• özellikle megami tensei * * serisiyle ün yapmış firma atlus'un yeni nesil konsollara çıkaracağı ilk oyunu. şu ana dek oyunla ilgili paylaşılan görsel içerik sorulara cevap olmaktan ziyade insanların kafasını karıştırdığından oyunun türü hakkında da net olarak konuşmak zor oluyor, ama sanıyorum ki kısaca gerilim yanı ağır basan bir aksiyon-macera oyunu dersek çok uçuk kaçmayacaktır. bunun yanında bir diğer önemli mevzu da oyunun büyük ölçüde yetişkinleri hedef alması. korku öğelerinin yanında erotizm de gayet önemli bir yer tutuyor şu ana kadar gösterilenlere bakılacak olursa. hatta bu durum oyunun kutu resimlerine bile yansımış durumda. tabi bunda "seks satar" mottosunun payı olduğunu da inkar edemeyiz. konuya gelecek olursak:

vincent 32 yaşında, ne aşka ne de paraya dair bir hırsı olan, işine gidip gelen ve yalnız başına yaşayan bir adamdır. sosyal hayatı da genelde bir iki yakın arkadaşıyla barda bira içip laflamaktan öteye gitmemektedir. yine de ara ara sevgilisi katherine ile görüşmekte ve kızın "ne zaman evleniyoruz?" sorularına kulak tıkamaktadır. derken birgün vincent bara gitmişken yan masaya güzel bir kız oturur. vincent'ın anında vurulduğu bu kızın ismi catherine'dir ve o da vincent'tan hoşlanmıştır. catherine ve vincent kısa süre içinde hayli yakınlaşırlar, ama bu esrarengiz kız vincent'ın hayatına girdiğinden beri herşey yolunda gitmemektedir. vincent her gece kafasının iki yanında koç boynuzlarının olduğu garip kabuslar görmeye başlamıştır ve bir diğer detay da vincent'ın oturduğu çevrede kısa süre önceye kadar kurbanların hepsinin de yalnız yaşayan genç adamlar olduğu ve yüzlerinin tanınmayacak hale geldiği garip ölümlerin yaşandığıdır...

oyunda şu ana kadar gösterilenlere göre; sosyal hayatın işlendiği, oyuncunun çeşitli kararlar aldığı bir bölüm ve aksiyonun devreye girdiği kabus bölümleri olmak üzere iki ana bölüm var. en son yayınlanan videoda bu kabus faslında oyuncunun ne gibi badireler atlatması gerektiği gösteriliyor. oyun boyunca bütün kabusların da aynı formatta mı olacağı belli değil, ama öyle olursa oyuncular bir süre sonra sıkılabilirler. o yüzden atlus'un kabusları birbirinden yeteri kadar farklı yaptığını umalım.

bunlar haricinde vincent'ın(zaten tipi de hafiften andırıyor) cowboy bebop'ın spike spiegel'i koichi yamadera, katherine'in ise neon genesis evangelion'un misato katsuragi'si kotono mitsuishi tarafından seslendirildiği not düşülebilir. oyunun çıkış tarihi ise şu an sadece japonya için belli, o da 17 şubat 2011.

son olarak da oyunun resmi sitesinin ve videolarından ikisinin linklerini paylaşalım:

http://cathy.atlus.co.jp/
    http://www.gametrailers.com/…debut-catherine/704759
    http://www.gametrailers.com/…tmare-catherine/708987
  • atlus'un persona serilerinden sonra beni mest ettiği gibi bu seri ile de beni darma duman edicek gibi görünüyor. persona serileri gerçekten harikaydı ama bu oyun ile değişik şeyler deniyecek umarım eline yüzüne bulaştırmaz diyeceğim ama bu oyun firmasına güvenim sonsuz. çünkü en sevdiğim j-rpgler bu oyun stüdyosuun elinden çıktı. japon kızlarımız şimdiden moda bile girmiş ve şu harika cosplay fotosu ile gece gece tansiyonumu çıkarmış olan atlus'un yeni nesil konsollar için çıkaracağı japon rol yapma oyunudur.

