aynı isimde "bu son olsun (film)" başlığı da var
  • yillar once bir kismini ilk defa eskisehir’de bir hastane odasinda babamin gitarindan ve sesinden dinledigim sarki. ne yazik ki, odaya toplasan hastabakicilar, babami „anarsik“, „bitli“ diye süpürgelerle kovalayinca yarim kalmis. bu sarki yuzunden babam, „bizi ele gune rezil ettin“ gerekcesiyle babasindan okkali bir tokat yemis; annesi tarafindan da bebegin kulagina ezan okumadigi icin zibidi, esek vb. olmakla suclanmistir. babam yine de pes etmemis; her yil, ayni gün ve ayni saatte, bana bu sarkiyi soylemeye devam etmistir.
  • sıgarayı bırakmak gibi nafile eylemlere girişenlerin, kararlılıklarını göstermek için "sıgarayı da bırakıyorum, aha bu son olsun" diye vurguladıkları cümle...bir de yıllar öncesinden kalma bir cem karaca çalışması, yine cemaz ül evvel isimli toplama kasetinde rast gelindi kendisine;

"...
    bu gün sen çok gençsin yavrum
    hayat ümit neşe dolu

mutlu günler vaat ediyor
    sana yıllar ömür boyu. ..

ne yalnızlık, ne de yalan
    üzmesin seni...

doğarken ağladı insan,
    bu son olsun bu son...
    ..."

niyeyse her dinlediğimde bana "girl you ll be a woman soon" şarkısını hatırlatır, hani cem baba burda kendisinden çok ufak bir hatun kişiye* nasihat vermekte gibi duruyor ya*...
  • ileride doğacak bebeğime ninni olarak söyleyeceğim cem karaca şarkısıdır. gün ışığı gibi pırıl pırıldır.
  • cem karaca'nın what a wonderful worldu, ama ona has, bir hüzün ve sitem dolu elbet..
  • cem karaca'nın en güzel parçalarından biri.
    ilginç olan parçanın 1960 ve 1970'li yıllarda popüler olması. çatışmaların, acıların, katliamların yaşandığı bir dönemde yine de bir umudun olduğunu, hatırlatır cem karaca sanki...
  • bir annenin çocuklarına söyleyebileceği en güzel ninnidir.

"doğarken ağladı insan,
    bu son olsun bu son"
  • harclik verme resmi repligi.
  • kötü hissedilen zamanlarda başa alıp alıp dinlenen cem karaca şarkısı... dinlerken dostlarla da paylaşmak ister, gönderirsiniz onlara da. (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=mviuebytf3i)

"ne yalnızlık, ne de yalan
    üzmesin seni..."

...

edit: bu adresten ulaşılamıyorsa (ki sanırım ulaşılamıyor) buyrun burdan yakın: (bkz: http://www.klipizlesene.com/…raca/bu-son-olsun.html)
  • benim en farklı yere koyduğum şarkı.

cem karaca'yı zaten çok severim, verdiği his her zaman farklıdır. fakat bu şarkıyı bir vakitler her gün gittiğim yerde o kadar çok dinledim, o yerde o kadar çok içtim, güzel şeyler olacağına inandım ve sonunda o kadar çok ağladım ki.

umut veren, yüzü "yarına" dönük bir şarkı bu. nitekim, benim şimdi artık dün olmuş yarınlarım da aslında gayet güzeldi. ama o güzellik, "bir zamanlar" yaşattığınız umutların peşinden giderek olmuyor. başka umutlar edinip, eskileri geride bırakmanızı gerektiriyor.

bu şarkı her zaman, işte o eski umutlarımı, onların nasıl patladığını ve bunların yenilerini bulma sürecimi hatırlatır. ne kadar mutlu, hayatımı ne kadar yoluna koymuş olursam olayım, bu şarkı benim hep ağzıma sçacak. çünkü "yaşlandığımı" hissetmek hoşuma gitmiyor.
  • cem karaca'dan iyi dilek temennileri resmi geçidi. bayramlıklarımızı giyelim.
hesabın var mı? giriş yap