• bugün varlığını tartışsak, ne gerek var yahu desek illa birileri çıkıp örgütlenmesiz topluluklar sömürülmeye mahkumdur diyecekler. peki bu meslek örgütlenmesinin bize aidatlar dışında getirisi ne? bir de sanki sorunlarımız farklıymış gibi içeride türkiye simülasyonu yapmak adına demokratik bilgisayar mühendisleri vs gibi oluşumlara gitmişler.

tamam şimdi aylık 75 tl aidat ödüyor diye ağlıyor piç diyeceksiniz. allaha şükür aidatlarımı geç de olsa öderim. derdim şu bu aidatlar kime, neye harcanıyor? işte oda tutuluyor telefon, kağıt kürek, çaycı, temizlikçi ablalar vs gibi giderleri söylerler. peki onun dışında bu odanın standart bir bilgisayar mühendisine katkısı ne?

hayır bu işi sadece üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezunlar yapsınlar diyenlerden değilim. bu işi becerebilen herkes yapsın. e peki bu odanın davası nedir? yıllardır hepimizi çalıştığımız kurumların çoğunluğu mesai ücreti ödemeden çalıştırtıyorlar. yıllardır irademiz dışında bir sürü saçma dil, framework öğrenip kapasitemizi, vaktimizi harcıyoruz.

peki bu oda ne yapmış allah aşkına? bir haber bülteni var mı? yok...
    işverenlerle buluşup sorunları konuşmak, bunları üyelere bildirmek var mı? yok...
    sağlık sorunları ( boyun, fıtık kıl dönmesi, dolaşım sorunları) konusunda bilgilendirme var mı? o da yok...
    ofis ortamlarının standartları, çalışma saatleri, tuvalet sayısı, yemek kalitesi, mola miktarı konusunda bir çalışma var mı? o da yok...

lan yok oğlu yoksunuz yaptığınız tek şey kimseye faydası olmayacak atölye, eğitim çalışmaları düzenlemekti. onları da bıraktınız sanırım. sonra seçimden seçime arayıp biz demokratik bilgisayar mühendisleri bilmem nesiyiz, pazara seçim var diyorsunuz...

sırf bunlardan kurtulmak için bile yurtdışında çalışılır o kadar söyleyeyim...
  • benimki tamamen bireysel gorus:

benim turkiye'de yazilim gelistirme isi yapmami yasaklayacak bir girisimi tamamen sacma hatta salakca buluyorum, kusura kalmayin.

siz yine hobi olarak orgutlenin.
  • saniyorum su gune kadarki eksikligi emo'nun bilgisayar kolunun etkinligiyle kapatiliyordu.

hakkindaki destekleyeni de karsi cikani da nerdeyse butun argumanlar bana bir garip geldi acikcasi. "bilgisayar muhendisleri odasina karsiyim" diyenlerin saydiklari gerekceleri okudum. eger bunlar bilgisayar muhendisligi mezunlarinin oda kuramamasi icin gecerli denecek gerekcelerse ondan once halihazirda varolan elektronik muhendisleri odasinin da kapatilmasi icin savasmalari da lazim. yoksa haksizlik oluyor. ben okuduktan sonra ikinci bi tur daha uzerinden gectim, cumlelerden bilgisayar muhendisligini cikardim yerine elektrik muhendisligi koydum, github yerine matlab file exchange koydum aynen bize de uyuyor bunlar, hic gecersiz olan bir cumle goremedim. en basitinden kimse cikip da bir meslegin okulunu okumus adamlarin oda kurmak istemesine karsi cikamamali.

diger yandan cikis sebepleri arasinda en rahatsiz edici gorulen "bilgisayar muhendisligi diplomasi olmayan adam bu isi yapamasin" gibisinden argumanlarla ortaya cikmanin da cok bir anlami yok. acikcasi cikis sebebi bu olup da akli basinda insanlardan cok destek gorecegini de sanmiyorum. adamlar elbette kursunlar odalarini, open source yazilim kurultayi duzenlesinler, 3-5 gunluk bootcamp gibi kurslarla insanlara birseyler ogrenme firsatlari sunsunlar, hatta bunlari her sene yapip geleneksellestirsinler, bu isleri duzenli sekilde yapip birseyler katsinlar insanlara. ne guzel. ama bence "bilgisayar muhendisligi mezunu olmayan bu isi yapamaz" (yapamasinlar, yasaklansin, imza hakki, vesaire) diyerek ortaya cikanlar bence bilgisayar muhendisligi camiasinda da cok fazla destekci bulamazlar.

