• yolda buldum bir tanesini az önce. kanatları ortadan kesilmiş. ayağına kurdela bağlamışlar. şu an ayakta duramıyor. bir de çok fazla korkmuş olsa gerek, titreyip duruyor.

biraz su içirdim. henüz bir şey yemedi. "ayakları felç olmuş, ölür bu kuş" yorumu yapıyor herkes. mundar olmasın, keselim yiyelim diyen bile çıktı.

ama bence eceliyle ölmeli. can sonuçta. belki iyileşir. umarım gelişme olur da buradan editleyerek devam ederim.

2. gün: veterinere gittik. fiziksel olarak ciddi bir problem yok. çok korktuğu için normale dönmesi zaman alacakmış. kanatlarının eski haline dönmesi iki ayı bulacak.
    gece yatana dek birlikte takıldık. yavaş da olsa düzelme var. biraz biraz yemeye başladı. su da içiyor. ayağa kalkıyor arada, kısa mesafeler yürüyor. bana da alıştı sanki biraz. gece balkonda kaldı. sabah evden çıkarken balkon gündüz sıcak olur diye banyoya kapattım.

son gün: kurtaramadım. gece biraz halsiz olması dışında kötü görünmüyordu. sabah kalktığımdaysa çoktan hayata gözlerini yummuştu.

elveda küçük dostum. elimden daha fazlası gelmediği için çok üzgünüm. mekanın kuş cenneti olsun :(
  • kuzeydogu anadolu'nun laz kesimlerinde popüler olan kuş türü.

aslında kuş avcılığına karşıyım fakat bu kuş türünün de karadeniz'de avı çok meşhurdur. bi kaç türlü yapılır bıldırcın avı. aklımda kaldığı kadar yazayım.

öncelikle bi tane şerefsizce yöntem var. bu da kaset kurma işi. daha önceden kayıt altına alınmış kuş ötüşlerinin olduğu bi kaset takılır. buna hoparlör sistemi takılıp bıldırcın kuşunun duyması sağlanır.. bıldırcın kuşu da bu sesi duyunca çiftleşmek için karaya iner. kendisi ağır bi kuş olduğu için tekrar havalanması kolay değildir. özellikle yerler de ıslaksa, kuruyana kadar karada bekler. çok adi bi yöntem olmakla birlikte cezası çok ağırdır.

ikinci yöntem ise dağa çıkmak. çiseli bir havada gerekli kıyafetler giyilerek dağa çıkılır. malzemeler lüks ve özel olarak yapılmış bi çubuktur. bu çubuğun ucunda içine file gerilmiş bi çember vardır. lüksün bi tarafına yanmaz folyo koyulur ve lüks ışığının göze zarar vermesi önlenir. açıklık ama küçük otların bittiği alanlarda gezilir. lüks ışığını gören bıldırcın kıpırdayamaz yerinden ve o çubuktaki file üstüne örtülür.

üçüncü yöntem köpek ve tüfekle yapılan av. bi adet iyi bi av köpeğine daha önceden tutulmuş bıldırcın koklatılır ve köpek önüne katılarak gezmeye başlanır. köpek çayların arasında bıldırcın arar ve köpeği gören bıldırcın havalanır. köpeğin biraz arkasındaki avcı da havada gezen bıldırcını vurmaya çalışır.

son yöntem ise atmaca ile yapılan av. en az 1 senedir eğitilen atmaca ve av köpeğiyle gezmeye başlanır. köpek bıldırcını bulup ürküttüğü anda atmaca da peşine salınır. eğer yetiştirdiğiniz atmaca iyi bi avcıysa havada yakalayıp yere indirir.

bu avcılık bi spordur diyeceğim ama kuş avcılığına çok üzülüyorum.. 100 gr bile değildir belki de onun eti. hani 1-2 tane yemek için tutsan neyse, ama bunu 100-200 tane yapan adam biliyorum. satıyor tabi o da ama yine de yapılmaması gereken bir şey. hele bu kasetle yapılanlar tam bi şerefsizlik..

bıldırcının ardeşen'de lazcası ort'iççi'dir. atmacanın çok sevdiği bi eti vardır bu arada.. doğruya doğru, 1 kere yemişliğim var. eti lezzetlidir ama yine de değmez bunlara kıymaya.

