• gelmiş geçmiş en akıllı ve tehlikeli kadınlardan biri... humanities profesörü... feministlerce afaroz edilen en sıkı feminist... "sexual personae", "sex, art and american culture" , "vamps and tramps" okunası kitaplar.
  • kendisini sadece feminizm babında incelememek gerekir. yazılarında çok çarpıcı bir şekilde doğa ve kültür çatışmasını irdeler. zira paglia yazısına "başlangıçta doğa vardı" diye başlar ve bu genesis'e zıttır. doğanın ve tanrının sonsuz cömertliği düşüncesi insanın hayatta kalma mekanizmalarının en güçlüsüdür. ancak doğa iyiyi ve kötüyü ayırt etmez. bir felaket her şeyi yok etmeye yetebilir. kültür ise yapay olan herşeydir, yani insan tarafından yaratılandır. din, toplum ve ahlak kavramlarını yaratan insan, bunlar sayesinde doğa karşısında aslında bir bok olmadığnı unutur. insan beyni doğanın en büyük ahlaksızlığıdır aslında. nitekim doğada cinsellik de vardır, saldırganlık da vardır. en güçlünün hayatta kalmasına dayalı bir sistemdir doğa. genesis's göre tanrının silüeti olan insanoğlu o'nun gözdesidir ve özeldir. oysaki insan doğanın hiçbir zaman gözdesi olmamıştır. doğa var olanı ayırt etmez. ancak doğada var olan insan tarafından sınırlandırılmıştır. paglia da işte tam burada cinselliğe değinir. "doğal ortamda hayvandan farkı olmayan insanoğlu eğer kültürü yaratmamış olsa cinsellik sorun olarak ortaya çıkmamış olacaktı ve bunlar doğal karşılanacaktı çünkü adı üstünde doğal olan, doğada var olandır" der. nitekim genelleme yaparak kültürün iyi ya da kötü olarak değerlendirilmesi doğru olmaz. işte böyle aşmış bi kadındır paglia.
  • demiş ki:
    kadın mozart yoktur çünkü kadın karın deşen jack de yoktur. erkekler saplantılı olmaya daha meyilliler çünkü kadınlar tarafından hükmedilmekten kaçmaya çalışıyorlar. satranca, bilgisayara, araba tamirine ya da kişiliklerine en çok ne uyuyorsa ona kaçıyorlar çünkü her zaman tamamlanmamış hissediyorlar

ve ben de diyorum ki:
    düşünmeliyim, hmm...
  • akademik ortamlarda donen "erkek dusmanidir" tevaturunden yok yere nasibini almis sanat tarihi kokenli, "saplantili ortodoks feminizm" karsiti humanities profesoru. ortalama bir rizeli bakkal hizinda anlasilir bir bicimde teklemeden konusabilen, buna ragmen manali bir cizgi takip edebilen bir akil kupu bicirik. uzmanlik alani pagan sanati ve kulturu olan camille hocamizin kapitalizmi savunmasi (ve fakat kendi sebeplerini kabul edilir bir sekilde izah edebilmesi) disinda tek falsosu sutyensizlik sebebiyle dingildeyen gogusleri, ki o kadari da bizim ilgi alanimizda degil zaten.
  • "erkekler biraraya gelerek kadın doğasına karşı bir savunma olan kültürü icat ettiler." demiş zihni güzel çalışan, delikanlı, entellektüel kişilik...
  • cenin iyi huylu bir tümördür sözünün sahibidir. dilimize cinsel kimlikler olarak çevirilmiş kitabının içinde yazıyordu. akıl açıcı bir kadındır.
  • profesorluk yaptigi kurumlarda "teacher evaluation" denen naneyle degerlendirilmeyen bir profesordur, ayricaliklidir. tv de, bilhassa history channel da pes ve tok bir ses ile konusan bu insanin, helyum yutmus cizir cizir bir tonlamasi olmasi, telefon sesi gibi tv sesi diye de bir ayrimin varligindan beni haberdar etmistir.
  • eger varsa feminizm denen bir sey ve bunun adı feminizm olmayacaksa* bu, sadece bu hatun kisiden ogrenilir kanaatindeyim.
  • bizim okulda dersini almis erkeklerin ve fellow akademisyenlerinin yalancisi olarak diyebilirim ki
    "kim ki bu sahsiyetin dersine cukunu kesmeden katilir, not ortalamasinda ki c ye d ye katlanir"
    liberal arts hocasinin bile "girme bence erkekler dusuk not alir onun derslerinde" dedigi bir insan.ben bi schedule uyumuszlugundan kacirdim bir dersini.
  • "erkekler kadınlardan kaçıp kurtulabilmek için medeniyeti icad etmişlerdir."
    (camille paglia)
hesabın var mı? giriş yap