camia derken, aldigi derece degil yaptigi is bilgisayar muhendisligi olanlardan bahsediyorum. bilgisayar muhendisligi derecesi olmayip da bu isi hakkiyla yapagelen insanlar da, kendi derecesi diplomasi ne olursa olsun bunca insanin bu sekilde dislanmasini dogru bulmayanlar da pek azinlikta olmayacaktir. hem akademiden hem de is dunyasindan onlarca ornek sayabilirim ama aklima ilk gelen enteresan orneklerden biri, odtu bilgisayar muhendisligi bolumunun yillarca bolum baskanligini yapmis hocalarindan prof. fatos yarman vural'in ne lisans, ne yuksek lisans ne de doktora derecelerinin hicbiri bilgisayar muhendisligi alaninda degil. yillarca odtu bilgisayar muhendisligi bolumunun baskanligini yapti, halen de orada profesor. yani simdi fatos hanim kurulacak bilgisayar muhendisleri odasini arayip "siz bilgisayar muhendisligi derecesi olmayanlar bu isi yapamaz diyorsunuz o zaman ben neyin nesiyim, benim yetistirdigim ogrencilerin imza hakki var benim yok mu panpa" derse bu kadina verilecek cevap nedir?
  • bu konuda bilgim cok ayrintili degil, yuzeysel.. temel olarak bildigim ise, odaya kayit icin bilgisayar muhendisi olma ve projelerde imza yetkisine sahip olmak icin oda uyesi olma sarti. is bu halde, alaylilara karsi negatif bir ayrimcilik oldugu ortada gibi gorunuyor. odanin "su sekli ile" varligini savunanlarin bu durumu aciga kavusturmasini beklerim.

yoksa alaylilar program yazarsa eline vurup "cizz" diyecegiz dendigi sanmiyor kimse ama tutup da alaylilari ikinci sinif bir konuma sokma egiliminin sektorden tepki gormemesini beklemek cok naif bir dusunce.
  • (bkz: #zurna)*
  • facebook gruplarında (tbmo) girdiğim tartışmayla tam bir denyo işi olduğunu daha net gördüğüm oluşum.

kendileriyle o kadar çok noktada çelişiyorlar ki,

öncelikle birine (bana) "korsan bilgisayarcı. mecidiyeköy bilgisayarcısı bunlar mühendis olmayanlar" gibi bir laf ederlerken kendilerini ne kadar beğendikelrini, mühendis olmayanları ne kadar aşağıladıklarını gösterdiler.

daha sonra, özgürlükçüyüz diyorlar ama herkesin katılımı zorunlu maddeleri var. bunlara üye olmadan mesleğimizi icra edemeyecekmişiz.

aidat, cezai yaptırım hakları var.

projeler bunlardan izin alındıktan sonra geçecekmiş.

işverenler mühendis olmayanları alamayacakmış

uzaktan eğitimin kökünü kurutup bu konuda hukuki ve toplumsal mücadele başlatacaklarmış

kısacası bunlar kafatasçıdır.

şoyle bir kampanya başlattım
    http://friendfeed.com/…rum-var-sizlere-de-soruyorum

postlar silinir mi bilmiyorum ama adresi budur: https://www.facebook.com/groups/bmo.istanbul

edit: bilgisayar mühendisiyim ve utanıyorum
  • karşıt ve sert görüşlerim nedeniyle bir bilgisayar mühendisi olarak beni facebook odalarından engellemiş oluşumdur.

bunun dışında burada gözüken farklı yaklaşımlar vardır. getirecekleri maddelerin derinliğini kimse bilmiyor. ellerinde herkesi zorla üye yapmak, olmayanları engellemek gibi haklar var, bunları sayfalarında yasal haklarımız olarak yazmışlar. ancak iki tane oluşum var tbmo ve bmo, hangisi hangisini destekliyor bilinmiyor.

temele indiğinizde, mühendis olmayanların değersiz olduğu ve işi düzgün yapamayacaklarına yönelik temel bir anlayış var. işte herşey burada kopuyor. çünkü mühendis olmayanlara güven olmadığı için çeşitli kontorl mekanizmaları devreye girmeye başlıyor. bazı noktalarda "mühendis olmayanlar bu işleri yapamaycak" gibi açıklamalar varken bazı noktalarda "olur muuu öyle şey canım, sadece biz imza yetkisinden bahsediyoruz, biz onaylayacağız onu dedim ben" e gelmiş tartışma.

