• bu adamın nasıl insanın sinirleriyle oynayabileceğinin en önemli örneklerinden biri, sonu başarısız olsa da 1987 doğu konferansı finalidir. detroit'te oynanan üçüncü maçta larry bird'ü öyle bir yere indirmiştir ki o vakte kadar sakin kalmayı başaran bird ve celtics o an dağıtmış, bird ve laimbeer oyundan atılmış, toparlayamayan celtics maçtan mağlup ayrılmıştır. pistons'ın sert oyununun etkisinde ilerleyen dördüncü maç 145-119 detroit galibiyetiyle sona ermiş ve celtics'in oynadığı tüm playoff maçları içinde en çok sayı yediği maç olmuştur.

beşinci maç celtics'in intikam maçıdır. önce robert parish laimbeer'ın kafasına üç saniye içinde geçirebildiği tüm yumrukları geçirir. hayvan gibi faul olan bu pozisyona faul çalınmamış, ancak maçtan sonra parish'e bir maç oynamama cezası verilmiştir. parish bir playoff maçında böyle bir ceza alan ilk oyuncudur. ardından maçın son pozisyonunda larry bird efsane bir pozisyonda isiah thomas'tan topu çalarak dj*'e aktarmış ve bu sayıyla celtics maçı son saniyede 108-107 kazanmıştır. ardından da seriyi 7. maçta üç sayı farkla kazanmayı başarırlar ve lakers'a yenilmek üzere nba finallerine yükselirler.

laimbeer ve bad boys çetesi 87'de finallere ulaşamasa da 89 ve 90'da kupayı dünyanın en pislik basketbolunu oynayarak kazanmayı başarır.

edit: bahsedilen anlar için youtube videolari linklemiştim. linkler uçtukça yenilerini bulup koyuyordum, sanırım dört kez bu işlemi yaptım, ama yetişemiyorum. youtube'a boston detroit laimbeer şerefsiz falan yazarsanız ilgili anlar çıkar diye umuyor, ölü linkleri kaldırıyorum. sevgiler.
  • tüm zamanların en çirkef, en nefret edilen nba oyuncusu.
  • bu amcam hücum faul yaptırma konusunda bir uzman idi.. çok fazla atletik yeteneğinin olmamasından kaynaklansa gerek, ne zaman karşı takımın smaç canavarı içeri drive etse bill amca hemen önüne geçer, sabit pozisyon alarak hücum faul yaptırırdı.. eğer karşı takımın pivotu post up yapmaya kalkarsa ikinci omuz darbesinde kendini yere atar, hücum faulü yazdırırdı adama.. bu sebeptendir ki çoğu insan nefret etmiştir kendisinden..

dışarıdan attığı paralel şutlarıda unutmamak lazım.. bu adamın deliksiz basketi yoktu, herkesin basketinde "çuff" sesi gelirken bill'in attığı şutlar potanın arkasına çarptığı için hep "donk" efektiyle girerdi..
  • hayattaki başarısını (oyuncu ve koç olarak) 3 noktaya bağlamış ilginç adam:
    1) her zaman detroit'e sağdık kalmak.
    2) her zaman lakers'dan nefret etmek.
    3) bir konuyu bilmediği zaman 'bilimyorum' diyebilmek.
  • babasindan daha az kazanan tek nba oyuncusu diye lanse edilen basketbolcu. ozellikle boston celtics taraftarlari tarafindan hic sevilmeyen bu adama devamli kendini yere attigindan ve daha sonra hakemlere agladigindan kendisine "crying baby" turunden bir lakap da takilmisti. charles barkley ile karsilastiklari pespese 2 macta da kavga edince hot shots 1 veya 2 de bardaki kavga sahnesinde ikisini kavga ederken gorme imkanini da bulmustuk.
  • şimdilerde amerika'nın başına iyice bela olan ırkçılığa karşı katı bir tutum belirleyerek siyah, beyaz, sarı ayırt etmeksizin rakiplerine karşı her türlü şerefsizliği adilane paylaştırmış kral abimizdir.

https://www.youtube.com/watch?v=cm-ikda8pii

şunu bir izleyin de hanginizin kanı kaynamayacak bakalım milenyum bebeleri, biz bu kral adamlarla sevdik bu oyunu.
  • tüm zamanların bruce bowen dahil en nefret edilen nba oyuncusu. hayatımda ben böyle çirkef, böyle pislik bir basketbol oyuncusu görmedim. ayrıca detroit'teki bad boys akımını başlatan kişi olarak bilinir.
  • nba tarihinin en korkulan oyuncularından biriydi şüphesiz, michael jordan'ı jordan yapanlardan biridir.
    cry baby lakabı kendisine çalınan faullerden sonra hakeme takındığı ifadeler için verilmiştir kendisine.

hayır adamı öldürmeye teşebbüs etmişken bile hakeme itiraz edebilirdi. çok güçlü ve sağlam bir oyuncu idi, 86 da nba'in en fazla ribaunt alan oyuncusu idi, kendini yere atan bir oyuncu değildi burada nedense anlatıldığı gibi, rakibini çok sert karşılayan bir oyuncu idi o dönemde canınız yanmadan detroit pota altından sayı çıkartamazdınız.

stern'in aman parlattığım yıldızlara bir şey olmasın kurallarının çıkma sebeplerinden biridir.
  • lakabı cry baby'dir ve puşt diye çevrilebilir. flop denilen koftiden hücum faul aldırma hareketi bu ve bunun gibi adamlar yüzünden meşhur olmuştur.
  • bugün, fenerbahçe kadın basketbol takımının maçını seyredecekmiş. sebebini ben de bilmiyorum.

edit: yeni sezonda cappie pondexter'ın koçu olacakmış da
hesabın var mı? giriş yap