• 89'da todor jivkov'un ''isimlerinizi değiştireceğiz lan sizin, gavur olacaksınız'' demesiyle beraber büyük işkencelere maruz kalıp zorla göç ettirilmişlerdir. camilere mühür vurulur, kendi dillerinde konuşmaları yasaklanır, bazı türk kızlarına bulgar orospu çocukları tarafından tecavüz edilir, ayşe asya olur, ahmet asen olur...zamanın cumhurbaşkanı turgut özal kapıları açınca yaklaşık 30.000 göçmen(daha fazlada olabilir) anavatanına göçer.
    ne göç ama. ev yok, iş yok, para yok...kimisi daha önce göçmüş olan akrabalarının yanına kimiside devletin tahsis ettiği göçmen konutlarına yerleşir. bu göç akımından gelen insanların birçoğu daha sonraları kat kat ev dikip, araba bile almışlardır.(bu işin sırrını ben de çözemedim hacı, adamlar 18 yılda nasıl bu kadar varlık sahibi oldular hala açıklanamamış isviçreli bilim adamlarınca.)
    türkiye'ye gelince uyum sıkıntısı çekenlerin çoğu birkaç yıl sonra yeniden bulgaristan'a dönmüştür. bulgaristan'da türk diye hor görülen, sevilmeyen bu insanlar türkiye'de de bazı geri kafalılarca ''bulgar'' diye çağırıldıklarından birçok göçmenin bulgaristan'a geri dönmesine neden olmuştur bu niteleme. bu yanlış anlaşılmalar daha sonraları azalsa da halen devam etmektedir.
    çoğu sıcakkanlı, uyumlu, çalışkan ve güvenilirdirler. tek kötü yanları biraz fazlaca içkiye düşkün olmalarıdır. bulgaristan'a gidince bir kasa kamenitza bir şişede ayı kanı almadan dönmezler.
    kına gecelerinde ve düğünlerinde oynadıkları oyunlar oldukça zevkli ve zordur. payduşka, elena, horo gibi...
    ve illaki konuşmaları.

-kuma maaa getiii ordan sekiyide oturayım acık. (kuma; ''hadi git'' gibi bişey demek.)
    -eyy anasını falladımın kızanı
    -aga sen neee böle yapeysın, yazık dil mi o kızancaaza
    bir de ''toşna tüle'' vardır. ''hah tam öyle'' gibi kullanılır.

fiziki olaraksa genelde açık tenli ve uzun boyludurlar. sıkça renkli gözlü olanlarına rastlanır. (bkz: kendimden biliyorum)
    daha çok istanbul'un avrupa yakasında bulunurlar. yenibosna'dan başlayıp silivri'ye kadar olan istikamette bolca bulgaristan göçmeni bulunur. ordan sonrası çorlu zaten. elini sallasan göçmene çarpar.
  • zamanında zorla değiştirilen isimlerini artık* bir günde geri alabilen topluluk.günümüzde bulgar isimleriyle kalmayı tercih edenler de var.gerekçeleri ise gündelik hayatta kimi yerlerde (trafik polisi durdurduğunda,sokakta,devlet dairelerinde...daha gider bu) bulgarların ırkçı davranışlarına maruz kalmamak.hakları da yok değil,son zamanlarda bulgaristanda türklere karşı ırkçılık faaliyetlerinde artış var.fakat biz bunu göze alıp,gidip altimir darinov toskov olan adımızı bırakıp aslanlar gibi türk ismimizi kayıtlara geçirmişizdir.

