• daha once bahsedilen kapsul doldurma yontemini (bkz: #21086462) denedigim ve calistigini onayladigim makine.

espresso kapsulu ve gene tchibodan aldigim ogutulmus kahve vardi elimde. doldurup normal kahve fonksiyonu (mavi buton) ile denedim, sonuc gayet tatmin edici. yontem ilk seferde yapilacak kadar basit, isin puf noktasi ustteki folyoyu bicakla duzgunce cikartmak ve kapsul uzerinde kalan ufak artiklari guzelce temizlemek, tekrar aluminyum ile kapatirkende ilk once alufolio yu kapsul uzerine koyup kapsul kenarlarina bastirarak izini cikartmak ve yarim santim pay birakarak yuvarlak bicimde kesmek.

not : "lan neden yazdin simdi bu entryi devmach ?" diye soraniniz olursa makine almak isteyen ama yazilan yonteme guvenemeyen kisilere ilgili yontemin calistigi yonunde ekstra bir onay verebilmek icin.
  • bugün dahili süt köpürtücülü classic modelini aldığım kapsüllü espresso makinesi.

aslında daha önce kafamda beko 2170 olarak satılan gaggia evolution'u alıp sözen el değirmeni ile kullanmak istiyordum ancak makineyi kolayca bulamamam ve bu ikisiyle kahve içmek için epey emek harcamak gerektiği için tekrardan bu modele yöneldim.

netteki yorumlarda da genellikle kullanıcısını mutlu eden bir ürün vardı karşımda. nihayetinde bugün kararı verip 230 tl'ye gidip aldım ve ilk kahvemi yapabildim. alım aşamasında personele test etmek istediğimi söyledim ve bana özelliklerini basitçe anlattı. cafissimo latte arasındaki farkı sorduğumda da sütü otomatik olarak eklemesi dışında kayda değer birşey söylemedi. lezzet konusunu özellikle sordum ancak bir fark olduğunu söylemedi. bu benim içimi rahatlattı açıkçası.

eve gelip kutuyu açınca eşek kadar kılavuz karşılıyor sizi ama ürkmeyin, 10-15 dk.'da kurabilirsiniz. sonraki 15 dk.'da da ilk pratiği yapıp çalışma mantığını anlamış olursunuz.
    makinenin yaptığı kahveye gelirsek yaptığı kahve hiç fena değil. özellikle cihazı ve fiyatını düşününce tatmin ediyor. evde 3'ü bir arada seviyesinden cafe latte'ye çıkmak çok hoşuma gitti.

makinenin süt köpürtme işlevini başarısız bulanlar olmuş ancak bence bu konuda sıkıntı yok. makineden buhar öncesi gelen suyu atmaya ve sütün soğuk olmasına dikkat ederek rahatlıkla sütümü köpürtebildim.
    espresso'yu da üzerindeki köpüğüyle birlikte 30 sn altında alabildim.

cihazın temizliği çok zor sayılmaz. ancak kapsüllü bir makine alıyorum diye hiç zahmeti yok zannetmeyin. buhar çubuğunu çıkarıp suya tutmak, kapsül haznesini de yine el ile yıkamak gerekiyor.

kahvenin yanında 3'lü monin şuruplardan da aldım. deneyince onlarla ilgili de görüşlerimi yazarım.
    --- spoiler ---

20+ kahve yapıldıktan sonraki yorumlar

makine güzel kahve yapıyor, fiyatına göre de iyi iş çıkarıyor ancak bazı handikapları var. bunlardan belirtmek gerekirse:

süt köpürtme işlevi ve espresso modları arasında geçmek için ortalama 1 dk. harcıyoruz. tuşa bas, bekle... sonra sistemdeki suyu al, sütü köpürt... bunlar bittikten sonra buhar ucunu silmesiydi, sistemdeki havayı çıkarmasıydı derken bu sefer de bardağımızdaki espresso soğuyabiliyor. espresso'yu mecburen sonradan yaparak durumu çözebiliyoruz kısmen. çok zor bir iş değil bunları yapmak biliyorum ama çift kazanlılar gibi çevir vanayı al buharı gibi bir şey mümkün olmuyor yani. 3-4 kişi için bunları yapınca biraz yorucu olabiliyor.

