• rahmetli kedimin adı,kedisine isim arayanlara tavsiye edebilceğim yaramaz anlamındaki sıfat. bızı veya bızbız da 2 heceli olduğu için kedinin yadırgamadan tepki verdiği kelimeler olarak ad yerine kullanılabilir.

not:silmeye kıyamadım bambaşkaydı kedim silmiyorum çünkü isimler karaktere yön verir diye inanlardanım ve olur da birisi kedisine/kuşuna/köpeğine bu ismi koyarsa diye düşünmek gibi romantik takıntılarım var o yüzden anlatayım :aslen gurmeydi bızdık,bize göre rearkarneydi yane; (?-24.06.99 kayıp) soğuklardan zeytinyağlı fasulye ve barbunya, mezelerden haydari ve et ürünlerinin tamamını severdi.kızartma sevse de midesine dokunduğu bi gerçekti.peynir ve zeytin alışkanlığı da vardı kahvaltıda.
    sevdiği tatlılar annemin yaptığı kekler,her nevi kurabiye ,ocaktan yeni indirilmiş puding ama illa sıcak olacaktı ,dondurma,tavukgöğsü,kazandibi,kalbura bastıydı...
    kestaneye olan zafı üvey kardeşi beyza yada geçti.yoğurdu kaşıkla kendisine verilmediği sürece yemekten hoşlanmazdı.
    erkek kedi olması ve yaşı nedeniyle abilik sorumlulukları yüklenmişti bızdık,ismine inat gayet ağır başlıydı ve ister inanın ister inanmayın yakışıklıydı da.çapkındı,ne hikmettir ki evine gidip aşk yaşadığı dişi kedilerin sahipleri bızdıkı evden kovmazlardı,kıyamazlardı herhalde,arkasından salon erkeği derlerdi.paftaları çok severdi bızdık ve gazeteleri,okurmuydu bilemem ama uzun uzun bakardı satırlara..her kedi özeldir,kuzguna yavrusu fln filan da bızdık bambaşkaydı ya...
  • ermenice (bzdik) ufak cocuk anlamina gelir.
  • küçükken kardeşime babamın hitap şekli.
  • ankaralıların sık kullandığı tabir.
  • bıdıkla ilgisi olan sözcük. her ikisi de ermenice kökenli. küçük, ufak, ufaklık anlamları var. nişanyan da kaydetmiş. bıdig (bıdik), bızdig, bıdılig biçimlerinden gelmişler ve çocuk dili örneği olabilirlermiş. çizgi film serisi akıllı bıdık akla geliyor. ses/kuruluş yapısındaki benzerlik nedeniyle kudulik de anılmalı.

ayrıca çok güzel bi bızdık oyun havası vardır. bu kayseri türküsünü ahmet gazi ayhan söylerse pek güzil olur.
    sözleri:

(aman) ali dağı derler de dağların hası
    koltuğuna çekmiş koca talas
    indik hisarcığa yedik kirazı (aman aman)

eşim aman aman bızdık
    alnına liraları dizdik
    güzellerlen gezdik
    çirkinlerden bezdik

(aman) çekeyim deveni de olayım savran
    (süreyim)
    acep olur m'ola derdime derman (aman aman)

eşim aman aman bızdık
    alnına liraları dizdik
    güzellerlen gezdik
    çirkinlerden bezdik
  • "hepiniz sustunuz, en kıskanç, en sinsi olanlar, en acımasızlar, hatta ileride orhan pamuk olacak o bızdık bile şimdi benim için üzülüyor. "

(bkz: #158789676)
  • çocukken genelde sadece bizim evin içerisinde kullanıldığını düşünürdüm ta ki arog'ta arif'in tihulu'ya bızdık yakıştırmasını yapana kadar. bızdık nedir diye soranlara rahatlıkla tihulu'yu referans gösterebilirsiniz*.
  • ufak cocuklarin babalari tarafindan sevilme $ekli.. yada $ekillerinden biri..
  • şans anlamına da gelir bazı bolgelerde. aslında şanslı yerine hep bızdikli kelimesi kullanılır. bu kelimenin kökü şurdan gelir: efenim daglık kesimlerde kurt avcıları vardır, dişi kurtları yakaladıkları zaman bu dişilerin vajinismusları cıkartırlar ve şans getirmesi için boyunlarında taşırlar bu avcı abiler. bızdikli kelimesinin hikayesi budur. kıssadan hisse kurt vajinismusuna da bızdik denir.
hesabın var mı? giriş yap