim ücretini alırım da, öyle de, böyle de felan yok.
    ama biraz önce de dediğim 1 gibi 1 senelik taahhüt ile tüketici mahkemesinin kapısına gitmeyin. hem kaybeder, hem de o şişirilmiş indirim ücretleri çatır çatır ödersiniz. bu yüzden 2 dir üstüne basa basa yazıyorum sonra kaybedipte bana "başaramadık abi" demeyin.

yapacaklarınız ise gayet basit. en yakın kaymakamlığa gidip tüketici hakem heyetine başvuruyorsunuz.
    onlar size firmanıza ihtar çekmeniz hakkında yol gösteriyor, ilk aşama olan ihtarı yapıştırıyorsunuz. sonra ikinci aşama olan ilgili maddeleri beyan ederek taahhüt feshi hakkında kullandığınız iss firmasına dava açıyorsunuz.
    görsel

sonrasında, dava süresince ki 5-6 ay ve daha fazla uzun sürebilir ;
    "borcunu öde, öde lan, ödeyeceksin" tadında sizi "tefecilerin eline 5 milyon liralık borçla düşmüşcesine" darlayabilirler. şimdiden söyleyeyim gelen telefonlar ve darlamalar betimlediğim kadar sıkıntılıdır ama takmayın bile. hatta gelen numaraları spama çekin.
    hatta ve hatta davanın ilerleyen süreçlerinde bu işlere bakan avukatları bile size musallat edebilirler. onlara da aradıklarında "abi burası lahmacuncu yanlış aradınız" diyip kapatılabilir.

bu süreç çok zorludur fakat sonunda size musallat edebilecekleri avukatta, davaya bakan hakimde belirtilen yasalara tabi olduğundan sonuç ne yaparlarsa yapsın değişmeyecektir.
    görsel
  • eger cozulememis bir teknik problem gibi hakli bir sebebiniz varsa, direkt olarak btk'ye sikayette bulunun. bu islem online olarak da yapilabiliyor. soruna haftalarca cozum bulamayan iss, sikayet sonrasi 3-5 gun icinde kuzu kuzu arayip "ya kusura bakmayin biz bu isi biraz suruncemede birakmisiz. dilerseniz cozelim, dilerseniz aboneliginizi cayma bedeli almadan iptal edelim" diyor.
    odleri kopuyor btk'den, odleri.

budut: sozlesme ve faturalamaya dair sorunlar "teknik problem" sayilmaz. btk'nin bunlarla ilgilenecegini sanmiyorum.
  • acilin cozumle geldim.
    superonline fiber internetim vardi. kapatmak istedim cayma bedeli istediler. ben de altyapi kaynakli iptal talep ettim. ikametimi ailemin yanina tasidim. ailemin evinde de fiber altyapi yoktu. adres degistim burda fiber yok kapatiyorum dedim, paket onerdiler kabul etmedim. ikameti de ekleyerek gonderdim seve seve cayma bedeli almadan iptal ettiler.
  • merak etmeyin firmalar çoktan önlemini aldı bu konuyla ilgili. en başta ilk bağlattığınız zaman kurulum, servis parası adı altında 500-600 lira en başta size kilitliyorlar.

cayma bedelini ise kullandığınız ayların indirim bedeli olarak çevirmiş durumdalar. yani kaç ay kullandıysan atıyorum paketin 50 liraysa aslında 100 liraydı ben sana 50 liradan sattım. 5 ay kullanmışsın 5x50=250 lirada kurulum ücretinin yanında vereceksin diyorlar.

sözleşmedeki kelimeleri değiştirip yine devam ediyorlar. gaza gelipte sözleşmeyi bozmayın öperler.
  • ilk entry'ye istinaden iptalimizi yaptık, tüketici hakem heyetine başvurumuzu da yaptık.
    beklemedeyiz.
    işe yararsa başlık sahibine benden bir yemek.
    ülkede düzgün çalışan hiçbir merci kalmadığı için pek bir ihtimal vermiyorum.

