• kampusundeki ogrencilerin neredeyse yarisinin, onunde kocaman mit yazan tisortlerle gezdigi okul. tisortun arkasinda ise "...because not everyone can go to caltech" yazar.
  • akademik personel kadrosunda sheldon cooper, leonard hofstadter, howard wolowitz ve rajesh koothrappali gibi yıldızları barındıran bir amerikan üniversitesi. (bkz: the big bang theory)
  • çok ilginç bir bilgiolarak bu okulun basketbol takımı 21 senedir ncaa de bir tek maç dahi kazanamamış.

(bkz: yuh)
  • california institute of technology
    dunyadaki en iyi uc teknik universiteden biri
    bende saplanti haline gelmis okul
    reddedilip kicimin ustune oturmadikca icim rahat etmiycek
  • timeshighereducation'ın 2013-2014 dünya sıralamasında 1. sırada yer alan üniversite.

http://www.timeshighereducation.co.uk/…f-technology

içerisinde 300 fakülte varmış ve yalnızca 900 küsür lisans öğrencisi eğitim alıyormuş bu fakültelerde. http://www.caltech.edu/content/glance fakülte başına 3 öğrenci demek bu. muhtemelen iki öğrenci başına da bir eğitmen düşüyordur çoğu bölümde.

şimdi dünya sıralamasına girme iddiasında olan 40 bin, 60 bin öğrencinin eğitim aldığı türkiyedeki badem bıyık üniversiteleri yeniden düşünmeye başlatıyor bu bilgi.

bu arada caltech'in yıllık 2 milyar dolarlık bir bütçesi olduğunu da eklemekte fayda var.
  • muşmulası çok kaliteli.
  • los angeles down town'a yarim saat kadar mesafede pasadena adli guzide la suburbia'si icinde konuslanmis bir kampusu vardir. kuvvetle muhtemel dunyanin en zengin fizik departmanina sahip egitim kurumudur. zira; doktora ogrencilerini pek sik gondermeleri nedeniyle cern yakinlarda bir kac ev, baska deneylerin yurtuldugu minesota'da baska bir ev satin almaktan geri durmayan departmandir. haliyle, hayattaki amaci 50 yasina geldiginde 50 nature makalesi yayinlamis olmak olan muhterem astrofizikcilere ev sahipligi yapmaktadir.

duyumlarima gore yuksek lisans programlari her yil 6 kiz ogrenci kabul etmektedir. (6 sayisinda cok israr ediyorum ) bu kizlar nsa'da "hot" kategorisine giremeyecek lakin "cute" kizlardir. caltech'in anormal kosullari altinda asiri ilgiye maruz kalan kizcagizlar ya en is bilir uc bes kisiden birinin kapatmasi oluverirler ya da asiri ilgiyi nasil bas edeceklerini bilemediklerinden ilk yillarini onla bunla yatarak harcarlar. cok az sayida ogrenci oldugundan, bir sure sonra yakin arkadaslardan bir kaci bu kizlarla birlikte olmus oldugundan eslesme problemi cikmaza girer. (bkz: okumak cehalet alir abazanlik baki kalir)
  • undergraduate ogrencilerinin lise not ortalamalari 4.00'dir. bu durumda hafif inek dahi arasi bir kesime hitap eder. lise ogrencileri arasinda yaz tatillerini caltech yaz okulunun kazik otesi ortaminda gecirdigi icin aglayanlar vardir*. arastirma laboratuvarlarinda cok gizli devlet projeleri yurutuldugu icin yayin listesinde mit'ye gore geridedir. nasa'nin california ayagi olan jpl caltech’e baglidir. ha bir de okulun renkleri turuncu siyah olup armasi mes’ale tutan eldir.
  • admission politikası nedeniyle halk arasında kaltak olarak anılan okul
hesabın var mı? giriş yap