• kimilerinin bretling, kimilerinin de braytling diye okudugu marka. sahip olduktan sonra cok sikinti degil isteyen brezilya desin.
  • benimde kullandıgım saatin markasıdır. yeşilköy pazarından 30tlye , kredi kartına 3 taksitle aldım, ancak kullanırken farkettigim bir arızası ile aldıgım bayiiye geri götürdüm ve bunun kronometresi, dügmeleri calısmıyor diye sikayetimi dile getirdigimde bayi beni odunla kovaladı. sonuç olarak ürünler güzel ama teknik servis ve müşteri hizmetleri ıh ıhh.
  • ikonik tasarımları ile en iyi isviçre saatleri arasındadır. tissot, rado, oris falan varken breitling'e isviçre saatlerine giriş modeli diyen adam kolunda muhtemelen diesel saat takıyordur.

rolex ve omega'nın bulunduğu sınıftan bir gömlek altta olduğu doğrudur ama bu tasarımı kötü saatler yaptığı için veya çoğunlukla modifiye eta mekanizmalar kullandığı için değildir (in-house mekanizma kendi başına bir kriter olsaydı oris'in rolex ile yarışması lazımdı). burada önemli olan kullanılan mekanizma ile saatin fonksiyonelliği ve dayanıklılığının maksimize edilmesidir. örneğin swatch grubu 80 saatlik güç rezervi ile övünür ama mekanizmalarının dayanıklılığı hala soru işareti.

peki nedir breitling'i geride bırakan? bana kalırsa özellikle georges kern gelene kadar marka çok kötü yönetildi. pilot imajına aşırı yüklendiler ve inovasyonda çok geride kaldılar. pilot saati almak isteyenin aklına bu marka her zaman gelse de bir dalgıç saati veya tool watch almak isteyen için breitling bir seçenek değildi. ikinci hatayı ise şu anda yapmaktalar. pilot saati imajından kurtulmak için bu sefer de çok sayıda saçma model ve renk/kayış kombinasyonu sunuyorlar. hele ki son çıkardıkları superocean gerçekten swatchtan hallice. şirkette hele bir soluklan yeğenim diyecek adam eksikliği var.

tüm bunlara rağmen breitling, navitimer, bentley ve avenger gibi efsane modelleriyle gerçek saat severler için halen bir arzu nesnesidir.
  • alaska'da ava çıkan adamın teknesi nehirde batar. kullanıcının yerini belli etmek için 48 saat süre ile 121.5 mhz frekansta radyo sinyali gönderen breitling saati sayesinde imdat sinyali gönderir ve kurtulur. adamın yanında alternatif olarak plb * cihazıda vardır lakin o cihaz altı km uzaklıktaki farklı bir noktayı işaret etmiştir ve kurtarma ekibini biraz yanıltmıştır.
  • yeni ceo‘su nerdeyse tüm modellerinin icine ettiginden gecen senenin son adam gibi colt modelini, üstelik 44 degil cok nadir olan 41mm, cok ucuza alma sansina vardim. yani o kadar komik bir rakam ki breitling‘de ki calisan adam bile orjinalligini onaylamakla birlikte fiyata sasirdi.

kücük bir görsel.

edit: soranlar oldu, 1417€ ya mal oldu. eger nerden nasil bilmek isteyenler varsa yine editlerim suan zamanim yok fazla :)

edit2: arkadaslar chrono24 diye bir site var saat ordan, site güvenilir.
    dikkat etmek gerektiginiz tek sey trusted checkout diye birsey var onunla alisverisi yapmaniz lazim, trusted checkout, yani: saticiya bir fiyat tavsiyesi yapiyosunuz anlasiyorsunuz ardindan parayi chrono24‘ün hesabina yatiriyorsunuz. para yattigi gibi satan saati yolluyor, saat elinize gectiginde size bir hafta müddet, saatin orjinalligini bi saatcida onaylatin, onaylattiktan sonra chrono‘ya girip parayi onayliyorsunuz satan parasini aliyor. eger bir hafta icinde hic bir haber alinamazsa para otomatikmen satana havale ediliyor.
  • pilot saatlerinde dünyanın en prestijli markasıdır. kimi saatleri vardır ki acil durumda ya da kazada sinyal yayarak saat sahibinin uydu üzerinden bulunmasını sağlar.

yeni ceo’larının çin pazarına açılma hedefleriyle birçok modellerinde radikal değişikliklere gitmiş bulunmaktalar maalesef.

henüz bir değişikliğe uğramamış avenger hurricane modeli ise tüm ihtişamını korumaktadır.
  • superocean heritage modeline özellikle metal kayışlı olanına bayıldığım isviçreli saat tasarımcısı.
  • en iyi breitling , ikinci el breitling'dir. brad pitt'in , adam driver'in , charlize theron'un maaslarini fiyatlarina yansittiklarindan , pazarlama maliyeti kaynakli perakende satis bedelleri uctukca ucmustur. ıkinci elde ederleri deli gibi silkelenir, makul ucret mukabili aliminizi yaparsiniz. kanimca hublot ile birlikte deve gotu kadar buyuk saatlerle yillarca vitrinleri kapladiktan sonra nihayet son yillarda insan bilegine uygun modellere donmuslerdir. her ne kadar navitimer'in ikonik yeri saat severler arasinda baska olsa da benim icin fazla karisik ve goz yorucu kadran dizayni nedeniyle hicbir zaman bir fetis objesi olmadi. good old 90's kafasiyla tas gibi yapilmis colt modellerini severim , beater icin fazla pahali olsa da gene de dizayni bana hep ustune kaya dusse bu hayvana bisi olmaz gibi delir.
  • kadrani çin keranesi gibi kalabalik, karmakarisik, bir suru rakam filan koyarak cool oldugunu sanan saat markasi.

biraz para yapmaya baslamis beyaz yakalilarin sevdigi markadir. agir oldugu icin kullanimi da rahat degildir. saat dunyasinin renault fluence'dir.
hesabın var mı? giriş yap