edit. vodafone'dan savunma istendi olarak bekliyor hala. (25.07.2020)
    edit. vodafone'dan savunma geldi olarak bekliyor hala. (02.09.2020)
    edit. tüketici hakem heyeti haksız buldu. (15.09.2020)
    edit. cimer üzerinden tüketici hakem heyeti şikayet edildi. ticaret bakanlığına iletildi. (01.10.2020)
    edit. cimer hakem heyeti ile çözün, onların dediği geçerlidir dedi. (07.10.2020)
    edit. bu ülkede hak aramak imkansız.
  • ne kadar zor ve yorucu bir ülkede yaşadığımızın bir ispatı daha. bir hattı kapatmak için deli gibi çaba gösteriyor ve zaman kaybediyorsun. oysa yasa var kanun var ama denetleyici olmadığından uygulayan şirket yok. yine peşine düşen ve yıpranan halk.
  • en son edit: benim yöntemi uygulayıp 1000 küsür taahhüdü 150tl ye kadar düşürenler olmuş. mesaj ile ulaştılar. yani test edilip onaylandı.

edit: çok soru geldi cevaplayayım, evet aynen yazdığım gibi sadece yeni taahhüdün cezasını ödedim. ( onunda cayma bedelini karşılayan diğer operatöre kitleyin zaten kampanyaları öyle) galiba türk telekom yetkilileri buraları okuyor ki bu yöntemi engellemek için yaptıkları indirimin büyük çoğunu ilk aya yansıtacak düzenlemeler getirmişler ( çakallar) yani ilk ay çıkış yapsanda meblağ biraz yüksek oluyor ama yine de karlısınız. bence önce bu yönteme göre ne kadar ceza çıkar sorun sonra karşı tarafın cayma bedelini karşılama rakamıyla kıyaslayın hesaplıysa geçin. ( bana eski tarifede yaklaşık 1200 tl kitleyeceklerdi bu yöntemle 550tl ceza çıkardılar karşı taraf 600 e kadar karşılıyordu ben geçtim kurtuldum)

yöntem şu: yarın türk telekomu arayıp önce şuan kullandığım paketi bırakıp, yeni taahhütlü üst versiyonuna geçeceğim ( burada püf nokta şimdi kullandığınız paket değil tamamen yeni paket)

ayrıca eski paketimi iptal ettiğim için herhangi bir ceza ile karşılaşmayacağımı teyit ettireceğim( daha pahalı olan üst pakete geçtiğim ve başka internet servis sağlayıcısına geçmediğim için zaten kabul edecekler)

son aşamada bir gün sonra yeni geçtiğim paketi iptal ettireceğim. bu tip iptallerde taahhüdün bitimi ile iptal edilen dönem kıyaslanır ve tüketici lehine olan kısım kabul edilir. yani bana en fazla yaptıkları 1 aylık indirimi ceza olarak verebilirler.

şöyle örnek vereyim; diyelim ki 115tl'ye 35mb'e kadar fiber limitsiz paketi iptal ettirip 165tl lik 100mb'e kadar fiber'e geçeceğim diyeceksiniz. 24 aylık yeni taahhüt başlayacak. diyelim paket ücreti 350tl sana ne kadar indirim yapıldı 190tl işte sadece onu ceza olarak ödersin. ( bizde ise sadece 1 günlük yansır)

tüm bunları bilerek aylık ücretleri yüksek tutup indirimi de yüksek yapıyorlar ki millet cayarsa ceza değil indirim bedelini geri istesinler millet de geri adım atsın.

ulan siz çakalsanız da bu millet salak mı? öyle başa böyle tarak. öyle bir ülke ki hakkını aramak için bile kırk takla atıyorsun. yok faks çek yok bedel öde. yok bilmem ne. yazık.
hesabın var mı? giriş yap