kısacası kendileri de ne yapacaklarını ne yapmak istediklerini bilmiyorlar. ama bir grup bilinçsiz adam toplanmış, hatta toplanamayıp koltuk sevdası nedeniyle ikiye bölünmüş (tbmo vs mbo), ellerine yasal olarak bir güç almaya çalışıyorlar. silahla oynamaya çalışan çocuk gibi, tehlikeli.

facebook gruplarında engellemeler, silmeler, mühendis olmayanları aşağılayıcı açıklamalar, ayrıca bu konuda ilk tepki gösteren kişilerden olduğum için mesaj listeme düşen, "biz enayi miyiz 4 sene okuduk" gibi (ps: ben 6 sene okudum) ilginç mesajlar zaten bilgisayar mühendislerinin bu konuda ne kadar cahilce davrandığını, mühendis-değil ayrımını yapmak ve kendilerini ayrıcalıklı hissetmek için ne kadar can attıklarını gösteriyor bana.

en temelinde, bilişim sektörünün doğasına uymayan ve sektöre zarar vermesi muhtemel bir odadan bahsediliyor, en azından böyle olmayacağını ve neden faydalı olacağını anlatabilen yok. mesajlar siliniyor, tartışmak için bilmemnerede şu saatte yapacağımız toplantıya gelin deniliyor.

son olarak facebook da bulunan "türkiye bilgisayar mühendisliği odasına karşı olanlar" isimli grubumuzda da yazmıştım, bu imza yetkisi de garip bir konu,

alıntı:

cesitli tartismalarda imza yetkisi nedeniyle boyle bir oda kurulacagi soyleniyor. acikcasi hangi imzadan bahsediyorsunuz anlayamiyorum. belki cok uzun degil ama 4 senedir sektordeyim, ihaleye de katildim tubitaktan destek de aldim. tubitak destekleri disinda daha bir projenin altina imza at diyeni gormedim. tubitak bile bilgisayar muhendisi olmayi degil, muhendis olmayi istiyor. en fazla staj raporu imzalamisizdir.

avukatlar bir odaya bagli, doktorlar bagli neden bilgisayarcilar bagli olmasin deniliyor?

hem avukat hem de doktor, halka bire bir hizmet veren ve son kullaniciyi ilgilendiren sektorlerdir. iki sektorde de, halkin gidip bir doktorun yetkinligini olcebilecek bilgi birikimi yoktur ve butun insanlarin eninde sonunda doktura gitmesi gerekir. burada devletin sosyal sorumluluklarindan birisi, temel haklar olan saglik , mulkiyet, adalet etc gibi noktalarda guvence olusturacak mekanizmalar kurmasidir. bu odalarin olusmasinin sebebi budur.

bilgisayar muhendisliginde boyle bir gecerlilik yoktur. varsa bile, oda kurulmak istenirken bu sebepler ortaya konamamaktadır. bunu bile farketmeden gereksiz odalasmanin motivasyonlari blogunda ahmetin anlattigi gibi gozukuyor. turkiye de eger bir firma , diyelim ki devlet kurulusu ihaleyi duzgun bir yere vermek istiyorsa o firmanin gecmis calismalarina veya sertifikalarina bakar. mesela savunma sanayii nin aradigi cesitli yazilim kalite sertifikalari vardir ve bunlara sahip olmayanlara vermezler. bu sertifikalar da uluslararasi kuruluslardan alinir.

bunun uzerine bir mekanizma kurmanin geregi ve nerelerde kullanilacagi, sektore ve calisanlara ne fayda getirecegi kimse tarafindan aciklanmamaktadir. "ihaleler abuk subuk firmalara verilmesin" in cozumu boyle bir oda degildir. siz yonetimden ve onlarin ihale alma seklinden sikayetciyseniz, bu odanin yoneticilerinden de sikayetci olursunuz cunku ikisi de secimlerle basa gelir. bu odada basta kim varsa, onun dediklerini kabul etmek zorunda olacak muhendislerden bahsediyoruz.

son olarak, biz kaliteli muhendis/yazilimci piyasada bulamiyoruz, buldugumuz zaman el uzerinde tutuyoruz. en iyileri yurt disinda calisiyor. piyasadaki diger alanlarla karsilastirildiginda en iyi sartlarda calisanlar bilgisayar muhendisleri. sektorde ezilen pek gormedim ama varsa zaten muhtemelen muhendis olmayanlardir, boyle bir oda kurmak bilgisayar muhendislerinin kotu yasam sartlarini gelistirmekten ziyade piyasada sirf muhendis olmadigi icin is bulmakta zorlanacak, burakrasiye tabii olacak, yaptigi her isi, o isten anlamayan kisilere onayaltmak zorunda olacak bir durum yaratilacaktir.

