• accayip acıklı bi şarkı. nazan öncel ablamızdan. demir leblebi albümünden...

(beni bırakıp gitme bir yere
    gidersen unutursun
    dilerim öyle olmaz)*2
    (bu havada gidilmez
    güneşli günde gidilmez
    aslında hiç gidilmez
    gidilmez...)*2

(son günüme kadar
    kalp durana kadar
    aşk mezara kadar
    sakın ha gitme....)*2

(tambur mu ud mu ayırdedemediğim bir klasik müzik enstrumanı burada devreye giriyor. ikisi de hoş, ikisinin de başımızın üstünde yeri var)

(beni unutma
    unutama inşallah
    unutursan kahrolurum
    dilerim öyle olmaz...)*2
    (bu baharda gidilmez
    yağmurlarda gidilmez
    aslında hiç gidilmez
    gidilmez!)*

bu lafın üstüne gidende akıl var mıdır acep?
  • dilinize dolanir gibi yapar, aslinda icinize dolanir bu sarki. aglatir gibi yapar ama bogazinizi dugumler oylece birakir.
  • şarkılarıyla faytonların arkasına takıldığı sokakları, gitar tımbırdattığı kaldırımları, baba azarlarını, disiplin cezalarını, boş masaları, geç gelen şöhreti, gitmeleri, gelmeleri, şehirleri, yolcuları, tercihleri, vazgeçişleri anlatan nazan öncel'in en bayrak eserlerinden biri…

"sakın ha gitme, aman ha gitme." ne tehdit ediyor ne de yalvarıyor. beyoğlu barlarının bu kapanış marşı, bütün aşkların ortak paydasındaki insanca korkuyu, durduk yerde insanın içini acıtan “ya giderse” endişesini en yakın haliyle dile getiriyor: “bu havada gidilmez / güneşli günde gidilmez /aslında hiç gidilmez / gidilmez.”

öyle bir zaman olur ki, bu havada giderse yok oluverir insan, bunun nedenleri çok olabilir, kişi yaşarken bile ölebilir. sonrası suskunluk. ağzın konuşmak için icat edilmediğini düşündüğünüz zamanlar başlar. ama bazen tersine, insan ancak ne yapacağını bilmediği zaman konuşuyor: “gidersen unutursun / dilerim öyle olmaz.”

peki aşk nereye kadar? “son günüme kadar / kalp durana kadar.”

nazan öncel'e böylesi şarkı sözlerinden dolayı büyük saygı duyuyorum. çünkü hepimizin, her daim, durmadan yapması gereken telkinleri bizden çok iyi halletmiştir. o dilek ile lirikleşen telkinleri deneyimli bir seyyah gibi ele alır. bense günü geçmiş bir pasaportla, gıcırdayan tekerlekli bir bagaj arabasını yanlış yöndeki bagaj kapısına doğru sürerek gecenin karanlığında uyanık yatarım. çünkü bu havada gidilmez. ama ben bilmem.
  • her yağmurlu, _ama kapalı ya da karlı değil, sadece yağmurlu_ havada garip bir biçimde içimden söyleyerek uyandığım şarkıdır... ve bilirim ki , en çok da o havada gidilir aslında. gitmek o çokça acıtan anlamını en çok o havada kuşanır...

'gidersen unutursun, dilerim öyle olmaz...' öyle olacak bilirsin, gider ve unutur. bildiğin şeydir, bu. hep mutlaka gideceğini bildiklerimize söylenir, onlarda hiç yanıltmazlar; giderler...

nazan öncel bu şarkıyı söylediğinde dinleyeceğime; kalkıp kafamı duvara vurma ihtiyacı doğar içimde; çünkü bilirim ki o zaman canım daha az acır!
  • nazan oncel'in en iyi sarkisidir bana gore. "beni hic birakma" der, "gitme" der, "beni hep sev" der. sizlatir ince ince, kapandi sandiginiz yaralari, acitir.
  • sabah uyandıgımda günesin dogusuna bakmamın bir anlamı oldu, gün batımına gülmemin, yıldızların göğe yerlesmesini beklememin bir sebebi oldu, bir yıldızım oldu, sen yıldızım oldun...

beni bırakıp gitme bir yere
    gidersen unutursun
    dilerim öyle olmaz
    bu havada gidilmez
    güneşli günde gidilmez
    aslında hiç gidilmez,

zaten yorgun düstüm kendi yarısımdan biliyorsun, zaten zoraki karısıyorum kalabalıklara, ısıklar söndügünde tek aydınlıgım sen oluyorsun, simdi sen de gitme, sakın ha gitme, karanlıktan korkuyorum yalnızlıktan da, biliyorsun...

son günüme kadar
    kalp durana kadar
    aşk mezara kadar
    sakın ha gitme,

seni bunca sevecek ne var bilmiyorum, her bulutta ruhun var görüyorum, bu yagmur da sensin belki yalnızlıgıma yağan, yine de sen gitme, bu havada gidilmez, yagmurlarda gidilmez, gitme...

beni unutma
    unutama inşallah
    unutursan kahrolurum
    dilerim öyle olmaz..
    bu baharda gidilmez
    yağmurlarda gidilmez
    aslında hiç gidilmez
    gidilmez..

diyen sarkı bu, fena koyan sarkı..
  • demir leblebidir bu şarkı.

yut yutabilirsen.
  • böyle bir bakınız verdiğim için özür dilerim ama daha iyi bir tanım olamaz.

(bkz: durduk yerde adamın amına koyan şarkılar)

nazan öncel’den de dinleyiniz manuş baba’dan da. ikisi de çok güzel söylemiş. nazan öncel, şarkılarını kime emanet edeceğini bilir.
  • şarkı efsane, önce onun hakkını verelim. nazan öncel harbiden yapımş. ama benim asıl söylemek istediğim bu manuş baba'nın cover'ıyla ilgili. abi ben sevmem bu herifi, aşırı overrated biri. ve ben bu adamı sevmemeye devam etmek istiyorum. keşke bu şarkıyı yorumlamasaymış. güzel yorumlamış çünkü, nasıl hissettiyse artık.
  • candostumun "abi bu şarkıyı dinleyip de giden varmıdır?" sözleriyle tek kelime bile edemeyip sessizliğe büründüğüm şarkıdır.
hesabın var mı? giriş yap