• dışı mozzarella, içi mozzarella ve krema karışımından oluşan peynirmiş.
  • en büyük besin kaynağı limon, yoğurt, yumurta ve peynir olan ve onlarca peynir çeşiti denemiş bana; “bir peynir ne kadar güzel olabilir ki?” deseniz, size; “burrata kadar” derim. yani her türlü övgü ve abartıyı hak eden bir peynidir burrata.

“dear god,
    thanks for burrata!”
  • burrata, mozzarela ve kaymaktan yapılan bir italyan taze peyniridir. burrata kökeni aslen apulia bölgesine aittir. dış kısım mozzarella ve iç kısım mozzarella ve kaymağın bir kombinasyonudur ve peynire çok kremsi ve pürüzsüz bir tat verir. türkiye'de 2014 yılından beri kocaeli kandıra'da üretimi yapılmaktadır.
  • yetişkin kinder surpriseı resmen.

hafif tatlı bir sosla beraber ördek eti yanında da harika gider klasik domates, fesleğen ya da çeşitli şarküteri ürünleriyle uyumuna ek olarak.
  • dün hayatımda ilk defa yediğim ve lezzetten komaya girdiğim peynir. acayip pahalı 150gr 35tl. yedikten sonra bir daha olsa bir daha yerdim.

ordörv şeklinde, şarapla müthiş gidiyor. neyse ki evde yapılabilecek kadar kolay bir sürece sahipmiş biraz önce öğrendim. heralde yılbaşına kadar bu peyniri yapmakla uğraşırım.
  • türkiye'de burrata veya mozzarella alacaksanız buffa markasından şaşmamanızı öneririm.
  • ne zaman bu peynirin çok pahalı olduğunu düşünsem aklıma sigara içmediğim gelir.

ve o parayı harcarım.

eriştenin üzerinde harika oluyor. şu dünyadaki en güzel şeyler hep italyanların katkısı bize ya.

grazie mille...
  • fesleğen ve domatesle damak çatlatır. öyle lezzetlidir.
  • burrata+fesleğen+kurutulmuş domates.

inanılmaz bir üçlü. kahvaltılarımın vazgeçilmezi.
  • mozzarellaya çok benzeyen ama ondan daha yumuşakça, içi kimine göre ricotta kimine göre süt kesiğinin suyundan yapılan krema ile doldurulmuş, italya - puglia bölgesinin yöresel peyniri.
hesabın var mı? giriş yap