• "bir emirin on bir soylu atı vardı. ölüm döşeğinde tek oğluna atların yarısını, en sevdiği karısına dörtte birini, yaşlı hizmetkarına da altıda birini bıraktığını söyledi.
    sonra son nefesini verdi, ancak mirası paylaştırmayı kimse başaramıyordu.
    bir bilgeye akıl danışmaya karar verdiler. bilge, kendi atını da diğer on bir ata dahil etti. artık on iki hayvan vardı. on ikinin yarısı altı eder, bunları emirin oğlu aldı. on ikinin dörtte biri üç eder, bunları en sevdiği karısı aldı. on ikinin altıda biri olan iki atı da yaşlı hizmetkar aldı. altı ve üç ve iki, on bir eder. avluda on iki at bulunuyordu. geriye bir at kalmıştı, o da bilgenin kendi atıydı. bilge atına bindi ve uzaklaşıp gitti."
  • unisex bir isim. daha çok kızlarda görüldüğü için bu ismi avantaja dönüştüren bir arkadaşım vardı*. kız arkadaşları annelerine rahatlıkla onda kaldıklarını söyleyebiliyorlarmış...

-anne ben bu akşam bilgede kalıcam.
    -tamam kızım selam söyle...
  • tehlikeli oyunlar ın kadın kahramanlarından. hikmet in aşık olduğu kadın. onun için her şeyi yapmaya, gecekonduyu ve dul kadını ve albayı ve oyunları bir kalemde silmeye, kadınlarla bile yola çıkmaya, öfkelerini unutmaya, yaşantısının ona iyi gelmeyen yanlarını kendisine saklamaya, dünyadan birikmiş alacaklarını unutmaya razı olduğu kadın.
  • ''bilge, dediğin hem fırlama olur hem de puşt olur. hayatın bütün hazlarının ardından koşar ama o hazların hiçbirinin dangalağı olmaz. serserilerle konuşur, berduşlarla arkadaşlık eder, bir sürü dedikodunun farkındadır, magazinleri izler ama bulaşmaz. günde on beş dakika televizyon izler ama sonra genellikle evleri iki katlı olduğundan yukarı çıkar, mevlana'yı farsçasından okur, yatmadan önce iki bardak şarap içer. bilge adamda hem sokakta süren hayatı yaşayabilme yeteneği ve gücü vardır hem de o hayatın dışına çıkabilme cesareti. yani bilge insan, hayatın içindedir. leman'ı, penguen'i okuduğu zaman esprileri anlar, mel mel bakmaz.
    yani ben bilgeyim, bu adamlar ne biçim espri yapıyor, çok ayıp demez. son çıkan küfürleri bilir. yeni küfürler üretir. yaşamdan tat almayı bilir ama bunu hiçbir zaman ayağa düşürmez. ayağıyla yaşadığı yaşamı, yukarı çeker. o küfür ettiği zaman, küfür onda besmele gibi bir şey olur. bizde bilge, yerinden kalkmaz, aksakallı, yemek yemez, çişi gelmez biri olarak bilinir. oysa bilge dediğin doğal gaz kuyruğuna girer, sırasını kapan olursa kavga eder, gerekirse karakolluk olur.''
    (bkz: ahmet inam)
  • bilge tam trene biniyordu ki, ayakkabılarından birisi ayağından çıktı ve rayların arasına düştü. aşağı inip onu alması imkansızdı, çünkü tren çoktan harekete geçmişti. yakındaki arkadaşları ne yapacağını merakla bekliyorlardı. o gayet sakin bir biçimde, diğer ayağındaki ayakkabıyı da çıkardı ve az önce düşürdüğü ayakkabıya yakın bir yere fırlattı. talebelerinden birisi dayanamayıp sordu: "neden böyle yaptınız?" gülümseyen bilgenin cevabı basit ama hakikat yüklüydü: "demiryolunun üzerindeki ayakkabınin tekini fakir birisi bulursa, diğer tekini de bulup giyebilsin diye."
  • çırak ustasına sormuş:

"nasıl senin gibi bilge bir kişi olacağım?"

usta cevaplamış:

"ben bu yola girdiğimde, orman orman, dağ dağ, nehir nehirdi."
    "yola girdikten sonra orman orman değil, dağ dağ değil, nehir nehir değil oldu."
    "aydınlanınca orman orman, dağ dağ, nehir ise yine nehir oldu."

çırak tekrar sormuş:

"peki ne değişti usta?"

usta tekrar cevaplamış:

"ben değiştim."
  • öss stresinden ne yapacagini sasirmis ev bitkisi..
    depresyon hirkalarinin en cicisi..
    eve gelen misafirlerin "hangi bölümü düsünüyorsun üniversitede" sorusuna "dikis nakis" diye cevap veriyormus...
    alaninda bir numarasin bilge..
  • ... fernando pessoa'dan:

"bilgedir dunyayi seyretmekle yetinen."
  • incesazın eski nisan albümünün hem hüzünlendiren hem umutlandıran eserlerinden biri.

buyrun dinleyelim...
  • deneyimlerini ve baskalarinin deneyimlerini gozlemleyip hayatında dogru genel gecer derslere donusturmeyi aliskanlik haline getirmis; tarihten, kulturden, inanclardan dogru sonuclari elde eden; kendi hatalarini, yanlislarini eksiklerini goren ve baskalarininkini gorup ne yapmamasi gerektigini edinen iyi yetismis kisidir bilge.

sistematik ama ust uste tekrar ettigim gibi dogru cikarimlar yapip kendini unutarak ogrenmeye programli insanlardir. bilgili demiyorum, uzman demiyorum, erbab demiyorum, basarili hic demiyorum.
    bilge diyorum.

aslinda kendi kendine farkinda olmadan bir sosyal bilim gibi kendini curutebilen, yenileyen, biriktiren ve kendilerini dogru guncelleyen kisilerdir.

(bkz: #91551890)
hesabın var mı? giriş yap