http://i.imgur.com/5v04c.jpg
  • mega64'deki abiler yapmış yapacağını yine ve bu oyunun parodisini ulu ortamda, şu şekilde çekmişlerdir: http://youtu.be/zo0zmyuw3f0
    yahu insan izlerken bir garip oluyor ya. çocuklu ablalara da gidip sormuyor mu bir de, nasıl tepki versem bilemedim orada ahaha. ayrıca bu videodan da anlaşılacağı üzere; 2d seven karakterler, asla kendi hayal dünyalarından ayrılıpta, 3d dünyasına yatay geçiş yapmamalıdır. yoksa kız arkadaş bulucam diye sonuçları bu şekilde olabiliyor.
  • şöyle başarılı bir cosplay çalışması bulunan persona 4'ten sonra atlus şirketinin yaptığı diğer bir başarılı japon rol yapma oyunudur.
  • pj harvey in is this desire albumunden enfes bi sarkidir. albumun tamaminin nefis oldugunu dusunmekteyim esasen.
  • oynadıktan sonra bir kitabı okuyup bitirmişsiniz hissini yaşatan farklı oyun. sürekli sanki kendisini tekrarlayan bölümler olmasa daha güzel olurdu ama aralardaki hikayeyi dinlemek, izlemek için bile oynamaya değiyor. bu arada oyunun collector's edition paketiyle beraber gelen t-shirt bana büyük gelince annem "iyi ben temizlik yaparken giyerim bunu" dedi, peki dedim.
  • playstation'da oynadigim en degisik ve acikcasi en cok keyif aldigim oyunlardan birisi. bir bu, bir de journey.

rpg'lere oldum olasi mesafeli yaklasmisimdir hele ki open-world degilse. ama bu tam story rich denen cinsten. varligindan cok gec haberim oldu ama iyi ki de olmus. oynarken kendimi kaybediyorum adeta. gercek hayata o kadar baglantili ki, ustune bir de gerilim dolu olunca insan kendini kaybediyor basinda. zaten oyunun birden fazla sonu varmis ve oynayanin kisiligine gore sekilleniyor tamamen hikaye de oyunun sonu da.

--- spoiler ---

oyun bittikten sonra gelen edit: asil kiz, bana inandigini ama yine de devam edemeyecegimizi soyledi. karakterimiz de "iyi taam madem ne yapalim aq" dedi ve arkadaslarla beraber icmeye devam ettik*. toplam 8 farkli alternatif varmis, oyun esnasindaki secimlerime (confession'daki cevaplar, atilan mesajlar, milletle konusmalar vs.) gore olan sonuc buymus.
    --- spoiler ---
  • bir pj harvey başyapıtı.
  • ilk çıktığı seneden beri hep görüp özendiğim ama konsol oyuncusu olmadığım için zamanında oynayamadığım sonradan pc ye gelmesinin ardından da, diğer öncelikli oynamak istediğim oyunlardan ötürü bir türlü fırsat olmadığı için oynayamadığım ancak sonunda bugün başlama fırsatı bulduğum ve hayal kırıklığına uğramadığım süper oyundur. tam aradığım kafa bu aslında oyunlarda ama kolay bulabildiğim bir kafa değil. zaten zevklerim çok spesifik olduğundan da neyi sevip sevmeyeceğimi bu oyun örneğinde olduğu gibi diğer oyun, dizi, film, kitap vs için de aynı şekilde ilk görüşte (kapağını reklamını vs bile görsem yetiyor) tespit edebiliyorum ve neredeyse her zaman da beklentim doğrultusunda çıkıyor ilgili ürünler. özetle güzel eski demeyin oynayın.
  • (bkz: catering) (bkz: haziran)
hesabın var mı? giriş yap