• su anda madison square gardenda her ay verdigi konserlerin yuzuncusunu icra eden yasayan efsane. 100. konser olmasindan dolayi cbs televizyonu naklen yayinliyor. sarabimi doldurdum, muzigi son ses actim, projektorde izliyorum konseri.

2014 yilindan beri her ay, ard arda msg'yi full cektirerek konser veriyor. tekrar ediyorum, 10 yildir her ay ayni salonda 20bin kisilik kapasiteli yeri full cektiriyor. baska eyaletlerde ya da ulkelerde verdigi performanslari saymiyorum, bu rekor sadece new york'da verdikleri icin. degil abd tarihinde, dunya tarihinde bile yok boyle bir durum! kendisi, dunyada en cok albumu satilan sarkicilar arasinda 20. sirada. kaynak bircok hit sarkinin sahibi ama yazik ki, sozlukte kendisi hakkinda cok az entry girilmis.

ben de yaklasik 5 sene once msg'deki konserine gitmistim ve soyleyecegim tek sey tek kelimeyle "harika"ydi. kendisi ne yazik ki bu ekim ayinda emekli olacak ve bir daha konser vermeyecegini acikladi. florida'daki malikanesine tasinip cocuklariyla vakit gecirmek istiyormus. gecen sene, new york'daki evini 49 milyon dolara satiliga cikarmisti. kaynak bu arada belirtelim yasi 75 oldu buyuk ustanin.

sozun ozu, new york'a yolu dusen suser'lara tavsiyem, aval aval gokdelen resmi cekeceginize gidin billy joel ya da baska bir sanatcinin msg'de performansini izleyin. ya da bir broadway muzikaline bilet alin, inanin bana simdiye kadar gittiginiz konser ve show'larin baska bir sey oldugunu goreceksiniz, kendi kendinize "meger simdiye kadar konser izlememisim" diyeceksiniz.
  • protest kişiliği bugüne kadar nasıl olmuş da yazılmamış, hayretler içerisindeyim.

1994 yılında grammy ödülleri sırasında, yaşayan efsane ödülünü almak üzere frank sinatra sahneye davet edilir. ancak tam o sırada ödül törenini tüm dünya'ya canlı yayınlayan tv şirketi reklama girer.

--- spoiler ---

bu kısım bende biraz bulanık. ya sinatra konuşmasını yaparken reklama girdiler ya da bir kenarda bekletip reklam yayınından sonra konuşmasını yaptırdılar.
    --- spoiler ---

reklamlar bitip ödül verme işi ve konuşma da tamamlanınca sahnedeki piyanonun başına billy joel geçer. ve river of dreams adlı o dönemde oldukça popüler olan şarkısını söyler.

ve şarkının arasındaki o malum sessizliğe gelir, salon susar. ama joel ve ekibi beklenenden daha uzun süre sessiz kalır. ardından joel şöyle söyler mikrofona: "değerli reklam zamanı geçiyor, değerli reklam zamanı geçiyor, dolarlar, dolarlar, dolarlar" sonra güler, kısa bir sessizliğin ve alkışların sonrasında şarkısını bitirir.

bu yüzden rivers of dreams, en güzel sessizliğe sahip şarkılar* arasında ayrı bir yere sahiptir zaten.

ve ben bu yüzden -kim ne derse desin- billy joel'i rock müzisyeni olarak tanır ve severim.

not: entry yazdıktan sonra şöyle bir bakındım, webde de az anlatılmış bu hikaye. umarım unutulup gitmez.

wiki'de var ama üstün körü anlatılıp geçilmiş.

hatırladığıma en yakın anlatımı şurada buldum.

https://youtu.be/opcx0lo1f_w adresinde izlenebilir. acelesi olanlar ilk 150 saniyeyi geçebilir ya da sadece protestoyu izlemek için doğrudan şuraya atlayabilir: https://www.dailymotion.com/video/x7r5kng

bu da bir haber: https://www.washingtonpost.com/…d-a4f0-00029bbf6ac7

umarım bir yazar da this note's for you hikayesini hatırlıyordur da anlatır bize :)

edit: links ve yazım.
    büdüt: link dayanmıyor şekerim.
  • şu zırva dünyada müzisyenim diye dolanan herkesin en az on kere dinlemesi gereken müzikinsan.
    *
    ...
    and the piano sounds like a carnival
    and the microphone smells like a beer

*
    piano man den alıntıdır.
  • nedense beynimin bir noktasında murat murathanoğlu ile eşleştirdiğim, hangisinin bahsi geçse zihnimde serbest çağrışımla diğerinin gelmesine sebep olan adamdır.

goodnight saigon, leningrad, new york state of mind, say goodbye to hollywood, allentown memleketimde pek fazla bilinmese de müzik nedir sorusuna en elitinden cevabı oluşturur.
  • and the waitress is practising politics as the businessmen slowly get stoned
    yes they're sharing a drink called loneliness but it's better than drinking alone diyen tatli sesli piyano adami
  • ülkemizde değeri bilinmeyen muhteşem sanatçı.
    piano man zaten efsane, üstüne honesty ve we didn't start the fire iyi gidiyor.
  • mükemmel bir akşam düşünün. hoşlandığınız ya da sevdiğinizle. müzik dinlemek istediniz ya birlikte. bu adamı dinleyin.
  • (bkz: billie joe)
  • gençliğinde piyano dersleri almış, altmışlı yıllarda çeşitli rock gruplarında piyano çalmış, 1973'te piyasaya çıkan piano man adlı şarkısı hit olunca ismini duyurmuş masum yüzlü, abd'li müzisyen - şarkıcı. just the way you are ile 1977'de grammy ödülü kazanmış.

uptown* sözcüğünün akla ilk getirdiği isim.
  • honesty, just the way you are, longest time, allentown gibi muhte$em $arkilari olan piano man
hesabın var mı? giriş yap