• (bkz: pasquale bona)
  • bir nevi taksimat. sürelerine uygun olarak notaları okumak.
  • pratik üzerinden sesli uygulama örneği.
  • notaları sadece ritmik değerleri ile okumaya denir. genelde elleri dize vurarak ritim tutulur. nota öğrenmek isteniliyorsa bilinmesi gereklidir.
  • ülkemizde notaların ritmik değerleriyle okunmasına genel olarak verilen isimdir. ama doğru değildir. bona bu eğitimi içeren kitabın adıdır aslında. doğrusu notaları ritmik değerleriyle okumadır. bona denmesinin nedeni italyan pasquale bona'nın kitabının çok kullanılmasından dolayı ve bu yöntemi bulan kişi olmasındandır.
  • eskiden gitar hocam bana bir kitaptan bir sayfa verip çalışmamı istemişti. yabancı bir kitap yamulmuyorsam ispanyolca olması gerek. eğer çalışmak isteyen olursa diye şuraya bırakıyorum.

edit : saçma bir yere yüklemişim dosyayı tekrar yükleyeceğim.

büdüt : linki düzelttim.
  • (bkz: bona dea)
  • notaları yalnızca tek ses üzerinden, o notanın sesini vermeden ritimlerine göre okuyarak yapılan çalışma, bir tür tartım çalışması. bu çalışmayı yaparken sizi duyan ama bonayı bilmeyen biri, bir karabüyü ayini yaptığınızı falan sanabilir. dışarıdan tamamen saçmalıyor gibi görünürsünüz ama önemsememekte fayda var çünkü hem keyifli hem de müzikle uğraşıyorsanız gerekli.
  • ileri derecede bona yaptıracak bir hoca arıyorum . konçerto icra öncesi böyle bir desteğe ihtiyacım var
  • yazılı notaları okuma egzersizidir. notalara bön bön bakmamak için gerenklidir. birlik, ikilik, dörtlük, sekizlik, on altılık, otuz ikilik nota gösterimini önceden bilmek gerekir teorisinde.
hesabın var mı? giriş yap