• lousiana li blues adami. bb king'in yogun bir etkisi gorulur ilk donemki bestelerinde. yaslandikca olgunlasmis, daha ozgun besteler yapmis ve feels like rain gibi harikulade bi album cikarmistir
  • ilk zamanlarinda muddy waters ile beraber de calmistir. yasi 70'e dayanmis olmasina ragmen canli performansi hala harikadir. gitari kordonsuz olaya baglayip butun bir amfitiyatroyu gezer, ve dinleyicilere gitarini caldirir. konserin bir yerlerinde john lee hooker'a muddy waters'a gonderme yapip adami deli eder. sonra da sarkilarinda bazi ayipci "funky" hikayeler anlatir. bazi albumleri biyy biyy diye yaptigi bendlerden dolayi cekilmez, ama yine de blues'un en yaraticilarindandir.
  • hendrix bazı showlarını buddy'i barda dinlemek için iptal edermiş, hatta bir keresinde de şöyle söylemiş : "heaven is sitting at buddy guy's feet while listening to him play guitar".
    hani biz tanrı'nın gitar kursu almak için hendrix'i yanına aldığını söylüyoruz ya, hendrix de ordaki fon müziğini buddy guy'ın çaldığını söylüyor yani.

edit: hatırlatalım, hendrix sadece gig'lerini iptal etmekle kalmaz, aynı zamanda buddy guy'ın show'larını kaydedip evinde çalışırdı da...
  • puantiyelerinden öptüğümün adamı.

o gitara acı, gitar bize ses veriyor.
  • dun londra'da konserine gittim. evet gitmek icin 2 saat yol cektim ac kaldim les gibi yagmur yagiyordu ama degdi. ızleyici kitlesi inanilmazdi gercekten muzikten anlayan hatta muzisyen yas ortalamasi 40+ olan bir kitle. adam sahnede devlesti. biletim on siralardaydi adam resmen bana caldi gibi hissetim. o nasil bir sahneye hakimiyet, gitari sevgilisi resmen sevisti gitarla. sonra bir ara seyircilerin arasina indi dolasti aralarda. ve son bomba adamin penasini aldim olacak is degil ama su an ofiste masamda durmakta. yavrum buddy 80 yasindasin aklimizi basimizdan aldin. helal.
  • evi terkedip chicago'ya giderken annesine, çok para kazanıp puantiyeli bir cadillacla döneceğim demiş. gitarlarındaki polka dot kaplama annesini anmak adınaymış.

https://bg.buddyguy.com/…e-legend-a-polka-dot-what/
  • vakti zamanında sanırım caz fest. kapsamında, sehri istanbul u ziyaret eden gitarist. türlü imkansızlıklarla gidememiştim. hala kalbimde yaradır.
  • strat*ındaki ve wahındaki puantiyelerle bir örnek gömleği de vardır. pek komik durur sahnede.
  • did somebody make a fool of you parcasindaki yorumu ile “iste budur hoca!” dedirtmistir.
    had a bag night ile beni havaya atip tutmayi unutmustur; alacagin olsun buddy baba...
    ayriyeten; i just to make love to you, let me show you ve midnight train ile her sabah sacima keyifle limon suyu ile sekil yapmama eslik etmistir. kac adet kaldi ki senden buddy baba?
  • 53. grammy ödülleri'nden en iyi modern blues albumu* odulunu alan kisi.
hesabın var mı? giriş yap