• uçan bütün makinelere ve hayvanlara hayranım. her uçak sesi duyduğunda kafasını kaldırıp bakmaktan bıkmayan o tiplerden biri de benim. hem de her gün bunlarla içli dışlı olmama rağmen. yalnız b777 bir yana diğer bütün kuşlar bir yana. aşığım yahu bu büyük kuşa.

65 metre açıklığında eşit arayla dizilmiş, havada süzülen 3 beyaz ışığı görüyorsanız doğru canavara bakıyorsunuz (kuyruğun 140 derece açıklığında iseniz). istanbullular için bu aletin en güzel nerede gözüktüğü sırrını vereyim size. havacılıkla kafayı bozmuşlar dışındaki normal insanlara buradan aşağısı pek bir şey ifade etmeyebilir.*

ist 05 yaklaşmasında batıdan gelen uçuşları ba791 rnav noktası (n41 00.4 e028 38.8) üzerinden yaklaşık 5000ft.'te sağdan 230 başa ağır ağır dönerken görürsünüz. kabaca 05 için soldan rüzgaraltı başlangıcı gibi düşünülebilir (beylikdüzü civarında). işte akşam saat 21 lokal civarı tk16 gru-ist canavarını bu nokta üzerinde dönerken görmek kadar güzeli yok. batıda güneş yeni batmış, civil twilight zamanı hemen üstünüzden geçen bu devi kırmızı ufka doğru görmek inanılmaz güzel.

hava tam kararmamışken gökte süzülen o 3 meşale b777 demek benim için.
  • azimli bir arkadaş tarafından ambalaj kağıtları kullanılarak yapılan 1/60 oranındaki bir kopyasının fotoğraflarını aşağıdaki linkten görebileceğiniz uçak.

uçağın yapımı henüz tamamlanmış değil ancak bittikten sonra gidip boeing'te işe başlayabilir bence.

model 777
  • ekonomi sinifinin koltuklarinin tabut ya da kole gemisi ayarlarinda olmamasi sebebiyle boeing'e tesekkur ettiren ucak. oyun oynamak icin koltuga monte edilmis cihaz cok kullanisli, kordonu oldukca saglam, yandaki horlayan cinliyi bogarken isi temiz ve cabuk bitirdi. tesekkurler boeing.
  • pilotun bakış açısından ve 90 derece aşağıyı gösteren iki adet kamerası olan, üstelik bu kameraları önününüzdeki multimedya ekranından seçebildiğiniz, yolcu dostu güzel uçak. özellikle aşağıyı gösteren kamerayı izlemek kalkışta ve inişte çok keyifli olabiliyor. nefis. uçak düşecek olsa mesela kısa bir an da olsa nerede öleceğini öğrenebiliyorsun. başın göğe eriyor. sonra hakkaten göğe eriyor. mühendisini severim ben onun, aferin.
  • su ana kadar bindiğim en güzel uçak...istanbul - brezilya arasını 11 saatte katetmiştir kendileri...ama o 11 saatin nasıl geçtiği anlaşılmaz..çünkü her koltuğun arkasındaki lcd ekranda (ekonomik bölümünde bile) en yeni filmleri izleme olanağınız vardır. 10 film 2 dizi kanalı vardi hatırladığım kadarıyla. bide uçağın nerede uçtuğunu gösteren animasyon vardır...saniye saniye nerde olduğunuzu dünya haritasında görebilirsiniz... buna uçuş yüksekliği, kalan mesafe, kalan süre, ve kat ettiğiniz yol da dahildir...
  • motorlarının genişliği neredeyse bir 737'nin kabini kadar olan devasa ve estetik yolcu uçağı. karşılaştırma için:

http://cdn-www.airliners.net/…02e3de809198fb12c5c01

http://cdn-www.airliners.net/…tos/5/8/8/1009885.jpg

http://upload.wikimedia.org/…777-200.n776ua.arp.jpg

ek: karşılaştırma diye yazarken aşağıdaki resmi koymak istemiştim ama entriyi yazarken bulamamıştım.

http://www.airliners.net/…boeing-737-7q8/0881502/l/
  • sivri götlüdür.
    dikkatli bakanlar gorebilirler ki 777'nin *götü aynı md-80 md-90 ve 717'lerin götüdür.

kaynak: götüm. ( airliners.net resimleri de olabilirdir.)

fla$ fla$ fla$:
    i$te o got!:
    http://www.airliners.net/…ing-777-232-er/0249051/l/
  • ismi nedeni ile düşse bile yere çarpınca elastik şekilde geri zıplayacakmış izlenimi uyandıran uçak modeli.
  • az daha para biriktirerek icini ev olarak doseyecegim bir versiyonu tarafimdan alinacak ucak $ato.
    p4-mes'in tahtini sallayacagim evet.

bu arada: bu ucagin egypt air'deki 3-4-2 economy dizilimi, cocuksuz , tek cocuklu ve iki cocuklu aileler dusunulerek tasarlanmis.
    bunu da yeni ogredim.
  • ilk full avionic sivil yolcu ucagidir. flight control, info& management sys vb kritik veriler arinc sistemle iletilir. guvenilirlik sicili mukemmeldir. olumlu kazalarinda su ana kadar uretim hatasi bulunamadi. pratt & whitney motor opsiyonlu modellerdeki kirimlar sonucu yakit hattinda buzlanma tespit edilerek yayinlanan airworthness directive sonrasi sorun giderildi.
    p&w ve ge (general electric) tqrafindan uretilen farkli motor opsiyonlari bulunur. thy filosundakiler ge motorludur. en kuvvetli yolcu ucagi motorlari bu ucak tipindedir. thy pilotlarinin, 'thrusta yuklenince tirsitiyor' dedigine sahidim.
    fly by wire sistemine sahip olsa da airbus gibi control stick ( joystick benzeri kumanda kolu) yerine , control column ( levye) kullanmaya devam etmistir.
    pek cok sirket icin 747 lerden daha efektif ve dusuk maliyetlidir. 777x ler yeni motor ve kanat opsiyonlariyla yakit tuketimi ve karbon salinimindaki azalmayla havayollarinin yeni gozdesi olacaktir. airbus'in a350 ve a330 lari sayesinde rakipsiz kalmamistir.

düzelti: yakıt hattındaki buzlanma sonucu yaşanan kırımdaki ba b777'si p&w değil rolls royce motorlu olacak. yildizli pekiyi hatırlattı, kendisine teşekkür ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap