• akbank'in genc nesli rock n coke vasitasiyla sogu$leyebilmek icin icad ettigi kredi karti.
  • geçtiğimiz yıl kartımda kalan 5 milyon liramı çıkışta iade alamamıştım (o kuyruğa girmemek için gerekirse üste bir o kadar daha verirdim).

derken efendim geçen yılki kartımı doldurmak üzere uzattığımda sordum

"geçen yıldan 5 milyonum vardı, nooldu?" diye (e para kıymetli tabi, o kadar da değil)...

dedi görevli bayan;

"o paralar akbank'a geçiyor"

...............................

bunun üstüne anketi yapar mıyım yaparım... tam 10 kişiye sordum ve notlar aldım.

10 kart sahibinden sadece 1'i kartı alış verişte sıfırlamıştı... geri kalan 9'undan 3'ü para üstü gişesine gitmiş, 6'sı da "ya boşver üff" demeyi tercih etmişti... "boşver" diyenlerin ellerinde kalan krediler ise şöyleydi;

1. kişi: 2.500.000
    2. kişi: 1.000.000
    3. kişi: 6.500.000 (bu benden de müsrif çıktı)
    4. kişi: 4.000.000
    5. kişi: 1.000.000
    6. kişi: 1.500.000

toplam: 16.500.000

şimdi geliyoruz araştırmanın en can alıcı noktasına... elde ettiğim gayrı resmi istatistiklere göre;

anketin birinci bölümünden anlıyoruz ki her on kişiden 6'sının elinde kartlar irili ufaklı kredilerle festival hatırası olarak kalmış bulunuyor... bu rakkam 40.000 kişiden 24.000 bininin şu anda cardrock sahibi olduğunu gösteriyor. ve yine sadece 10 kişi üstünden yapılan ve asla çok sağlıklı bir veri olduğunu iddia etmeyeceğim araştırmanın sonucuna göre;

bu 6 kişinin orada bulunan 40.000 kişiden % 60'ını temsil ettiğini varsayalım... 24.000 kişi ediyor.

şu an bu 24.000 kişinin cebindeki "cart"ta "akbank'a geçmiş" olduğu var sayılan meblağın 66.000.000.000 tl (yazıyla; altmışaltı milyar) olduğu tahmin edilebilir...

dediğim gibi ama, umarım öyle değildir, bana denk gelen 10 kişiye göre böyle bir durum çıkmıştır.
  • rock n coke a işkence konseptiyle damgasını vurmuş kart.
    şöyleki, kartınızı kaybettiğiniz için gidip bildirdiğinizde kartınızı bloke ediyorlar, size en son kartta şu kadar paranız olduğunu söylüyorlar, hatta isterlerse o zamana kadar kartınızla saat kaçta nerden ne alınmış ne kadara alınmış hepsini tek tek de söyleyebiliyorlar ama nedense kartta kalan ve almaya hakkınız olan parayı size vermemek için bin bir yolu deniyorlar,
    "siz şimdi gidin, 2 saat sonra gelin, eğer standların hepsi gün sonu* yaptılarsa paranızı alırsınız, yoksa 2 saat daha dolaşırsınız, artık ne zaman gün sonu yaparlarsa oz aman alırsınız paranızı ama bu yarın sabahı mı bulur, bu arada sizin gide gele konser zevkinizin içine mi edilir, konserler bittiğinde eve dönmek yerine hala burda sürünüyor mu olursunuz onu bilemeyiz, bizi de ilgilendirmez zaten, gidin standları tek tek uyarın gün sonu yapsınlar bize"
    manasında cevaplar veriyorlar. sisteminiz neden online değil ne kadar sefilsiniz böyle gün sonuytla uğraşıyorsunuz, daha doğrusu bizi uğraştırıyorsunuz dediğinizde;
    "evet sistemimiz vasat napalım kartı kaybetmeseydiniz"
    şeklinde saçmalamaya devam ediyorlar, kartınız olmadığı için daha sonra gidip akbanktan da paranızı alamayacağınızı söyüyorlar.

bunun üzerine çileden çıkıp, kendilerinin bile doğru dürüst bilgi sahibi olmadığı sistemleri hakkında bilgi verdiğinizde ve şimdi coca cola nın avukatlarından birinin üzerinde cep telefonu da yazan kartını çıkarıp arayacağınızı söylediğinizde sizi biraz ciddiye almaya başlıyorlar, içerden yetkili biri geliyor ve size bir kağıt imzalatıp 2 dakika içinde paşa paşa paranızı ödüyorlar.
  • bu yıl geçtiğimiz yıllardan ders alınarak önceden alınması farz olan ancak alınması imkansız olan işkence.

