• tamamen cahilce eleştirilen ios entegrasyon sistemidir.

öncelikle, apple carplay için oto üreticilerinden para talep etmemektedir. carplay ile gelen bazı modellerin benzerlerinden daha pahalı olmalarının nedeni üreticilerin yaptıkları r&d harcamalarını fazlasıyla kara dönüştürme çabalarıdır. yine aynı nedenle, aynı üreticiler 10 dolarlık geri görüş kamerası, 100 dolarlık kaliteli ses sistemi, 50 dolarlık navigasyon gibi extraları paketleyip müşteriye 3000-5000 dolar gibi fiyatlarla okutageldiler.

gelelim carplay'in müşteriye sağlayıp diğer standart infotaintment sistemlerinin sağlayamadıklarına. benim kullandığım araç şu anda 10 yaşında. içinde yer alan navigasyon ve müzik sistemi bugün kullanılamaz durumda. aracımın her şeyi hala tam olarak sorunsuz çalışıp aklımdan yeni araba alma fikrini geçirtmezken, onu kullanmaya devam edeceğim yıllar boyunca o eski, 10 yıl öncesine ait infotaintment sistemine mahkum olacağım.

tesadüf eseri, arabam iphone'dan birkaç ay daha yaşlı. bu on yıl içinde 7 iphone modeli kullandım. ilk iphone'umda navigasyon yokken bugünkü modelleri son model otomobillerin sağladığından çok daha üstün yeteneklere sahip.

abd gibi çok araba değiştirilen bir ülkede insanlar birinci el arabalarını ortalama 6 yıldan fazla kullanıyorlar. ortalama akıllı telefon değiştirme süresi ise iki yılın altında. bugün araba alacak olsam, aldığım arabayla gelecek olan sistem arabanın ömrü dolana kadar aynı kalacak. bu arada ben en azından her iki yılda bir iphone'umu değiştireceğim. telefonum her yıl yeni bir işletim sistemi kullanacak. o işletim sistemi de yıl içinde güncellemeler görecek. o güncellemelerin arasında eğer bir açık bulunursa o açıklar da daha ufak güncellemelerle yamanacak. bu arada hem carplay ile gelen programlar sürekli geliştirilecek, hem de onlara yeni üçüncü parti uygulamaları eklenecek. gözünüzün önüne 10 yıl önceki ilk iphone veya 6 yıl önceki iphone 4'ün yapabildiklerini getirin ve hala o özelliklere mahkum olduğunuzu hayal etmeye çalışın, her şeyi daha net görürsünüz.

abd'de teknoloji yazarları bas bas bağırıyor. araba veya televizyon alırken sadece hardware'in kalitesine bakın, akıllı diye yutturulan ekstra yazılım özelliklerine para vermeyin diye tüketiciyi uyarıyorlar. en büyük ve zengin televizyon üreticisi samsung bile kendi akıllı telefonları ve kendisine ait işletim sistemi olmasına rağmen yazılımdan anlamıyor ve sistemlerinde bilinçli veya bilinçsiz güvenlik açıkları oluyor. akıllı olmayan bir televizyon alıp üç kuruşa satılan bir chromecast, roku, fire tv, veya biraz daha pahalı olan apple tv ile onu en akıllı televizyondan daha akıllı hale getirirsiniz. en kötü durumda yine üç kuruşa yenisiyle değiştirirsiniz.

araba alırken de iphone kullanıcılarının carplay, androidçilerin de android auto araması aynı işe yarayacak. zaten çoğu üretici kendi infotaintment sistemleri üzerinden her ikisini birden sunuyorlar. bu durumda ister üreticinin sistemini kullanır, isterseniz ayda bir telefon değiştirip ios'le android arasında gidip gelirsiniz. ne yaparsanız yapın, aracınızın infotaintment sistemi 10 yıl sonra bile son teknolojiye açık olur. satacağınız zaman geldiğinde de aracınızın satılmasını kolaylaştırır.
  • araba kullanırken kulaklık takmak bütün gelişmiş ülkelerde yasak olduğu için apple’ın bunu mümkün kılmasını beklemeyin.

ayrıca canınıza kıymet veriyorsanız araba kullanırken kulaklık takmayın.
  • super olay.

benim icin onemli bir kriterdi araba alirken, ama bu sefer araba aliminin hicbir asamasina dahil olmadigim icin soylemek aklima bile gelmemisti. niye onemliydi? cunku apple’in kopegiyim, entegrasyon manyagiyim.

