• muharrem ayı vesilesiyle aşureyi joker kostumüyle dağıtacağım bayramdır.
  • eskiden daha bi güzel kutlanırdı. kabaklar daha organikti, kostümler süperdi. akşam yatarken kıyafetimiz yanımızda sandalyenin üzerinde asılı durur ve heyecandan uyku tutmazdı bizi. artık buda sıradanlaştı hey gidi günler hey.
  • kökleri, 2000 yıl önce irlanda, birleşik krallık ve kuzey fransa'da yaşamış olan antik keltlerin samhain festivaline uzanan bayram.
    keltler, yeni yıllarını 1 kasımda kutlardı. bu gün, yazın ve hasatın bittiğini, kara ve soğuk kışın başladığını işaret eden ve insan ölümleriyle bağdaştırılan bir gündü. kelt inancına göre, yeni yıldan bir gece önce fani ve ölülerin arasındaki sınır kalkardı. ölüler ve hayaletlerin tekrer dünyaya döndüğünü düşündükleri 31 ekim gecesi samhain festivalini kutlarlardı. keltler, bu ruhların varlığının ekinlere zarar verebildiği gibi kelt din adamlarının da gelecek hakkında tahmin yapmasını da kolaylaştırdığı inancındaydı. tamamiyle doğal tarım ile hayatını sürdüren bu insanlar için, din adamlarının söylediği kehanetler kış boyunca huzurlu bir hayat sürebilmek için önemli yönergelerdi.
  • arkadaş kim neden " dünyanın en eğlenceli bayramını " ne şekilde olursa olsun kutlamaya çalışanlara gülüp geçmez ki.

geç tarihini , " sebebi neydi ki " yi , dini ritüeli. tek amaç var :

eğlenmek

bu kadar mı unuttunuz eğlenmenin ne olduğunu şu topraklarda.

(bkz: happy halloween)
  • kalbiniz nur, haneniz huzur dolsun.
    cadılar bayramınız kutlu olsun.
  • tamı tamına onbir yıl önce bugün, washington dc'de kutlamalarına katılmıştım.

kutlamaların yapılacağı bölge ve sokaklar valilik tarafından önceden belirlenmişti. bu normal, ama bir değil, iki güzergah belirlenmişti. birisi taşkınlık yapmayacak grupların cadılar bayramını kutlayacakları güzergah, diğeri ise cozutacakların güzergahı. iki bölge arasında da polis tampon bölgesi. cozutanlara müdahale etmek için değil, cozutanların cozutmayacak olanlara rahatsızlık vermemesi için. herkes meşrebince kutladı, eğlendi. polis karışmadı. onlar bile eğlenmiştir.

amerika'daki özgürlük anlayışı benim çok sevdiğim bir şeydir. happy halloween!
  • yvonne de carlo (aka lily munster), 1940'lı yıllar : görsel
  • cadılar bayramı;
    anglosakson dünyasında ve başlıca batılı ülkelerde " halloween'' olarak adlandırılır.
    bu sözcük all hallow's eve (azizler günü'nün arifesi) kavramından kısaltılarak oluşturulmuştur.
    avrupa'da ki reform hareketlerinden sonra özellikle protestan hristiyanlar arasında cadılar bayramı kutlamaları neredeyse son bulurken, britanya'da seküler bir bayram olarak kutlanmaya devam etmiştir.
    kötü ruhları uzak tutmak, onlara tanınmamak için maskeler takıp kostümler giyilen bu gün, özellikle çocukların bayramı niteliğine dönüşürken günün simgesi gülen bir balkabağıdır.
  • sonuç nedir yani? ülkem geri kaldığı için cadılar bayramı'nda açıp bir korku filmi izlemeyeyim mi? mum yakmayayım mı? özenmeyeyim mi? anca kurbanda bahçede can çekişen hayvanları izlemek midir payıma düşen? beni mutlu edecek, eğlenceli bir bayramı, sırf evropalı değilim diye kendimce kutlamayayım mı? anlamadım cidden. tüm bunları yapabilmek için ülkemin bir şeyler üretmesini bekleyeceksem zaten kaybolup giden gençliğimin üstüne bir de toprak örtmem gerekir. çünkü ben, sen, o ne kadar çabalarsak çabalayalım baştaki zihniyet değişmedikçe geriye gitmekten başka seçeneğimiz yok.

son birkaç gündür içimiz yanıyor zaten bayram falan gördüğümüz yok ama ben genel olarak soruyorum bunu. insanlar sırf özenti denmesin diye mutlu oldukları şeyleri yapamadan, kasıntılıktan ölecekler.
  • küçükken annemin eski gavur ellerdeki alışkanlıklarını yaşatmak istemesiyle kutlamaya çalışmıştık. bu sene ilk defa oturup bir bal kabağını oyduk ve hiç beklediğim kadar zor olmadı. hatta çok da eğlenceli özellikle de komik suratlar çizme kısmı. sanırım diğer şeyleri pek yapamayacak olsak da eğlenceli bir bayram olacağa benziyor. herkese korku dolu bir bayram diliyorum...
hesabın var mı? giriş yap