guri kaite..
  • 13-14 yaslarimdayken 3 tanesini uzun süre besledigim kuscuklar...onlari o kadar cok severdim ki...vahsi dogalarina ragmen bir süre sonra onlar da bensiz yapamamaya baslamislardi..bu hayvanlarin erkeklerinde cok enteresan bir ötüs sekli kesfetmistim..erkegi disilerin yanindan ayirir ayirmaz, erkek boynunu taaa yukari kadar uzatir ve bakinir bakinir sonra da defalarca guvakguvariiii guvakguvariii diye bagirir..sesi hala kulaklarimda...ne yazik ki erkek olan bildircinim birgün avuclarimdan balkondan asagi atladi günesli bi günün güzelliginin gazina gelip, sonra da kargalar yedi onu..o kadar sogan attim kargalara ama gitmediler, yetisemedim:( disi olanlar da bi süre sonra felc oldular, dayim kesti yedi onlari:(
  • kaçak ve yasak avlanma teknikleri sonucu ülkemizde görülme sayısı günden güne azalan, minik ve sevimli kuş türü.

eti ve yumurtası da pek lezzetlidir.

ayrıca avcılarımız o kadar maldır ki, göç yollarını bilen sürü başını bile vurmaktan çekinmezler.
    'sürü liderini nasıl tanıyacaklar?' diye merak edenleriniz olacaktır elbet. rengi siyah ve ötüşü farklıdır. tipi daha çok kargayı andırır.
    her kesimi saran cahiliyet avcılara da yansımış olup, tezkeresiz kaçak avlanan, teyp kurma gibi yasak yöntemlere başvuran avcı sayısı da çok fazladır.
  • internette gördüğüm bir videoda, marketten aldığı bıldırcın yumurtalarını kuluçka makinesinde çıkartan bir adama özenip, bıldırcın yumurtası satıcısı birinden aldığım 5 yumurta için kuluçka makinesi yapmayı denedim.

arduino, ısı nem sensörü, 2 parça 30cmlik şerit led, 5v röle, 12v fan, 12v 10a trafo ile bir kuluçka makinesi yaptım, basit bir şekilde 38 dereceyi geçince fan çalışıp, 37 ye düşürünce duruyordu.

hiç umudum yoktu, 1 i çıksa yine iyi derken, 5 i birden aynı günde çıktı civcivlerin, 1 haftadır bakıyorum yavrulara, ara sıra saksılarımın dibine salıyorum solucanları sinekleri temizlesinler diye. bıldırcın bakan arkadaşa verecektim ama bağlandım, daha büyük kafes alıp, ufak apartman dairesinde kendim bakacam. artık onlar benim yavrularım*.
  • en yakın temasımı, dün gece saatlerinde hava almaya çıktığımda, yaşadığım kuş türü. kaldırımın kenarında bir köşeye büzüşmüş olarak gördüm garibim kahveyi (renginden ötürü bu ismi layık gördüm). soğuktan olsa gerek -iç anadolu'da yaşadığımdan o saatlerde hava kısmen soğuk oluyor- hayvancağız iki-üç adım öteye kaçabildi anca. elime aldım kahveyi ve iki-üç dakika ne yapacağımı bilemeden şaşkın şaşkın bakıştık. garibimin kalbi, korkudan pancar motoru gibi atıyordu. nereden firar ettiği ile alakalı aklımda senaryolar vardı; ama saat geç olduğundan bu gece benim mihmanım olsun istedim. ertesi gün allah kerim deyip eve doğru gerisin geri yola revan olduk. evimin yolu üzerinde bir giyim mağazası var. allahtan o gün mağazaya getirilen kıyafet kutularını çöpe atmışlardı ki bir tanesini alıp geçici-ev-arkadaşıma yuva yapmaya karar verdim. eve gelince kutuya su dolu bir kap koydum kabın içine de ekmek doğradım. biraz da yulaf attım suya. evvelden bıldırcın beslemediğimden ve o saatte yem alacak açık bir yer bulamayacağımdan bir an paniklemedim değil hani. şimdi düşünüyorum da ekmek doğramak ne lan salak?

kahvenin 1 yıldızlı yerini hazırladıktan ve kendimce her şeyi hallettikten sonra bir süre kutunun içerisinde korku dolu gözlerle bana bakan garibime baktım. sonra uçmayacağını düşünerek kutunun ağzını açık bırakıp ışığı da söndürerek yatak odama geçtim. belimden rahatsız olduğumdan ve yerde yatmayı sevdiğimden yere serdiğim yatağa uzandım, biraz kitap okuduktan sonra uyudum.