süt köpürtme başlığı işini yapıyor ancak her seferinde mükemmel sonuç almak mümkün değil. bazen sütü aşırı köpürtebiliyorsunuz. sütün hacmi iki katını aşıyor ve kremamsıdan ziyade aşırı köpürmüş bir süt elde ediyorsunuz. bunun önüne geçeyim derken yeterince süt ısıtılmamış olunabiliyor ve içeceğiniz soğuk oluyor. süt termometresi diye bir şey de var biliyorum ancak o kadar ileri gitmeye gerek yok.
    bunun aksine tam kıvamını verebildiğim de oldu. hatta bugünkü yaptığım kahvede "latte art" diyemesem de "art"ımsı bir şekil bile vermeyi başarabildim. :)

kahve soğuma problemini yukarıda verdim ve kendime göre prosesi hızlandırdıkça soğuma problemini azaltmayı başardım ancak 2-3 kişi birden kahve isteyince ev ortamında ne yapsanız da servis edene kadar kahveler soğumuş oluyor. bu açıdan tek tek yapıp servis edip herkesinkini bitirdikten sonra kendinizinkine geçmeniz gerekiyor.

kapsül konusuna gelirsek, fiyat bakımından çok ucuz olmadığını söylemeliyim ancak günde bir taneyi geçmiyorsanız pek düşünmenize gerek yok. makineyi çok fazla kullanıyorsanız kapsülleri 2 yada 3 kere daha doldurarak kullanmanız mümkün. ancak bu sizin vaktinizi alacak bir durum. şahsen arada bu yöntemi tercih etmekle birlikte sürekli olarak bu şekilde uğraşmaya sıcak bakmıyorum. bugün denemek için 200 gram kahve aldım ve 10 lira tutmadı. bu kadar kahve ile 20 civarı kapsül doldurabilirsiniz. vaktiniz varsa uğraşabilirsiniz yada "bir lira için kapsül mü dolduracağım lan it?" diyebilirsiniz, sizin seçiminiz.

monin şuruplar ile ilgili yorum yapacağım demiştim:
    şuruplar güzel. bir tatlı kaşığı atınca kokularını veriyorlar içeceğe. tek olumsuz yorumum tchibo'da bunlar pahalı satılıyor. internet'ten yada bunu satan yerleri bulup kendiniz litrelik şişelerde alın. içecek başı maliyetiniz çok düşük olur. tchibo'nun 300 ml sattığı fiyata siz 1 litre alabiliyorsunuz. çok fark var arada.

--- spoiler ---

son olarak makine ile günlük olarak taze kavrulmuş kahve alarak deneme yapacağım. onunla noktayı koyarım bu yazıya.

ekleme: taze kahve denemesi yaptım. daha başarılı ancak yeterince krema alamadım. sonrasında delonghi'nin tam otomatik bir makinesini aldım. onunla ilgili deneyimlerim: (bkz: #58206998) delonghi'ye göre bu, büyük yalan kalıyor.
  • tchibo nun filtre kahve makinası. standart (siyah renkli) modeli 230 ytl ye, beyaz ve kırmızı "limited" modelleri 250 ytl ye satılıyor. makinelerde renk haricinde bir farklılık yok.

eve gelip kurduğunuzda küçük tefek ve topu topu 3 düğmeli olduğundan kullanımı kolay bir makina olduğu hissine kapılabiliyor insan, fakat; yok içinde kalan bayat suyu boşaltma, makinenin basıncını alma, kahvenin sertliğini ayarlama, süt köpürtme,soğutma falan derken 1 haftadır halen kullanım kitapçığı elimde olmadan bir kahve yapabilmiş değilim.

makinanin diğer filtre kahve makinalarından farkı, tchibo tarafından özel olarak üretilen küçük kahve kapsullerini kullanması. şimdi burada ince bir nokta var; eğer, "ben filtre kahvenin hastasıyım, her gün içtiğim gibi, onlarca değişik tadın da peşinden koşarım. bir gun guatemala, bir gün french vanilla, öbürgün fındıklı bilmemne içerim" diyorsanız tchibo nun piyasada bulunan 5 farklı tipte kahve kapsülü size yeterli gelmeyecektir. fakat 2-3 günde bir, aklınıza geldikçe filtre kahve içenlerdenseniz, ( hele evde sizden başka kahve içen de yoksa bilirsiniz ki, özenip ve bir sürü para bayılıp aldığınız çekilmiş kahveler, siz daha yarısını tüketemeden bayatlamış olur. ayrıca çabuk bitirmek sevdasıyla, 2-3 çeşit değil bir seferde ancak bir çeşit alabilirsiniz) tam derdinize derman bir makina diyebilirim.

