• bun (kan ure azotu), protein metabolizmasi sonucu olusan karacigerde sentezlenen bobreklerden atilan ureye bagli azot molekulunun kandaki miktarini gosteren bir test parametresidir.

cok yuksek olmasi bobregin suzme fonksiyonunu yeterince iyi yapamadigini gosterirken dusuk olmasi genelde hicbir anlam ifade etmemekle birlikte karacigerde uretim ile ilgili bir sorun oldugu anlamina gelebilir.

ancak bobrek fonksiyonlarini degerlendirmede kreatin karaciger fonksiyonlarini degerlendirmede albumin , alt gibi parametreler daha anlamlidir. bu sayilanlarda herhangi bir sorun yoksa telasa mahal yoktur. zira yaklasik 2 ytl ye fatura edilen bu test genelde "bir de bobrek fonksiyonlariniza bakalim" diyerek yapilmis, hastane doner sermayesine yaptigi katki disinda tanisal hic bir degeri olmayan bir testtir.
  • blood ure nitrogen...
  • ingilizce "buns" seklinde cogul* kullanimi argoda popo anlamina gelir. ciplak kadin poposu icin kullanilir.
    (bkz: bun/#3907796)
  • cemal süreyya siiri :

elim geçiyor aptaldan
    kapital
    elim mi çiçek mi bilmiyorum
    bir elim bir çiçek mi açilan
    çekingen mahzun açilan bunu bilmiyorum
    ama üst üste yenildigime göre
    iskambil oynuyorum garanti
    max jacob papazi ablasindan

ablasini o saat meryemsiyorum
    çünkü her kadini meryemsiyorum
    gözleri göz degil gözstan
    o müthis korku saatlerinde
    basini omuzuma koymasa olmazdi
    basini omuzuma koyunca da
    kurtarmasa olmazdi beni olmaktan
    içtigi saraba ait bir adam

gözleri göz degil gözistan
    bir odadan bir odaya geçiyor
    kapinin birini açip birini kapiyor
    adi meryem degil sade dorothy, lucy
    renklerinden dolayi okulsuz birakilan
    zenciler zenciler iki okka zencefil
    intihar süsü verilerek
    günesin linç edildigi bir aksam
  • yazari tosundur.
  • bao ekmeği olarak da bilinen bun, tayvan ve çin kökenli bir ekmek çeşididir. buharda pişiyor olması bu ekmeği özel yapan unsurdur. pişip pişmediğini anlamak çok zordur, hamur halindeki rengi ile piştikten sonraki rengi arasında neredeyse hiçbir farkı yoktur. lezzetli ve çok yumuşak olması nedeniyle fütursuzca yemenize sebebiyet verebilir. bir de pişirdikten sonra hemen tüketmenize gerek yok, dolapta veya dondurucuda lezzetini uzun süreler muhafaza eden bir ekmek çeşididir.
  • kanda üre, azot, böbrek fonksiyonunun yeterli olup olmadığını belirlemek için yapılan bir test.
  • js runtime (bkz: bun.sh)
  • (bkz: sıkıntı)
  • ing. yuvarlak hamburger ekmegi (abd)
hesabın var mı? giriş yap