kabul edelim, yeni nesil canavar gibi geliyor ve biz eskiyoruz. giderken nasil hatirlanmak istiyoruz? internetten kendini gelistirmis neslin gozunde, kendini gelistirmeyen ve yeni neslin elini kolunu baglamaya calisan, koltuk sevdalisi dinazorlar olarak hatirlanmak istiyor muyuz?
  • bilgisayar muhendisligi gibi laga luga yi sevmeyen, bos beles insanlarin tutunamadigi bir muhendiszlik disiplini icin ortaya konmaya calisilan, ama mantikli olmayan bir gurup gencin politikacilik oynadigi sacma oda.

ne odasi haci titreyin ve kendinize gelin demek istiyorum. bununla ugrasacaginiza gidip bir opensource projeye commit yapin, github da kendi odanizi kurmus olursunuz. yok neymis gereken saygiyi gostermek gerekiyormus da, piyasada muhendis olarak yetkimiz yokmus, muhendis olan olmayan ayrimi yokmus da, falanda filanda. su an en baba yazilim sirketlerinde calisanlarin yuzde 30 u bilgisayar muhendisini gecmiyor. en iyi programcilar bilgisayar muhendisliginden mezun degil. sen hala muhendis olmusum, elimde sertifikam var, bu is benden sorulur baskasi yapamaz benim haklarim var demeye getiriyorsun. olayin temelini anlamamissin daha o diploma sayginlik icin degil, senin calistigin konuda birseyler bildigini gostermek icin. o bir statu sembolu, seni daha onemli bir insan kilan sertifika degil. bununla ugrasacagina kendini biraz gelistirsen 10 kat yol alirsin denyo kardesim benim. gunun sonunda gercekten bilgisayar muhendisligi konusunun ne oldugunu anladiysan, bunun elindeki sertifikayla degil, ne kadar iyi yeteneklere ve bilgiye sahip oldugunla, kendi kendini ne kadar hizli gelistirebildiginle alakali oldugunu bilirdin. hala facebook da istemeden mesajlar davetiyeler aliyorum, denyo tipler durmadan "biz bu yola ciktik, kuracagiz" diyorlar. la siktir git isin mi yok arkadasim! bir de gelip "sen de katil, yonetim kuruluna gir abi erken gelen alir..." falan diyorlar. lan yarram, seni kim neyin secim kurulu yapti ki beni yonetim kuruluna sokacaksin? neyin yonetim kuruluna sokacaksin? 1000 tane isi gucu olmayan diplomali adam bir toplanti yapip beni baskan secse cok mutlu olacagim inan, acin onumu geliyorum.

son olarak: bu odanin cok mantikli bir aciklamasi vardir belki ama ben ugrasmama ragmen anlayamamisimdir. o zaman odayi kurmak isteyen arkadaslara "facebook da arkadaslarini davet et, yonetim kuruluna gir" tadinda yaklasimlar yerine oncelikle bu odanin aciklamasini duzgun bicimde yapmaya odaklanmalarini tavsiye ederim.

edit: "facebook da arkadaslarini davet et, yonetim kuruluna gir" bir espridir. kimse öyle dememiştir ancak http://tbmo.org/ adresinde "10.000 facebook uyesine ulastik" gibi anlatımlar, daha odanın ne işe yaradığını anlatmadan manşetlerde bulunmaktadır. sözlükteki bir arkadaş bunun başka bir oluşum olup kendileriyle alakası olmadığını söyledi. neyse ne, o iş bile karışmış anlayacağınız şimdiden 2 birbirinden bağımsız oda var. biz bilgisayar mühendisleri olarak garip, asosyal, gıcık ve aykırı insanlarız. neyimize birlik olmaya çalışmak.
  • kurulduğu anda datnetçi, sertifikasever arkadaşların kravatlarıyla kapısında kuyruk olup birer sertifika daha almak için birbirini ezeceğine emin gibiyim. hazır bi araya gelmişken bunları yoketmek isteyenlere kolaylık olabilir aslında, kurulmasına destek veririm bu yüzden. nereye isterlerse oraya basarım imzamı.
  • web sitesindeki çağrı yazısının bir bilgisayar mühendisi tarafından değil bir internet kafe zirtapozu tarafından yazıldığını sandığım oluşum

"bu toplantıya katılım çok önemlidir. oda kurulumunda ve organizasyonda aktif rol almak isteyen arkadaşların kesinlikle gelmesi gerekiyor. biz bu işi yapacağız, bu odayı kurucağız diye yola çıktık. "

(bkz: gençler hadi toplanın bi oda açak)
hesabın var mı? giriş yap