• javanın halk arasında söyleniş biçimi
  • "şampanya" diye adlandırılamama nedeni kuzeni prosecco ile aynı olan köpüklü şaraptır (bkz: prosecco/@grizabella).

şampanya ve proseccoya gore biraz daha buruk ve bazen ekşimsi olabilir. o yüzden diğer ikisi el altındaysa çok da tercih edilecek bir şey değildir benim nazarımda.

ispanyol şarapları genelde gayet round ve güzelken bu niye böyledir bilmem...ispanyolların cidra, xtakoli gibi daha ekşimsi şarap türevlerinden, belki böyle baloncuklu içecekleri daha sert, daha ekşi sevdikleri sonucu çıkarılabilir...ya da bu tamamen benim uydurmam da olabilir. neyse, özetle koyunun olmadığı yerde abdurrahman çelebi denen keçidir işte bu.
  • bir çeşit ispanyol şampanyası
  • avustralya'nin oralarda bir ada... buranin cüzzamlilari ünlüdür...
  • 7 milyon yıl önce insan'ın ilk olarak ortaya çıktığı yer olduğu kabul edilen ada.
  • güney yarı kürede, en büyük budist tapınağını bulunduran bi ada...
  • ispanya'da su 1,5 euro iken kadehini 3 euroya içebileceğiniz şampanya
  • ispanyolların şarap ve şampanya arası, içimi çok kolay süper içkisi. hatta içimi o kadar kolay ki hele bi de ucuz bi yerde bulundu mu sanki fanta içiyomuşçasına lıkır lıkır içilir ve çok mutlu, neşeli insanlar yaratır.
  • aslinda daha cok ispanyol kopuklu sarabidir bu, ve fransizlarin toplam sampanya uretiminden daha fazla tuketilir her yil*, ole delicesine severler. daha sertinin daha makbul oldugunu soylerler.sangrianin "de cava" olani ise benim icin normalinden cok daha guzel, icilir, az mide bulandiricidir.
  • katalanlarin ''sampanyanin asli budur, biz daha önce bulduk iste bize ne'' diye çirpindiklari, patenti elinde tutan fransizlarin onlara uzaktan nanik yapmasina neden olan katalan sampanyasi.
hesabın var mı? giriş yap