şahsen ikinci gruptan olduğum için ayıla bayıla kullandığım makinadır. her çeşit kahvesinden de edindim, tek kullanımlık kapsüller sayesinde bayatlama endişesi yok, lezzeti gayet yerinde, "bir kapsül bir fincan" deselerde, hafif kahve içmeyi seven hane halkı sayesinde " bir kapsül 2 fincan" olarak da kullanılabiliyor.

kapsüller 10 lu paketler halince satılıyor, en ucuzu privat coffee, paketi 5 ytl. en pahalısı espresso, paketi 6.75 ytl. böyle bakıldığında biraz pahalı görünüyor fakar yukarıda dediğim gibi sürekli kahve bayatlatıp atan birisi için halen daha ekonomik olacaktır.
  • kupa dolana kadar espresso düğmesine basılı tutarsanız eğer, elinizi çekene kadar su vermeye devam eden espresso makinesi.tabii bu şekilde olunca biraz daha amerikanoya kayıyor elimizdeki kahve. cafissimo akıllı bi alet. son doldurduğunuz su miktarını aklında tutuyor sonraki kahveleri de aynı ayarda yapıyor.fabrika ayarlarına dönmek isterseniz aleti açarken mavi ve siyah butonlara basınız.
  • yaklaşık 20 günlük yoğun kullanım sonunda fikrim şu ki, makine tam anlamıyla beklentilerimi karşılıyor.

kahvenin yeterince sıcak olmamasına karşın yapılacak olan;
    - kaynar su koyarak fincanı önceden ısıtmak
    - ilk olarak makineyi kahvesiz boş çalıştırıp tesisatı ısıtmak

deneyimli arkadaşlar bana bu ikisini önermişti, denedim %100 çalışıyor.
  • süt köpürtmeli modelini bir yıldan uzun süredir kullanıyorum. gerçekten çok memnunum. başta bazı yazarların gazına gelip kapsülleri tekrar doldurmayı denedim ama iki nedenden dolayı vazgeçtim.

birincisi, bu makineyi almamdaki esas neden. yani zahmetsizce espresso içebilmek. kapsülleri boşaltmak, yıkamak, kurulamak, tekrar doldurmak ve folyoyla kapatmak benim açımdan makinenin varoluş amacıyla çelişiyor.

ikinci neden de o incecik plastik kapsüllerin tekrar tekrar sıcak sudan geçirilmesinin ileri derecede sağlıksız olduğuna inanmam. tek kullanım mantığıyla tasarlanmış kapsüllerin defalarca kullanıma uygun kalitede plastikten yapılmadığını tahmin edebiliyorum.

süt köpürtücüsü aparatı daha önce de belirtildiği gibi işini yapıyor ama süper yapmıyor. yani bununla köpürtülmüş sütle mis gibi latte veya kapuçinonuz oluyor ama latte art yapmak gibi bir hedefiniz varsa ona uygun bir kıvam elde edemiyorsunuz. ama esas amaç kapuçino fincanında küçük ağaçlar, kalpler vs. yaratmak değilse ve sadece lezzetli kahveler yapıp içmekse çok büyük ihtimalle memnun kalırsınız.

not: kullandığınız suya göre değişir tabi ama yaklaşık bir yılın sonunda kireçlenme uyarısı verecek, panik olmayın. yine tchibo'da satılan kireç çözücü sıvıdan alın ve kitapçığındaki talimatları uygulayın. işlem 1-2 saat sürebiliyor, önceden bilin de benim gibi bozuldu mu bu diye endişelenmeyin.

edit: memnunum diye yazdığımda makineyi yeni kullanmaya başlamıştım. zamanla gördüm ki kapsüllü makine alınacaksa nescafe'nin modellerinden biri alınmalı. kahve çeşidi çok daha fazla ve lezzeti tchibo'nun seçeneklerine göre çok daha iyi.
  • kapsullerin tadi nasil ayniymis ya, bazilarini resmen icemiyorum misal. gayet de farklilar. ha tabii ayni serilerin tadi ayni sadece sertligi farkli. cok sacma ifade ettim ama anladiniz bence.
    sahsen bunu almayi dusunmezdim, tchibonun kahvelerini sevmedigim icin yalnizca onun kapsulunu kullanabilecegim bi makina almazdim. ve makina alacak olsam da dedem usulu gercek filtreliden almak isterdim. fakat hedaye geldi. iyi ki de gelmis, super olay. tam tembel isi. hic zahmeti yok. tadini da seviyorum. iciym bi yudum bi, gayet de kahve iste. yalniz elbetteki azicik daha cesit olsa fena olmazdi. neyse iste memnunum ben. biri gelirse filan da evde hazir kahve oluyor, iyi bir sey. kapsulleri toplu aldigim icin de bitemiyorlar zaten. seriler degistigi icin sevdigim gelince aliyorum. suscam ben cok sıkıldım yazmaktan.
  • bu makinenin classic modeli elimde, ben kampanyadan 170 tl gibi bir paraya almıştım 2011 gibi olmalı. şimdi baktım da hepsiburada'da 2 bin 200 tl gibi bir paraya satılıyor. morlusu da 2 bin 500 tl... ben bunu bir şaka olarak alıyorum. herhalde bu fiyatlarda değildir, bir yanlışlık olmuş olacak.

