• swatch group'un bünyesindeki en değerli marka olmasına rağmen bir türlü patek philippe, vacheron constantin ve audemars piguet'le (big three) rekabet edemeyen ya da ettirilmeyen saat üreticisi.

ulan,

* abraham louis breguet gibi saatçilik tarihinin kralı bir adamın mirası sende. adam dönemin saraylarının kadrolu saatçisi, bir nevi saatçiliğin mozart'ı. öleli 200 yıl olmuş, hala onun ismine yaklaşmış bir saat ustası yok.
    * yüksek saatçiliğin mihenk taşı, herkesin ağzını sulandıran tourbillon'un mucidi sensin.
    * breguet ibreleri ve breguet rakamları gibi literatüre geçmiş estetik unsurların mucidi de sensin
    * guilloche ve enamel kadranlarda ustasın
    * ismin, stendhal, balzac, alexandre dumas, victor hugo, pushkin gibi büyüklerin metinlerinde geçmiş
    * döneminde saatlerini kullanmayan kraliyet mensubu yok

ve buna rağmen ilk üç deyince aklan gelenlerden birisi vidalı royal oak'tan başka hiçbir modeli bulunmayan, kendine amblem yapmaya bile kasmamış audemars piguet. şurada a. lange & söhne bile ikinci başlangıcını daha 1994 yılında yaptı ve adamların ismi bunca birikime rağmen seninkinden önde geliyor. yazık.
  • markanın tarihçesine baktığımızda padişah 3cü selim in de tercih ettiğini görüyoruz. adamlar ünlüler listesine 1806 yılında sultan selime de sattık diye gururla yazmışlar. zaten bize de osmanlı hazinesinden kocaman bir kol saati bırakılmamış mıydı?
  • müşterileri arasında napolyon ve marie antoinette de vardır. en ucuz modeli 10-15 bin dolar civarındadır.
  • birbirinin aynı kol saatlerinin arasından sanatsal tasarımları ile sıyrılan, tarzını en sevdiğim üretici. bir çok modelinin tasarımı adeta bir salvador dali tablosu gibi. izlerken büyüleniyorum.

örnek olarak şahane bir breguet tasarımı

henüz breguet'ye ya da aynı yolun yolcusu piaget'ye çıkarıp 20-30bin euro verecek kadar baştan çıkmadım ama o tarih yaklaşıyor, hissediyorum.
  • saatleri levent kanyon'da yemek katının altında satılmaktadır. okunuşu "brege" şeklindedir. guilloche desenli ve özellikle çift tourbillon modelinin tadından yinmez.
  • saatin en karmaşık komplikasyonu olarak bilinen tourbillon'u markanın kurucusu abraham-louis breguet 1801 yılında icat etmiştir.
    aynı zamanda 1810'da başlanıp 1812'de tamamlanan tarihteki ilk kol saati de breguet tarafından napoli kraliçesi caroline bonaparte için yapılmıştır.
  • 19.yy başlarında avrupa'da hayli popülermiş. tolstoy'un savaş ve barış'ında saat sözcüğü yerine direkt olarak kullanılmışlığı vardır.
    "doktor breguet'sine baktı" gibi bir cümleydi..
  • kültürlü saat. hikayesi eski ve yetkin. ateş pahası lakin dünya prestijlisi bir saat brege. vacheron constantin, hublot, patek philippe kadar pahali degil fakat kronografik ve prestij acidan daha ustun bir sanat gibi geliyor bana.

saatlerin mercedes s350 blueteci gibi
  • (bkz: nicolas hayek)
hesabın var mı? giriş yap