• çoğu kişi belki katılmayacak ama beni simpsonlar ve family guy'ın toplamından daha çok güldüren dizidir.
  • geçen gün reddit'te hakkında "tina'nın dersleri bu kadar kötüyken neden annesiyle babası bu durumla hiç ilgilenmiyor, çocuğun geleceği aileyi neden ilgilendirmiyor?" diye bir tartışma vardı. altında çok ilginç yorumlar da bulunuyordu ki biri, bir bölümde tina'nın altı yaşından beri aynı gözlükleri kullandığının söylendiği, tahtayı göremediği için bir şey öğrenemediğini ileri sürmüştü. diğer biri, tina'nın amerikan öğrencilerin bir prototipi olduğunu, orada devlet okullarında o yaştaki çoğu çocuğun tina ve zeke ayarında oldukları, zeke'in hafif suça meyilli halini çıkarırsak tina'nın mükemmel bir orta halli amerikan öğrenci modeli olmak üzere yazıldığını, zaten pek çok çocuğun derslerinin kötü olup ailelerinin de bu durumla ilgili bir endişesi olmadığını, çoğu ailenin bundan haberinin bile olmadığını anlatan bir yorumda bulunmuştu.

ki belcher ailesi için bu yorum geçerli değil, tina'nın notlarının kötü olduğundan yemek masasında bahsedildiği çok oldu. benim getirdiğim yorum, bob's burgers'ı neden bu kadar sevdiğimi de açıklıyor: bob ve linda, tina'nın notlarının düşük olmasından rahatsız değiller çünkü tina'nın kapasitesinin o kadar olabileceği gerçeğiyle barışıklar. iyi ebeveyn olmak, çocuğunu başarılı olmaya zorlamakla da olmaz çünkü, belcher ailesinde de herkes, birbirini olduğu gibi kabul eder, bu yüzden tüm o "işlevsiz aile" senaryosuna rağmen belcherlar ideal bir ailedir de. tina'nın aşırı hormonal halleri, erken ergenliği ve erkek düşkünlüğü olsun, zeka olarak bazen kıt olduğu, bazen otistik olabileceğine dair yapılan göndermeler olsun, hepsi bob ve linda tarafından kabul edilir ve tina o şekilde bağra basılır. hatta tina'nın erkeklerden fazla bahsettiği sahnelerde bob'un bir kız babası olarak gözlerini devirip "oh my god," diye iç çekmesi beni çok eğlendirmiştir hep, keşke her baba öyle olsa.

yine gene'in yeme bozuklukları, anneye aşırı düşkünlüğü ve asosyalliği; louise'in de çoğu zaman aşırı bencilliği, manipülatifliği ve gerçek bir psikopat gibi davrandığı halleri de aile bireyleri tarafından oldukları gibi, değiştirmeye çalışmadan kabul edilir. çocuklar hata yaptıklarında aileleri her zaman yanlarındadır, ancak hatalarını da çocuklarına gösterirler. herkesin birbirini olduğu gibi sevdiği bir ailede, yıllardır (ki sanırım tina, on üç yaşındaydı) başarısız bir öğrenci olan tina'ya artık kimse ders çalışmıyor ya da iyi not almıyor diye kızacak değildir. ayrıca tina'nın fanfiction ve senaryolar yazdığını ve bu konuda epey iyi olduğunu biliyoruz, kendisinin hayal gücü mükemmel ve bunu çok iyi kullanabilecek potansiyeli de var. belcherlar da iyi kötü bir restoran işletiyorlar, her zaman başka kariyer seçenekleri de olabilecek olan tina'ya artık dersleri kötü diye kızmak manasızdır.

