• gece gölgenin rahatına bak şarkısında müziği anna rf - jump ' dan araklayıp günah benim tarzıyla söylemiş. şarkının arak olmayan tek kısmı sözleri ve tahmin edebileceğiniz üzere şarkının en kötü kısmı. peki şarkı tutar mı? tabii ki tutacak. adeta bir "baldız baldan tatlıtuğ".
  • şimdi çağatay bebesinin kendi yaptığı açıklamalardan kronolojik sıralama yaparsak;
    -şarkıyı youtube'a koymuş ve anna rf'ten sample aldık diye not düşmüş.
    -bakmış şarkı tutuyor anna rf kısmını kaldırmış.
    -sonra bu şarkı güllü'nün yea diyip şarkının bestecisi mehmet ali sezer'i kafalamış bir şekilde.

bu noktaya kadar hiçbir sıkıntı yok. anna rf durumdan memnun. çağatay durumdan memnun. gelgelelim dallamalık burda başlıyor.

-çağatay gidip youtube'a bu şarkı güllü'den arak biz bestekarla konuştuk ve telif aldık. bu yüzden anna rf'in şarkısını kaldırın diyor.
    -youtube da böyle bir durum varsa dikkat edelim diyor ve şarkıyı incelemek üzere askıya alıyor. tabi ortada bir şey olmayınca şarkıyı tekrar yayına sunuyor.
    -bu sırada kendi şarkılarının bir kısmının kullanılması konusunda gayet olumlu yaklaşan ve sorun çıkarmayan anna rf, baktı adam baya baya şarkıya çöküyor hatta kendilerini bile egale etmeye çalışıyor al madem sana telif, ebeninkini gör diyor ve youtube'a şikayette bulunuyor.
    -youtube yine böyle bi durum varsa bi inceleyelim hacı diyor ve askıya alıyor. tabi çağatay kardeş birebir arak yaptığı için hemen açılmadı.
    -çağatay şimdi destek almaya çalışıyor ve güllü kozunu oynuyor. muhtemelen sonuç çıkmayacak ve şarkısı silinecek. muhtemelen yasal bir ceza alacak.
    -bu sırada youtube yorumları altında türk ergen irileri çağatay bebesinin yaptığı hırsızlığı öven açıklamalar yapıp, anna rf'in etnik kökeni üzerinden israil gömmeleri yapacaklar. çağatay da israile karşı direnen halk kahramanı olacak.
  • helal olsun çocuk. leş gibi anlamsız sözler ve çalıntı müzik ile milyonlarca kerizi kendine hayran bıraktın helal olsun. emek hırsızlığı kadar nefret ettiğim başka bir şey yok.
  • sanat bulunduğu dönemi yansıtır. her dönemin ünlü sanatçıları olur. bu da yeni türkiye'nin sanatçısı. alın güle güle kullanın.
  • vaktinde bir liseli kardeşimizden "çok güzel değil mi yaaa" nidalarıyla adını duyduğum, merak edip dinlediğimde sözlerinden hiçbir şey anlamadığım ancak "bu kadar manasız sözleri dünyanın sırrını çözmüş gibi sunan adamlar, nasıl olmuş da böylesine doğru bir melodiyi yakalayabilmişler acaba" dediğim şarkıyı seslendiren adam.

o yüzden intihali duyduğumda hiç şaşırmadım. çalıntı iddialarının doğru olduğuna o kadar emindim ki, anlatamam.
  • (bkz: ahhahahahahaha)

götümle gülüyorum şuan, ilk defa başardım bunu. ulan sen o kadar televizyonlara çık milleti salak yerine koyar şekilde açıklamalar yap , '' anna rf değil anna rf çakması bir youtube hesabı üzerinden şikayet yapıldı'' de, hatta adamları hırsızlıkla suçla ama sonra adam kapak yapsın sana. çok iticisin be oğlum, televizyonda falan görünce kumandayı fırlatasım geliyor ekrana.
  • üzerindeki u.s army baskılı ceket ile "memleketin haline bak" diyerek aslında memleketin halini özetlemiş genç şarkıcı
  • anna rf'nin ikinci açıklamasıyla telif olayının altında yatanlar iyice netleşmiştir.

--- spoiler ---

normal şartlar altında telif filan uğraşmayacaktık. bu kadar çok izlendiyse bizim parçadan daha iyi sözlere sahip olsa gerek diye düşündük. sonra google translate ile sözleri ibraniceye çevirdik. "gece gölge relaqs xd xd" gibi bir anlam çıktı. herhalde google saçmalıyor dedik ve ingilizceye çevirdik yine benzer saçma sapan kelimeler çıktı. o da yetmedi türk bir arkadaşı arayıp tercüme etmesini istedik ve acı gerçekle o an yüzleştik. meğer gerçekten "gece gölgenin rahatına bak" diyormuş kerkenez. bu durumda yapacak başka bir şey yoktu. lan gece gölge mi olur amk dedik verdik küsküyü, verdik küsküyü...

--- spoiler ---
  • bu tür çalıp çırpma durumlarında ülkecek aşina olduğumuz bir pişkinlik var. mesela müzik dünyasındaki son örneklerden biri model'in değmesin ellerimiz şarkısıydı. grup, açıklamasını resmi web sitelerinde değil, açtıkları bir wordpress sayfası aracılığıyla yapmışlardı.
    tabii, aradan zaman geçti ve tahmin edileceği gibi, bu sayfa şu anda inaktif.
    (bkz: değmesin ellerimiz/@ug tek)

ancak model'in açıklamasında, tüm sektörü özetleyen bir cümle vardı:
    "zaten kısa bir süre sonra, radyolarda şimdiden yükselmeye başlamış olan “pembe mezarlık” şarkımızın video klibi yayına girecek ve bu konuşulanlardan geriye sadece küller kalacak."

çağatay akman da, ilk önce twitter'ında saçma sapan ve ne dediği anlaşılmayan bir açıklama yayınladı. ardından 2 haziran'da seren serengil'in programına da katılmış.
    üşenmedim ve bu videonun tamamını izledim. ne anladım? çağatay akman'ın sorulara kaçamak cevaplar verdiğini. belli ki dünyanın tek akıllısının kendisi olduğu sanrısına kapılmış, söylediklerini kimsenin anlamayacağını düşünerek cevaplar veriyor. sorulan her soruda verdiği cevabı değiştiriyor. tipik bir mitoman.

çağatay akman'ın suçu sabit, bununla ilgili ek bir şey söylemeye gerek yok.
    peki ya bağlı olduğu şirkete ne diyoruz? bu şarkının telifinin başkasına ait olduğunu bildiği halde yayınlayan, çağatay akman'ın albümünü basan/dağıtan, konserler organize eden şirkete nasıl bir yaptırım uygulanacak?

bu arada şarkı sadece youtube'dan kaldırılmış durumda. apple music'te ve itunes'ta şarkı ve albüm hala aktif durumda. şarkının telifi ödenene kadar buralardan da kaldırılması gerekiyor.

ve bence artık çağatay akman ile bağlı olduğu şirketin ve tüm diğer telif hırsızlarının varoş kültürlerinin yok olması gerekiyor! eğer bilinçli bir ülkede yaşasaydık, bilinçli bir medyamız olsaydı bırakın şarkının hala müzik platformlarında olmasını, çağatay akman ve şirketindekiler, insan içine çıkamayacak kadar rezil edilirlerdi.
    işte buradan da murathan mungan'ın muhteşem bir içgörüyle söylediği söze geliyoruz: "türkiye'de her şey olabilirsiniz, ama rezil olmazsınız."
hesabın var mı? giriş yap