(bkz: entry girmek icin gaza gelmek)
    (bkz: tutmayin kucuk enisteyi)
  • beyağu diye tatlı tatlı konuşan akrabalarımdır.
  • osmanlı imparatorluğu vakt-i zamanında karamanoğullarıından olan halkını, topraklarına kattığı bulgaristana yerleştirmiştir.
    yerleştireceği topluluğu seçerken türkçeyi düzgün konuşmasına, islama hakimliğine bağlılığına dikkat edermiş o zamanlar osmanlılar.
  • mensubu olmaktan gurur duydugum kesimdir kendileri.

ancak yazar kimse soyle bir ayrimi siz sayin ve muhterem okuyucularla paylasmak istemektedir:

bu hakikaten nevi sahsina munhasir guzel insanlar 2 gruba ayrilirlar.

bir kesim 89 yilindan sonraki 4-5 yillik surec icerisinde arsa, ev, araba pesinde kosup cocuklarini meslek liselerine gonderirken, bir kisim insan da kapi kapi dershane arayarak, iyi okullarin kapilarini asindirarak cocuklarinin egitimlerini kurtarmak, kisa vadede cok zor gunleri goze alip, uzun vadede cocuklari ve torunlari ile sulale adina, aile adina ve bizim nasil olsa hayatimiz kaydi artik, en azindan cocuklar kurtarsin pacayi diyerek cocuklarinin gelecegi adina kisa vadede zorluklara gogus germeyi ama uzun vadede voleyi cakmayi vizyon edinmislerdir.

sahsim ve ailem olarak ikinci grup kategoriye girmekle beraber her iki cocugunu okuduklari bolumden birincilikle mezun edebilmis, her ikisini burslu olarak usa'lara gondermeyi basarabilmis aileler de cikmaktadir bizim macir milletinden. bu nedenle ayri bir gururluyum,

iscilerdir, ciftcilerdir, fakirlerdir ama gonulleri zengindir.
  • her yaz on onbeş günlüğüne köyüme gittiğim zaman bana eğlenceli anlar yaşatan ve onlardan biri olduğum için çok mutlu olduğum grup.
    olay sabahın altısında geçer;
    tiyzem:kalk be mare kalk
    ben:ya teyze ya gece uyuyamadım bırak
    tiyzem:ne ya be mare kalk artık bak ben nası kalkayım sen de kalk

akrabalar toplanır dedikodu yaparlar;
    -aliye abumine bi gidin be mare.
    -tefika halaminin torunu oldu oni da unutma mare ona da git.
    -çocuğun adını ne koymuşlar?
    -tala
    -o na biçim isim mare?
    -dur diyemiyim ismini tala mıydı talha mıydı?(bunu zor söyler macırlar h'leri söleyemezler.)
  • (bkz: fudbol)
  • bir kaç tanesiyle yaptığım uzun sohbetlerden sonra kendilerini en çok rencide eden şeyin isimlerinin zorla değiştirilmesi olduğunu farkettim. sorunca kesinlikle söylemiyorlar bulgarların verdiği isimleri. tanıdığım bir çoğu için o dönemde kendilerine gerçek isimleriyle hitap eden bulgar arkadaşları şu an en sevdikleri insanlar arasında.
  • 1980 sonrası gelenlerden birçoğu yoğurda ayran der. böyle nice enteresan lisan kullanımları vardır.

ikiye ayrılırlar:

osmanlının son dönemlerinde gelenler ki bunlara "muhacır" denir.
    1950ler ve sonraları gelenler ki bunlara muhacır denmez. bunlara "bulgaristan göçmeni" denir.

bu yüzden karıştırılmamalıdır.

her iki grup arasında büyük farklılıklar vardır. muhacırlar baskıcı hayat yaşamamışlardır ve daha muhafazakardırlar. batı anadoluya yayılıp bir sürü köy kurmuşlardır. köy hayatında yaşayanlar fazladır.

1950lerden sonra gelenler daha özgürlükçüdür daha çok şehirlerde yaşarlar ve daha zor adapte olmuşlardır. spor ve kültürel açıdan gelişmişlerdir.

ortak noktaları her iki nesilde oldukça çalışkan ve temizliğe düşkün olmasına rağmen osmanlı döneminde gelenler ile 1950 ve sonrası döneminde gelenler arasında fazla bir bağ veya ortak hareket etme gibi bir ilişki yoktur. birbirlerine yabancıdırlar.
hesabın var mı? giriş yap