izlerken "bu kadar dandik, işlevsiz aile olmaz haha!"dan, "inanılmaz bir aile, birbirlerine ne kadar bağlılar, ne güzel bir aile!"ye dönebilen yegane çizgi dizi bu galiba, ilk sezonda sadece gülüyorduk, yedinci, sekizinci sezonlarda ailenin bir üyesi olmanın çok büyük bir şans olduğunu düşünüyoruz, sürekli birbirlerini destekleyen ve birbirlerine güvenden başka bir his vermeyen bir aile. belki louise dışında, ailedeki herkes louise'den korkuyor.
  • küçük sayko louise karakteri dolayısıyla değil 5, daha 25 sezon falan yayınlansa sıkılmadan izleyebilirim bu diziyi. tam bir davşan.
  • ebeveyn olmak, aile olmak, kardes iliskileri, ergenlik vb. konularda resmen ders gibi izliyorum, samimiyeti yaninda bir de komik, şu saatlerde kafa dinleme seysim bu dizi...
  • müziklerini o kadar usta bir ekip yapıyor ve dizinin seslendirme kadrosu o kadar iyi şarkı söylüyor ki müzikal bölümlerde yanlışlıkla fazla iyi iki şarkı yapmışlar: bad stuff happens in the bathroom ve electric love şarkıları gayet sıklıkla açıp açıp dinlediğimiz şarkılardır yıllardır. normalde böyle komedi animasyonlarının müzikal bölümleri biraz sıkıcı olur, bir family guy'da seth macfarlane'in brian ve stewie olarak kendi kendine yaptığı düetler daha çok olsun isterdim bir de bob's burgers ekibinin bölümlerde daha çok şarkı söylemesini.

https://youtu.be/xdiuswrrq4m?si=i3yfdka5corkcqj4

https://youtu.be/dte-emxumny?si=s0ylhn-y5zottbfj
  • bizim fx sayesinde izlemeye başladığım yeni güzel animasyon. ilk iki bölüm itibariyle konusu, mizahı ve anlatımı pek hoşuma gitmiştir.
  • espriler bazen oyle beklenmedik yerlerden geliyor ki sasip kaliyorsun. harikulade bir dizi.
  • hak ettiği değeri zerre kadar ne sözlükte ne de dizi sitelerinde görebilmiş muhteşem dizi. kendi burger lokantalarını işleten 3 çocuklu belcher ailesinin hayatını anlatıyor. adeta harika. ilk bir kaç bölümde üzerinde bir tutukluk var gibi, bi şans verip izlerseniz gerçekten çok keyif veriyor. her karakteri birbirinden çılgın ve tatlı. kelime oyunları, saçma sarkıları, daha da saçma olaylarıyla 22 dakika resmen su gibi akıp gidiyor. tanımak isteyenler için güzel one-liner'larından oluşan bir kaç liste paylaşayım:

31 things bob's burgers can teach you about life

16 bits of dating advice from bob's burgers

ve favori karakterlerim olan louise ve gene'e kıyak geçiyorum:

16 ways gene belcher from bob's burgers understands your teen years

the 27 most relatable louise belcher quotes
  • yayın hayatına 2011'de başlamış, 13 sezon kadar ilerlemiş bir animasyon/komedi dizisi. şu an disney+'ta hem dizisi hem de filmi mevcut. dizi 12. sezona kadar disney'de ne yazık ki.

konusu, bir aile restoranı olan bob's burgers'ın büyümeye, ünlenmeye çalışması tam olarak. aile babası olan bob, hayalindeki restorana kavuşmak için eşi ve 3 çocuğuyla restoranı işletiyor. ve bu süreçte yaşadıklarını, başlarına gelen talihsizlikleri izliyoruz. bence diziyi sırtlayan karakterler, ailenin çocukları.
    o muhteşem ekip;
    tina: en büyük çocukları ve o bir ergen. erkek popolarına aşırı bir düşkünlüğü var.
    louise: en küçük çocuk ve tam bir sosyopat. kendisine bayılıyorum ve kendisinde kendimi görüyorum.
    gene: ailenin tek erkek ve ortanca çocuğu. osuruklara bir düşkünlüğü var. louise'den sonraki en eğlenceli karakter bence kendisi

dizi ilk bölümlerde çok sarmayabilir, beni pek sarmadı şahsen. zorla izler gibi oldum. friends dizisinin ilk sezon, başlangıç bölümleri gibiydi. içine çekmiyor, moda giremiyorsunuz gibi oluyor ama ilerledikçe kendini sevdiriyor. şu an durmadan izlemek istiyorum mesela. 5. sezon, 14. bölüme geldim, daha bitmesi için epey bölümüm var evet ama yolumuz uzun heyecanımız yüksek gençliğimiz var.

dizi bölümleri 22 dakika ortalama. imdb puanı 8.2

aldığı ödüller;
    2014 - primetime emmy en iyi bir saatten daha kısa animasyon ödülü
    2016, 2017, 2020 - annie ödülleri
    2017 - primetime emmy
    2022 - eddie ödülleri en iyi kurgulanmış animasyon

tavsiyedir.
  • şua ana kadar ki underrated animasyon olabilir, izleyin izletin
hesabın var mı? giriş yap