• stefan zweig'in bir kadının yaşamından 24 saat adlı öykü kitabındaki ikinci öyküsü. başlangıcındaki ilk paragrafın son cümlesi sbt içerir.

"kişinin kendini tanımaya başlaması aslında kendini savunmaya başlamasıdır ve bu çoğu zaman beyhude bir savunmadır."
  • ilk paragrafın aşağıdaki gibi olduğu stefan zweig öyküsü.

--- spoiler ---

... bir yüreğin adamakıllı sarsılabilmesi için her zaman ille de kaderin güçlü bir tokadı ya da her şeyi sert bir şekilde söküp atan bir güç gerekmez; hatta gelişigüzel nedenle yıkımı yaratmak, kaderin ele avuca sığmaz heykeltıraş isteğini tahrik eder. biz insanoğlu, kendi anlaşılmaz dilimizde bu ilk hafif dokunuşlara bahane deriz ve onun o küçücük cüssesiyle çoğu zaman muazzam etkili gücüne şaşar kalırız; fakat bir hastalık nasıl sinsice ortaya çıkarsa, bir insanın kaderi de ancak her şey gözle görülür hale geldiğinde ve olaylar başladığında kendini belli eder. kader, yüreğe dıştan dokunmadan önce beyinde ve kanda içten içe ilerler her zaman. kişinin kendini tanımaya başlaması aslında kendini savunmaya başlamasıdır ve bu, çoğu zaman beyhude savunmadır...
    --- spoiler ---
  • stefan zweig'in psikolojiyi yansıtma konusunda kendini bile aştığı öykü

bir kadının yaşamından 24 saat'i okuyup arkasındaki öyküyü bırakmıştım. taşınırken elime geçti. bir ara okurum diye attığım çantada aylarca gezdi ve bostanlı sahilde hiç de rahat olmayan bir taşın üzerinde başlamış bulundum. dizlerim ve beynim uyuşmuş olarak kalktım oradan.

edit: " buraya alıntı gelecek" diye bir not bırakmıştım kendime. ama bakmak istediğimde, olur da bugün hissettiklerimi hatırlama ihtiyacı duyarsam öykünün tamamını okumanın daha doğru olacağına karar verdim, zaten 35 sayfa.

kitaptaki ilk öyküyü* haziran 2016'da okumuştum. kitabın hediye edildiği tarihse 20.04.16'ymış. eğer ikinci öyküyü de o yaz okusam o hastane koridorunda hiçbir şey anlamamış olarak kapatacaktım kapağını. o zaman hiç yaşanmamış kavgalar vardı. şimdi kitapta içine girdiğim karakterle zerre alakam olmasa da geri vites yaptırdı. fark etmediğim yaralara dokundu.

"silah fiziksel açıdan güçsüz olanların kendilerini güvende hissetmelerini sağlar."
  • "bir yüreğin çöküşü" ismiyle, türkiye iş bankası kültür yayınları'ndan çıkan ve stefan zweig imzalı derlenmiş öykülerin yer aldığı karmaşık duygular isimli kitapta da bulunan, tasvirlerle dolu öykü.
  • (bkz: bir kalbin ölümü)
    kişi tahlilinin,düşüncelerin çok başarılı anlatıldığı stefan zweig

--- spoiler ---

"ama siz gene de haklısınız. mademki insanlar,kendi kusmuklarını yutan köpekler gibi,hiddetlerini içlerine çekmekle yetiniyorlar,mademki bu derece alçak olabiliyorlar,yürek parçalayıcı bir alçaklığa katlanabiliyorlar haklısınız o halde. mademki o utanmaz kadını kolundan bıçaklamıyorlar,sizi kuvvetle yapışıp o namussuzun üzerinden çekip alamıyorlar...mademki şuracıkta ağızlarını açmadan durabiliyor,hiddetletini alçakça...alçakca...alçakca bastırabiliyorlar haklısınız"
    --- spoiler ---
  • zweig'in bir kadının yaşamından yirmidört saat adlı eserinin ikinci kısmı.
    yüreğin ölümü öyle güzel anlatılmış ki, benim de yüreğim böyle yavaş yavaş bir gün ölür mü sorusunu kendinize bilinçsizce soruyorsunuz.
    --- spoiler ---

baş karakterin hiddet duyduğu durumu bi süre sonra umursamamasıyla başlar yüreğin ölüm yolculuğu. sonra insanlara olan yabancılaşma, onlarla konuşmak istememe, kendini insanları rahatsız eden bir varlık gibi görme durumları yüreğin ölümünü hızlandırır.

--- spoiler ---
  • salomonsohn' un ailesi için sadece bir atm gözüyle düşündüğü hüzünlü hayatı. kızının büyüyüp bir birey gibi haz edememesinden, eşinin sadece cemiyet hayatını benimsemesi gibi tükenmişlik sendromuna yakalanması ve dine yönelmesi. etrafımızda çok böyle insan var. kitabın sonunda tamamen kopuş ve ölüm tasviri. kendime not düşersem dikenlerin üstüne zweig' la yürüyorum. bugün biri bunu fark etti ve şunu sordu onun gördüğü neyi görmek istiyorsun? ölüme koşan cesareti diyemedim.
  • bu sene içinde okuduğunuz ve okuyacağınız kitapları aşağıdaki başlıkta paylaşırsanız hep birlikte güzel bir sinerji elde edebiliriz ;)

(bkz: 2021 yılında okunan ve okunacak kitaplar)
  • bir hikaye olmasına rağmen kahramanın duygularını çok güzel yansıtmıştır. üstüne roman yazılabilecek bir konuyu bu kadar kısa ve etkileyici bir biçimde yansıtması usta işi. gerçek bir çöküş böyle olsa gerek.
  • ünlü avusturya’lı yazar stefan zweigın bir romanı. zweig bu kitabı yazarken tolstoyun ivan ilyiç’in ölümü eserinden etkilenmiş.
hesabın var mı? giriş yap