• http://www.youtube.com/watch?v=hpuoc2zuupm albümün açılışı efsane ötesi. bu nasıl bir gaz açılış abi?
  • 95 yılından beridir ortalarda görünmeyen güzel abilerin en nihayetinde geri döndükleri albüm. oha 16 yıl olmuş lan. cartel projesini oluşturan gruplardan en güçlüsü olan karakan'ın efsanevi sol kanat oyuncusu kabus kerim'in bu albümde olmadığını öğrendiğimde kabus kerim'siz nasıl olur? olur mu? kanbersiz düğün mü olur? kabus olmadan alper ağa nasıl olur gibi dünyanın en önemli sorularını düşünerek gittim aldım albümü. cartel tayfasının doksanbeeeş demesinin üzerinden onca yıl geçti ve kendilerinden sonra bir çok isim türkçe rap yaptı ve bir çok insan onları taklid ederek girdi bu işlere. türkçe rap diye bir şey varsa müssebibi bu adamlar yani. o sebepten aslında baya önemli bir albüm çıktı piyasaya sessiz sedasız ve kabus kerimsiz. müzikal anlamda bir önceki albümden çok daha güçlü olan bu albüm içerik olarak tabiki ilk albüm kadar güçlü olamaz çünkü ilk albüm zaten başlı başına bir yenilikti. albüme dönersek, intro gayet şukela, bir oluruz eğlenceli filan falan herzamanki kankalarla yaşayıp gidiyoruz geyikleri yerine keşke gang bang gibi sert bir kaç şarkı daha olsaymış diyor insan. ichi baba, ole peter ve özellikle alper aga gibi mc'lerin yıllardır ortalarda olmaması, bir şey üretmemesinden büyük ziyan olur mu dedirten bir diğer şarkı ise değiştiremez kaderini hiç kimse. kısacası cartel'le hoş anıları olan insanları bir süre daha idare edecek kadar iyi bir albüm olmuş, ama bu süre bir 16 yıl daha olmaz gibi geliyor bana yoksa şüphen mi varrrr?
  • çocukluğumuzun en kral adamlarının son albümü artık çıkmıştır. şarkıları aşağıdaki gibidir ya da değildir.

01. açılış
    02. bir oluruz
    03. fırlatın ''c'' leri havaya
    04. bu gece bize gel
    05. birlik
    06. mi casa su casa
    07. fazla takma
    08. sen
    09. devam et yoluna
    10. kutsal damlalar
    11. gang bang
    12. değiştiremez kaderini hiç kimse
  • alper ağa'nın demesine göre şubat ayında piyasaya çıkacak cartel'in yeni albümü.
  • çıkış parçası bir oluruz olan 12 şarkılık, 15 senedir beklenen albüm. raflarda yerini aldığında beklemeden satın alacağımdır.
  • taş gibi albüm. 15-20 yıl öncenin turkish cypress hill tarzının üstüne bir şeyler konması gayet doğal.

yaşlar değişti dönem değişti ve kâbus kerim ayrıldıktan sonra oldskool turkish etkisi gitti. sözel içeriği de harika bulmuştum.
  • gruptakiler; lan biz böyle bir albüm yaptıydık diye hatırlıyorlarsa, acaba yanlış zamanda mı çıkardık diye düşünüyor olabilirler. vasat ama günümüzde bok bile doğru etiketle alıcı buluyor. son mermisini 2010'larda sıkanlar ah vay edip vay amg diyorlardır içlerinden.
    klişe ötesi yorumumla başlığı canlandırıyor, bunun yanı sıra albüm ismini çok hoş buluyorum.
  • 16 sene önceki albümleri ile aynı fanatizmi ve sertliği arayanlar için hayalkırıklığı yaratan bir albüm olduğu kesin. ama bu adamlar da artık herhalde 40 yaş üstü oldular ve 20'li yaşların ruhuyla müziklerini yapmaları beklenemez. bunu beklemeyenler için gayet başarılı bir albüm.

önceki albümlerine kıyasla batı sound'a daha yakın bir müzikal altyapıya sahip. milli duygular ya da siyasi içerikli mesajlar önceki albümdeki kadar önplanda değil, üstü kapalı varsa vardır, o da yakalayana herhalde. ben pek yakalayamadım ama zaten albümü dinlerken önceki albümü akla getirip de bir beklentiye girmedim. işte zaten bu yüzden albümü beğenmem zor olmadı.

rap müzikle işim olmaz normalde ama 16 sene önce bu adamlar albümlerini piyasaya çıkarttıklarında da sadece rap dinleyenleri sevmemişti, herkesi sarmıştı. şimdilerde rap albüm yapanların da şarkı sözlerinin yaratıcı olduğunu düşünüyorum, cartel de bu konudaki kendi yaratıcılığına, sözgelimi shantel tarzı soundlarla bezeli müzikal desteği de ekleyerek bu albümü yapmış.

efsane olgunlaşarak döndü.
  • şahane olmuş, gerçekten olmuş albüm...ceza ve diğerlerinin vay haline...tüm rap camiasının saygı duruşuna geçmesi lazım, hadi bakalım.
  • cartel'in, çok değil 3-5 sene sonra, tıpkı ilk albümleri gibi efsaneler arasındaki yerini alacak olan albümü. alt yapısı, müzikalitesi ve eğlenceli tavrıyla gayet başarılı bir çalışma. ancak malesef gereken ilgiyi göremedi. eğer çıkış şarkısı seçimini, ''bu gece bize gel'' ve nispeten daha hafif tempolu, ancak albümün açık ara en sağlam parçası ''devam et yoluna'' dan yana kullansalardı, daha geniş kitlelere ulaşabilirlerdi diye düşünmekteyim. kesinlikle bir şansı daha hakediyor.
hesabın var mı? giriş yap