neyse, yeni araba geleli iki gun oldu; benim daha kabloyla telefonu baglamam ilk bugun. direkt carplay ekrani acildi ya lan?

haritaya* bu vesileyle girmis oldum, o noktada da siri ve beni takip etmesi devreye girdi. zira ise giderken henuz 1 kere bile harita acmis degilim, ama sabahin bu saatinde hep ayni yere gittigim icin “32 dakika” diye gosteriyordu kalan mesafeyi.

arabadan indim, kabloyu cektim ve voila: “arabanizi su noktaya park ettiniz”* bildirimi! acaba otoparklarda ne kadar ise yariyor bu?

velhasilikelam, arabaya olan sempatim dort bes katina cikti. asiri sevindim carplay’in olmasina.
  • bir otomobili en az 1 sınıf yukarı çıkartan donanımdır. yeri gelir el freni ile carplay donanımı arasında kalırsanız carplayı seçin, tekere taş koyarsınız da carplay'ın yerini dolduramazsınız.
  • şarjı yediği doğrudur, ancak bu devirde carplay sunup şarj imkanı sunmayan araba mı kaldı? kablosuz şarj yoksa bile en azından bir usb girişi vardır. o yoksa çakmak girişine takılabilen usb adaptörleri var. bir şekilde şarj edersiniz.
  • an itibarıyla yandex haritalar uygulamasının kullanıma açıldığını fark ettim. yıllardır beklediğim şeydi, akşam akşam sevindim.
  • youtube music'i siri yoluyla sesle kontrol edebildiğimiz fasilite.

siriyi çalıştırıp örneğin “youtube music ile queen we will rock you çal” diyorsunuz ve çalıyor. konuştuğum kişiler bunu bilmiyordu, belki suserlere faydası olur.
  • mercedes grubu araçlarda uygun fiyatlara aktivasyonu yapılırken vag grubu araçlarda ise 1.300-1800 arası fiyat istenen yazılım güncellemesi. şikayetvar vs deli gibi bu ürünün aktivasyonunun ücretli olması saçmalığı ile doluyken doğuş otonun sizi buna mecbur bırakması inanılmaz üzücü. araçta bu özellik var ama açtırmak istiyorsanız gelin 1.500’ü şöyle kenara bırakın diyorlar. illegal yoldan bu özelliği açtırmak için araştırdım. sonuç hüsran. yaptıkları şey 10 dk’lık bir işlem. istenilen para ile yapılan iş ve aracı alırken bu özelliğin yüklü olması ama aktivasyon için ekstra para ödemek zorunda olmak. offff. nerede derdini sikeyim butonu. getirin basayım. bi’ çözümünü bilen arkadaş varsa yardım bekliyorum.
  • 2016 yılında chevrolet'in 8 inç ekran ile cruze, malibu, impala, suburban, corvette, camaro, silverado, tahoe olarak sayılabilecek (cabrio seçenekleriyle 14 model yapıyor aşağı yukarı) modellerine entegre edeceği sistem. ki rakip sistem android auto'ya da uyumlu olacak sistem... işte sana amerika'da yaşamak istemek için bir bahane daha.

edit: autonews'in haberine göre opel modellerinde de sunulacağı söyleniyor, akşam 7 gibi dolaşırken sitelerde farkettim.

oylama sonrası edit:

opel'e göre 2016 model yılına ait ama 2015 model olarak türkiye'de geçen temmuz 2015 sonrası üretim insignia a'lara yetkili servislerde carplay açabiliyorsunuz. astra k'larla beraber iob ve io6'lar (7 inç ve 8 inç radyolar) da carplay vardı yine. corsa e'lerin ioa radyolarında da carplay vardı. bunlar benim bildiğim ilk carplay'li modeller.
  • yandex ve google maps'i desteklemeyen dalga. hacı tamam amerika'yı avrupa'yı anladım, oralarda net çalışıyor olabilir apple maps; kendi yazılımına yoğunlaş, diğerlerine destek verme.

ama biz türkiye'deyiz ulan. haritan sadece ana yolu gösteriyor apple. biz burada her gün eve gidebilmek için cirque de soleil yapmak zorundayız. beni niye her seferinde yandex'i havalandırmaya mıknatıslayıp nereye gideceğimi çük kadar telefon ekranından görüntülemeye zorluyorsun?

şu haritayı adam gibi düzeltene kadar destek ver azından, ayıptır.
hesabın var mı? giriş yap