şöyleki :ankara kavaklıdere akbank şubesinde sıraya girilip uzun bir süre bekledikten sonra güler yüzsüz memur talebimi banka girişindeki ahizeyi gösterek reddetti.şube içinden telefon bankacılığıyla yaptığım konuşma sık sık "sizi bir süre bekletebilir miyim" bilgisizliğiyle kesildi.amirlerine defalarca danışan hanım kızımız en sonunda cardrock denen işkence aletinin ankarada satılmadığını istanbulda da birkaç şube hariç satılmadığını sandığını, kartı garanti olarak konser günü konser alanında kurulmuş standlardan edinebileceğimi söyleyerek konuşmayı sonlandırdı.
    (bkz: doverek bilinclendirme istegi)
  • önceki yıllarda rockncoke işkencelerinden biriyken, bu sene cardrock ımızı mekana gittiğimizde hiç sıkıntı yaşamadan hemen aldık*. geri dönerken de kartta kalan paraları nasıl geri alsak? şubeden mi alsak? yoksa hayata artı ya mı bıraksak, şimdi ne tantana vardır exi 26 standlarında diye söylenirken, hiçte o kadar zor olmadığını gördük. kartı alırken verilen kasa fişini kart ile beraber ibraz ettiğimizde* anında kart içinde kalan miktarı iade ettiler. ya ben bu sene şanslıydım ya da sistemde bişeyleri hızlandırmışlardı. bu sene card rock kullanmak hiç de zor olmadı..
  • 50 centli suck n cokeun başımıza tebelleş ettiği kapitalist oyuncağı, asilikten tatlı su marjinalliğine geçişin para birimi.
    (bkz: tobe estafurullah)
  • ilk yılında kartta kalan paraların şaibe altında kaldığı e-cüzdandı...

ama artık kartta kalan paraları gözümüz arkada kalmadan bırakabiliriz
  • gecmis senelerde yasanan sorunlar ve gelen sikayetler sayesinde akbank yetkililerinin akillari baslarina gelmis olacak ki, 2005'te duzenlenen ucuncu rock n coke'ta kullanilacak cardrock'lar, 11 agustos'tan itibaren, istanbul, ankara, izmir, bursa ve izmit'teki -bazi- akbank subelerinde onceden satisa sunulacak..

http://www.exi26.com/rockandcoke.asp

"11 ağustos 2005’ten itibaren akbank exi26 cardrock'ını aşağıdaki şubelerden temin edebilirsin.

akbank exi26 cardrock temin edilebilecek şube listesi

istanbul avrupa yakası*
    1. bakırköy şubesi
    2. 4. levent çarşı şubesi
    3. akmerkez şubesi
    4. beşiktaş şubesi
    5. beyoğlu şubesi
    6. cihangir şubesi
    7. profilo şubesi
    8. rumeli caddesi şubesi
    9. taksim şubesi
    10.ortaköy şubesi
    11. ayazpaşa şubesi
    12. maslak şubesi

istanbul anadolu yakası*
    1. bahariye şubesi
    2. şaşkınbakkal şubesi
    3. capitol şubesi
    4. kozyatağı carrefoursa şubesi

ankara**
    1. kızılay şubesi
    2. kavaklıdere şubesi
    3. bahçelievler şubesi

bursa**
    1. bursa nilüfer carrefoursa şubesi
    2. bursa şubesi

izmir**
    1. alsancak şubesi
    2. göztepe şubesi
    3. bornova şubesi

izmit**
    1. izmit carrefoursa şubesi

* akbank exi26 cardrock'lar bu şubelerimizden 29 ağustos 2005 tarihine kadar temin edilebilir.
    ** akbank exi26 cardrock'lar bu şubelerimizden 1 eylül 2005 tarihine kadar temin edilebilir."
  • icindeki cip sayesinde bir kredi kartı gibi calısıyor, pratik bir uygulama bir festival icin, uygulayıcısı akbank.. yalnız, 50000 kisi beklenen bir organizasyona sadece 5 tane kart teslim ve yukleme kasası kurulursa, iste o zaman isin tadı tuzu kalmıyor; kuyruklarda beklemekten konserleri dinleyemiyorsun. bir diger eksi tarafı da baskalarının kartlarının siparis sırasında birbirine karısma olasılıgının yuksek olması, 20 milyon doldurdugunuz kart bir bakıyorsunuz 40 milyonluk oluvermis, ne guzel degil mi?
hesabın var mı? giriş yap