• baba aleti.

ilkokula yazılmadan önce koyun gütmeye başlamasından olsa gerek okulla falan pek işi olmamış, hatta türk eğitim sisteminin boşluğunu vurgulayabilmek adına 8 yıllık kesintisiz eğitimin temellerini atarak ilkokulu 8 senede bitirmiş rahmetli. muhtemelen sahip olduğu belki de hayatı boyunca sahip olduğu tek şey ise çakıydı. kimi zaman ekmek bıçağı, kimi zaman tornavida, kimi zaman testere olarak kullanıldığından çakının ömrü kısa olur. farklı boyutlarda, farklı renklerde de olsa her zaman bir çakısı olmuştur babamın. hele köye gittiğimiz ve son 2-3 yılını köyde geçirdiği dönemler çakıyı daha da öne çıkarırdı benim için, hayranlıkla izlerdim çakı kullanışını.

ağaç altında saatlerce çakı bilemeler, zaten ustası tarafından su verilmiş çeliğe tekrar su verme çabası, komşunun uzattığı karpuzu oracıkta kesebilmek, bayırlara gezmeye çıkıldığında bilumum düz ağaç dalından sopa yapma girişimleri, akabinde ilk ateş yakımı sırasında sopaya ateş ile desen vermek ve birbirinin aynı bitmeyen çakı hikayeleri, "nasıl çakıysa, karpuz keserken kırıldı".

son çakının kaderi ise hep aynı, kimi zaman evin dışında bir duvarın üstünde yağmur ve güneşin etkisiyle açılamayacak kadar paslanmak veya vitrindeki sıradan bir su bardağının içinde hiç kullanılmadığı için paslanmak.
  • dünyanın en işlevsel el aleti!

kesinlikle kendim çakı taşıyorum diye yazdığım satırlar değil bunlar. çok taktir ederim ben çakı taşıyan erkekleri. sorumluluk sahibi, bilinçli insanlardır. hayata fiziksel olarak da müdehale edebilen yetenekli erkeklerdir. yani bir savunma aracı olarak kesinlikle algılamayın. ben şahsen "6 yaşımdan beri" çakı taşırım, mamafih bir kere bile savunma amacıyla kullanmam gerekmemiştir. ama gelin görün ki hayatın her evresinde işimize yarar bir adet çakı. hayatın her evresinde hayatınızı hem ciddi, hem de mecazi anlamda pek çok kereler kurtarabilir ufak bir çakı. çakı bu yahu! gerekirse domates de keser, kağıt da, tornavida işlevi de görür, spatula da. ameliyat yapmışlığını görmüşlüğüm vardır. o kadar süper ve gerekli bir icattır çakı. her erkeğin ziynetinde bir tane olmalıdır bence. bir şekilde edinilmeli ve hatta bir taneden fazla olmalıdır. yani dünya hali. dünyanın bir bir türlü halinden bir tanesinde çakı size lazım olacaktır, ama gelin görün ki mesela takım elbiselisiniz. kasatura boyutlarında bir çakıyı elbet yanınızda taşıyamayacaksınızdır. en ufak modelinden şık bir isviçre çakısı her daim hem sizi, hem de karizmanızı fazlasıyla koruyacaktır. hadi ormandasınız bu sefer de, isviçre çakısıyla orman yontmak inanın güzel olmuyor. ben denedim oradan biliyorum(canlı ağaç değil bu arada yonttuklarım. ahşap dildo imalat çalışmalarım*). ister bir kasap bıçağı modeli, ister 3 ytl'lik işporta malı tırtıklı çakı, farketmez. ama sağlam bir çakı her daim işinizi görür out door ortamlarda. e karpuz bıçağı formundaki çakılar da günlük hayatta zordur. peki ne tavsiye edersin diye sorarsanız hemen söyleyeyim. "multi tool" (adında yamuluyor olabilirim) tadındaki edevat inanın hayatınızı yüzlerce defa kurtaracaktır. daha önce de dediğim gibi, erkek ziynetidir çakı; taşımayan erkekten haz etmem, "gereksiz" diyenden tiksinirim (hayatta her şeyi başkalarından bekleyen insanlardır bunlar çünkü. bırakın domatesi ısırarak yesin bu arkadaşlar, kesmeyin kuponlarını gazeteden, bırakın yırtsın, sonra evde makaslar nasıl olsa). takım çantasıdır en işlevsizi bile. edinin bence çok acil bir tane. yaşasın tüm çakı taşıyan erkekler; ve çakı taşıyan erkekleri şirin bulan tüm genç ve güzel sözlük bayanları***!
  • taşıyınca insana kendini çok daha mutlu ve her turlu duruma hazırmış gibi hissettiren alet.
  • hediyelik eşya olarak pek bir muteber olan kesme, delme, yontma, soyma vb. aletidir. küçük, işlevsel, el yapımı olanlara paha biçilemez; çünkü kişiye özeldir. bir de ustaya ad ve soyadın baş harfleri yazdırılırsa çok güzel kalıcı hediye oluyor.
  • bir zamanlar yanımda taşırdım. yaşadığım tatsız birkaç olay üzerine, genç ürkek zamanları aileden uzakta geçirmenin de vermiş olduğu tedirginlikle... bir çakı bulunduruyordum o zamanlar. hoş kullanmam gerekse nasıl kullanırım, başıma ne gelirdi bilmem.

