• paris'in 30 ila 100 km dogusuna, meaux ve coulommiers sehirleri arasina yayilan cografi bölge ve dolayisiyla orada yapilan peynirin adidir. olgun camembert'e, "küflü" roquefort'a, hardal gazi kokulu münster'e, hele hele içindeki kurtlariyla yenen korsika peynirlerine (ki yendikçe kirt, kurt diye sesler çikar, kurt sözü de oradan gelmistir) oranla "light peynir"dir. eurodisney ve beraberinde getirdigi yapilanma, hizli tren hatti vs. o bölgedeki çiftliklerin bir kisminin ortadan kalkmasina yol açmistir. mickey brie çiftliklerinin bazilarini yedi bitirdi, baska bir deyisle. nedir bu amerikan farelerindeki brie meraki ?
  • taze meyveler ile yaratılacak kombinasyonlarla, damak orgazmını garantileyebileceğiniz peynirdir.
    misal bir dilim şeftali üzerine, neredeyse şeftali ile aynı büyüklükte bir parçasını koyup ağıza atmak, güzel bir çift memenin arasına kafayı koyup yatmak benzeri bir etki yaratır bünyede.
    bünye benim bünyem; itiraz etmeyiniz, kurcalamayınız.
  • taze dil peynirini dolapta kağıda sarılı şekilde yaklaşık 20 gün kadar beklettikten sonra, sıcak suda 10 dakika tutup çıkartmak sureti ile, gerek kabuğu, gerek içinin kıvamı, gerekse tadı ve kokusu ile kendisine çok yaklaşan bir benzerini üretmeyi başardığım peynir türü.
  • bunun yarım kilosu alınır (taze olmasına dikkat edilir). başına oturulup, çatal bıçak kullanmadan, elle kopartıp parmakları emerek, yanında kayısı suyu ile yenir.
    dün akşam öyle yaptım ben.
    edit: bildiğin hayvanım işte.
  • bildiğin andavallar tarafından yerilmiş, beğenenine de küfredilmiş peynir.
    la oğlum ben merak edip bir kere denedim ( ki nasıl bir şey denedi kimbilir ), damak tadıma uymadı de geç sığır. yok özenmekmiş şuymuş buymuş da türk peyniriymiş de.

türk peynirleri falan diyen bu sığırın eski kaşardan daha öteye giden bir zevki olduğundan da şüpheliyim.

brie herşeyden öte kullanışlı peynirdir. hem kendine has bir karakteri olup hem de esnek kullanıma sahiptir.

bir diğeri de diyor ki tereyağı gibi. e diyelim ki öyle, sonra? kötü. lan tereyağı kötüyse yemek yemeyelim kafaya bak. şimdi kaymak süper müper diye duyan bir japon arkadaş bi yerden gitti kaymak aldı ( düşün zaten nasıl bir kaymak bulmuştur herif ) öyle yedi onu. beğenme ihtimali düşük değil mi? halbuki sade bir şey olmasına rağmen kaymak süper değil mi? sadece bal kaymak fındık çayla ne güzel gider değil mi? iyisi kötüsü arasında tazesi bayatı arasında fark var di mi? gel de anlat sığır japona. anlamaz.

neyse işte. brie dediğin zaten karperin küflüsü lan. boşuna para vermeyin aq
  • yurt dışına çıktığımda ne hediyelik eşya ne hatıra, paket paket sırtlanıp getirdiğim bağımlılık yapan meret. hayır, kesinlikle peynir değil, bir peynir böyle bir zevk tattıramaz insana...
  • memlekette az bulunan bir şeyi göklere çıkartma ve bir şeyi-bir kişiyi anlamsızca abartma huyu olan sözlük kitlesinin göklere çıkardığı yiyecek, bir peynir çeşidi. bizim oranın (kastamonu) tabiriyle sütsek bir peynirdir. süt ürünlerinde süt tadını baskın seven insanlar sevebilir, yumuşaktır, kuru üzümle, tuzlu krakerlerle güzel gider. çok yağlıdır hatta küçük bir dilim tereyağı gibidir. bence olmasa da olur bir çeşit peynirdir. ben tam yağlı taze beyaz peyniri, bir tulum peynirini aroma olarak v.s çok daha başarılı buluyorum. fırsat bulunursa tadılmalı tabi kalın kafalı da olmamak lazım.

unutmadan ekliyim, bunu küp küp kesip hafif pane harcına bulayıp tavada yağda kızartabilir üzerine hafif sweet chili sauce (yemin ederim türkçesini bilmiyorum araştırmaya da üşendim) gezdirip löp löp götürebilirsiniz. baya lezzetlidir.
  • camembert ile birlikte şarap-üzüm-ceviz triosuyla el ele verdiği taktirde orgazmik diyarlarda insanı koşturan peynirdir.

bunun dışında tatlısı da çok güzel olur.

bir tekerlek brie'yi fırına veriyoruz. çok kızarmasın sadece eriyecek, yumuşayacak iyice.
    çıkardığımızda henüz sıcakken üzerine ahududu, çilek vb. berrygillerin reçeli/sosundan döküyoruz. henüz sıcakken yiyoruz.

sorumluluk kabul etmiyorum baştan söyleyeyim. *
  • yurtdışında yediğim bi sandviç sayesinde tanıştığım peynir.

şaraptır, peynirdir pek kültürüm yoktur açıkçası bu alanlarda; "ay efenim bu şarabın esas 2018 rekoltesi ile 3 aydır yıkanmamış ayak gibi kokan bordo rokforu enfes oluyo" insanı değilim yani :)

dolayısı ile bu da sonradan gurme bir tavsiye ama hastasıyım:

taptaze, çıttır çıttır baget arasına,

• brie
    • roka
    • dilimlenmiş siyah üzüm (taze)
    • ceviz

koyuyosun ve ömür billah bana bu antin kuntin, concon kombo için teşekkür ediyosun.

düşününce bile ağzımın suyu akıyo.
  • yaninda uzum ile beraber ekmek icinde denendiginde insani orgazmik diyarlara surukleyen fransiz $eysi.
hesabın var mı? giriş yap