10'lu espressoları da 30 tl olmuş... bazı premium ürünlerde bu fiyat 45 tl'ye çıkmış. ben bu kapsülleri fiyatları 16 tl'lere çıktığında bırakmıştım. şu an durum buymuş...

yahu biz kahveden bahsediyoruz. değil mi? bir yatırım aracından değil? hayır kahve de tabii ki tarımsal bir emtia da, olm bu nedir? içiyoruz bilader biz bunu...

ben bıktım bu ülkenin vatandaşı olmaktan. bir kahve zevkimiz vardı ne hale geldi. böyle hayat mı olur kardeşim? her şeyin ikamesini bulmaya çalışarak ömür mü sürdürülür?! illa ot gibi mi yaşayalım? zevkimiz, hobimiz hiç olmasın mı?! döviz tarafına hiç bakmıyormuş damat... sen bakmazsın tabi! olan benim gibilere oluyor. sen ne zaman elini cebine atıp bir şey satın, unutmuşsundur. ben unutmuyorum ama, hepsi aklımda!
  • 99 liraya bir modeli satışa çıkmış çarşamba günü. onu almayın işte. sebebi aşağıda .

bundan alacaktım tam. kadın bize "her şeyi yapabilirsiniz. sadece süt köpürtmek için ekstra bir köpürtücü çubuk almanız lazım" dedi. biz de "tamam la alalım" dedik, sıraya girdik kasada. o esnada eşim başka bir mağazaya gitmek için sıradan çıkarken kapıda bize malı satan kadına rastlamış. yanındaki kadına "abla o dediklerini yapmıyor ama bu makine" demiş, bize malı satan kadın da "aman boşver. satmamız lazım. satalım gerisi önemli değil" demiş. biz de direk sıradan çıktık, makineyi bıraktık.

bu da böyle bir anımdır. almayın işte.
  • kardeşim ve arkadaşımla birlikte take away kahve alıp çıkmak için girdiğimiz mağazada(izmir agora), çalışan hanımefendinin ısrarlarını sonuçsuz bırakmayıp çekiliş için doldurduğumuz kuponlardan biriyle classic modelini kazandığımız makine.

yanında da bir filtre kahve, bir de espresso kapsülü verdiler. üstüne o gün caffe creme çeşitlerinden biri de 1+1 kampanyasındaydı onu da aldık.

sürekli bir şeyler deniyorum.

mesela espresso kapsüllerini filtre veya creme tuşlarıyla demleyince de güzel oluyor. espresso kapsülü için üçü de tercih edilebilir yani.
    mavi yani filtre kahve kıvamındaki kapsüller için macera aramayın, maviyi mavide kullanın. demin maviden birini sarı yani creme ile denedim olmadı. mavi kapsül mavi tuşla güzel.
    sarı caffe creme kapsüllerini maviyle denemedim, espresso yani küçük bardaklı tuşla denedim, pek verimli olmadı. bir de mavide denemeyi düşünüyorum, o daha ağır demlediği için aromayı iyice yoğun halde vereceğini düşünüyorum. üstteki ince köpük de mavide sorunsuz olarak çıkar diye düşünüyorum.

her kapsül kendi tuşuyla en verimli sonucu veriyor haliyle ancak üst kısmı şöyle toparlayayım, farklı şeyler denemek isteyenler için:
    maviyi mavide kullanın, diğerlerine bulaştırmayın.
    espresso kapsülleri diğer iki rengin demlemesinde de iyi sonuç veriyor.
    caffe creme kapsülleri epsresso/siyah kapsül tuşu ile hoş değil. maviyle henüz denenmedi.

~

not: memlekette neler oluyor adam bir sayfa kahve makinesi yazmış demeyin. akşamdan beri sürekli bir şeyler açık, 5-10 dakika kafayı başka şeye yorup öylesine bir şeyler yazayım dedim. o an kahve içiyorum diye bunu yazayım bari kafayı dağıtmaya dedim. kahve ve entry bittiğine göre taksim ve ankara'yı takibe geri döneyim.
hesabın var mı? giriş yap