sonra biber gazı taşıdım uzun süre. biri dedi bana geçenlerde, kahkaha atıp ağzını falan elinin tersiyle kapamaya da gerek duymadan, ayy tatlım kim napsın seni de peşine düşsün ayol, sen kendin biber gazı olmuşsun dedi. o gün bu gündür biber gazını da bıraktım. zaten yanımda kazık kadar olmuş iki çocuk direkt çakı görevi görüyor. (bunu da bir başkası dedi) sapıklar bile celfinleri kovalıyor kızım, napsınlar seni!? (bunu da bir diğeri dedi:/)
  • türkiyedeki piyasası ölü olan alet.columbia gibi kalitesiz markalar dışında oyuncak çakıdan hallice olan çakılar bile 100 liradan başlıyor.bunun yerine 10-30 dolar bandında sağlam çakılar alabilirsiniz yurtdışında.hem iyi olsun hem ucuz olsun maalesef yok türkiyede.sağlam iyi bir şey isterseniz 400 lirayı gözden çıkarmanız lazım.

daha da abartı bir şekilde yurtdışında 20 dolara satılan böker çakı türkiyede 600 lirayı buluyor.instagram,alışveriş siteleri vs. gezin gezebildiğiniz kadar.bulacağınız çakı-bıçaklar birbirinin kopyası replika ürünler olacaktır.orjinal microtech çakı en iyileri en fazla 300 dolarken türkiyede replikaları 300 liradan başlıyor.50-60 dolara ömür boyu garantili,her işkenceyi yaptığınızda bile bozulmayan kırılmayan otomatik çakı alabileceklen türkiyede bu paraya çin malı replika alırsınız.ya bıçağı sallanır ya da biraz kullanımdan sonra elinizde kalır.

yurtdışından çakı-bıçak satın almak serbest olsa inanın türkiyedeki tahtakale tarzı esnafların hepsi batar.kalite yerlerde fiyat tavanda.en büyük hobilerimden birisi olmasına rağmen artık koleksiyon kuramıyorum bu yüzden.2-3 dolara satılan çakıları topluca alıp burada 100 liraya satanları gördükçe tiksindim.

not:meraklıları bladehq gibi sitelerden göz gezdirebilir yurtdışındaysa alabilirler.değilseniz de açın bakın çok güzel modeller var .
  • (bkz: leg raise)
  • çakı;
    1_insanın, avuç içine sığacak kadar, ufacık, zarif olmalı.
    2_keskin, huysuz olmalı.
    3_en dikkatsiz anımızda, parmağımızı kesip, kanatacak kadar haşarı olduğu unutulmamalı.
    4-onunla kuru bir daldan, bir ağaç yongasından, incecik şeritler, parçacıklar yontmalı.
    5-elma, ayva soymalı.
    6_dağa bayıra giderken almayı unutmamalı.
  • (bkz: otuzbir) anlamina da gelir ozellikle sportif camiada.
  • herkesin hakkında çok şey bildiği kesici nesne.
    tüm yabancı markalar hakkında detaylı bilgiye sahibiz.
    ama bir türk şirketi var ki dünyada bir sürü ödül almıştır.
    türk komandoları bu markayı kullanarak dünya şampiyonu olmuştur.
    (bkz:http://www.boraknives.com.tr/ )
hesabın var mı? giriş yap