sabah ise gözümü açtığımda ilk gördüğüm şey göz hizamda bana bakan bir bıldırcındı. üzerinize afiyet şaşkınlıkla karışık korkudan öyle bir çığlık attım ki garibim nereye kaçacağını şaşırdı. kalbim uzun zamandır bu denli pancar motoruna bağlamamıştı. kendimi yatıştırdıktan sonra kanepenin altına kaçan bıldırcını yakaladım ve kutuya koyup ağzını kapattım. bıldırcını yanıma almadan yaşadığım yerdeki sözümona pet-shopa gidip dün bir hayvanlarının kaybolup kaybolmadığını sordum. bir dişi bıldırcının çalındığını söyleyince sahibi, bıldırcın kardeşle maceramı özet geçtim ve kahvemle yollarımız böylece ayrılmış oldu.

aşkolsun kahve *.
  • yumurtası pek bir şirin ve faydalı olan güzel kuş.

(bkz: #41865702)
  • eti de, yumurtası da, öyle besleyici ve lezzetlidir ki, etobur fetişidir vesselam. avlamakla falan da tükenmezdi soyu aslen, baş düşmanı tarım ilaçları olmasaydı. mini minidir, şipşirindir, yine de, önüme, şöyle nar gibi kızartılmış bir bıldırcın konsa, canına falan acımam, gözümü bile kırpmadan mideye indiririm doğrusu. o kadar lezzetliysem, beni de kızartsınlar ayrıca, razıyım.
  • sülüngillerin en küçüğüdür. genelde erkek ve dişi aynı görünüştedir. erkekler gerdanlarındaki koyu lekeden ayırt edilebilirler. erginlerde baş açık boz kahverengidir. gaga dibi ve alından başlayan koyu ince şeritler enseye kadar iner. sırtı ve kuyruğu boz kahverengi, üzeri boyuna sarı çizgili ve koyu lekelidir. kanatlar ve kanat örtü tüyleri ise enine sarı çizgilidir. göğsü sarı kahverengi ve koyu benekli, karın kısmı kirli beyaz, krem rengidir. kanatları örten yan tüyler kahverengi, boyuna sarı çizgili, üzerleri koyu kahverengi lekelidir. gaga gri-boz, ayaklar kirli sarı renklidir. hızlı kanat çarpışları ile alçaktan uçar. uzak mesafeye gitmez, konacağına yakın kanat süzer ve kanat çırparak konar. boyu 18 cm.dir.
    yurdumuzda rastlanan bıldırcınların bir bölümü yaz göçmeni, bir bölümü de geçit kuşudur. ilkbaharda yurdumuza gelen bıldırcınlar marmara ve egenin yüksek yerlerindeki yaylalar ve tarlalarda orta ve doğu anadolu'da ekin tarlaları, otlaklar ve yaylalarda yuvalanırlar. toprağı hafifçe eşerek açtığı ve birkaç kuru otla döşendiği yuvaya esmer, siyah benekli 8-14 yumurta yumurtlar, kuluçkada dişi 18-20 gün yatar. yavrular 2 haftada uçar, 6 hafta sonra olgunlaşır ve ağustos sonu eylül başında (bkz: bildircin firtınasi) güneye göç edecek hale gelirler. özellikle eylül, ekim aylarında karadeniz, marmara ve trakya bölgelerinde rastlanan bıldırcınlar geçit kuşudur. romanya, ukrayna ve kırım ovalarında kuluçkaya yatan bu kuşlar sonbaharda yurdumuz üzerinden güneye geçer. bir kısmı da akdeniz ve güney ege'deki ovalarda kışı geçirirler. bıldırcınlar ekin tarlalarında, kuru kısa otluklarda, meralarda yaşarlar. keklikler gibi sürü halinde bulunmazlar, tek veya birkaçı bir arada gezerler. ekin taneleri, ot tohumları, bitkilerin körpe kısımları ile beslenirler. yavrular ilk 4 hafta böcek, kurt, tırtıl, karınca yumurtası ile beslenir. yurdumuz dışında bütün kuzey yarım küresinde bulunur. kış orta afrika'da geçirirler.
    kaynak: avcının temel eğitim kitabı
  • buyudukce cirkinlesen hayvanlardan; halbuki yavrulari ne kadar da sevimlidir.
    ayrica cok kolay kosullanan hayvanlardan olduklari icin, "ogrenme" uzerine yapilan psikolojik deneylerde sik sik denek olarak kullanilirlar. kumes gibi kokan laboratuarlarda kafesinden kacan bildircinlarin pesinden kosan beyaz onlukluler komik gorunseler de disaridan, acimak lazim onlara..
hesabın var mı? giriş yap