• 50'li yillarin sonlarina dogru samba ve jazz'in bir karisimi olarak dogdu bossa nova... bossa portekizcede çıkıntı anlamına gelir ve deyim olarak beyindeki yetenek belirtisi gri hücrelerden oluşan çıkıntılar için kullanılır.. bu bağlamda yeni yetenek anlamına gelir ve bu lafi ilk olarak tom jobim joão gilberto'nun albümünde kullanmistir..

jazz ile akrabalığı yüzünden bossa nova'da sözler, armoni ve ritim brezilya'nin o zamanki revaçtaki müziği samba'dan daha akıllıca ve seviyeliydi. vokal performansı daha vurguluydu.. tom jobim, vinícius de moraes ve rio de janeiro'nun güneyindeki genc sanatcilar bu akimin ilk temsilcisi oldular. stan getz ile karikoca astrud gilberto & joão gilberto birlikteligi amerika'da bu türün yayilmasinda büyük öncülük yapti. the girl from ipanema 4 grammy ödülü kazandı... radyolarda beatles'in yesterday'indan sonra en cok yayinlanan ikinci parca oldu.

60'larin muzik fenomeni icin bugun soylenen bir söz vardir sevgili cukulata renkli seyirciler... "her cazcının mutlaka bir bossa nova parcasi vardir"...
  • bossa nova, mevsim farki gozetmeksizin, hafif bir esinti esliginde, biraz sekerek ama muhakkak gulumseyerek yurumemi saglayan tek muzik turu sanirim.
    yirtici olmayan bir seksiligi var, ciplak tenin ince pamuklu kumasta bir gorunup bir kaybolan hatlari gibi. agir cekimde dalgalanan bir etek ve belki inci bir kolye. hatta bana boyle iki gun sonra "neden yazmisim ki bunu?" diye kendime guldurecek entryler yazdiran bir guce sahip, ya da ben cok yalniz kaldim bu aralar, o.
  • labada lubada rock davulcularının "ne var lan bunda hemen çalarım" diyip yapamayınca kulakları egdikleri ritm...
  • güzel ritim,çok hızlandırıldı mı eşşek jinekolojisine gönderme yapan,huzur varyasyonu.
    davulcu arkadaşlara ithafen;
    kros,hayhet altyapısı klasik latin takılarak(dup tıs dupdup tıs-dup tıs dupdup tıs),
    trampette(tercihan rim-shot)bossa klave okunurken,
    rayda rumba klave eklemek pek şen bi etki yaratıyo..
    poliritm çalamıyorum diyen de otursun çalışsın...
  • jazz müzigin sicak iklime gitmis hali ve daha fakiridir.. bu baglamda eger türk milletine jazz sevdirmek isterse bir kültür bakani gelip da "dizzy gillespie soyledir yok efendim miles davis boyledir" derse kalbini kirarim.. benim diyen kültür bakani türk milletine jazz musikiyi bossa nova ile sevdirir..

antonio carlos jobim, stan getz , bebel gilberto bu muzigin atababasidir, muzeyyen senaridir..

ya aslinda bu müzik dnr müzigidir.. boyle tanimlayinca sahane oluyor.. ne zaman dnr a girerseniz bu tarz bir müzikle karsilasirsiniz gidip dergi alasiniz gelir..
  • is yaparken insani yormayan, günün her saati dinlenebilecek kadar yumusak ve eglenceli, hüzün ve neseyi ayni kaliplara sigdirabilmis geç kesfettigim ama hemen asik oldugum müzik türüdür..

kara kisin kapali günlerinde bile insanin içine bir güzellik bir aydinlik birakir..hele ki nisan ayinda bahar kana pompalanmisken ruhunuzu kavrayan müziktir..

gönül ister çalisalim çabalayalim daha da çok kazanalim da isi gücü birakip sicak adalara, beyaz kumlara bir an önce ulasalim.sabah antonio carlos jobim ile uyanalim, aksam üstleri stan getz ve gilberto çifti ile hamakta kitabimizi okuyalim, bin kere sikilmadan her yeni versiyonunu dinledigimizde sevinerek the girl from ipanema dinleyelim, yemek yaparken felicidade dinleyip ritme uygun dograyalim sebzeleri, biraz oynak anlarimizda eumir deodato albümleri atalim playlistimize ve tabii ki desafinado dinleyip hastasi olalim ..

entry yazarken hülyalara hayallere dalip çalan telefonlarla dagilmayalim..dinleyip dinleyip tekrar tekrar hayaller kuralim..sen aklimi koru benim bossa nova..
  • hamağa uzanmış kırık gitarınızı çalarken sevgilinizin kulağınıza aşk, ayrılık, terkedilme, hüzün, bırakma, bırakılma, zamanın geçip gitmesi üzerine öyküler anlattığı müzik türü.

(bkz: entryde sezen cumhur onal ekolu)
  • insana en cok keyif veren muzik türü olabilir..
    hangi kosulda dinlerse dinlesin insanin kendini deniz kenarinda hayal etmesi olasidir.
  • jazz sevmeyen bünyelere, bossa nova ile terapi yaparak sevdirebilirsiniz yavaş yavaş, bilindik parçaların bossa nova cover'ları bu konuda bi' hayli işe yarar, uzun yolculuklarda sürekli "olm değiştir şunları ya, kafa skti mıy mıy..." diyerek dinlediğiniz müziğe karışan, yolculuğu zehreden yarak kafalı arkadaşlarınız elbette vardır, onların eğitimi için güzide bir tarzdır efenim bossa nova.
  • bi sahildesiniz. dans etme hissi uyanıyor. rüzgar saçınızı karistiriyor. hafiften urperiyorsunuz. huzunlu ve mutlusunuz. hissiyatlarini veren muzik...
hesabın var mı? giriş yap