• grand theft auto san andreasta ilk patron. sürekli melon şapka ve gözlük ile gezer. bursaspor amigosu gibi yeşillere bürünmüştür. grove street in koruyucusu kollayicisidir , ama cj i bu işlere sürer. çok terbiyesiz konuşur. sizi ballas tayfasina düşman eder ama sonra.. yok yok.. tipine yakişan bi karakter.

(bkz: grand theft auto san andreas)
  • crack fabrikasındaki ölüm sahnesi oyun tarihindeki en duygusal sahnelerden biridir bence, ryder da böyle bir sahneyi hakketmişti aslında;

cj: smoke seni bu pisliğe sokan şey neydi, uyuşturucu mu? başka bir şey mi?
    bs: para ve güç gözümü kör etti, umurumda bile değil.
    cj: neden bu pislikten sıyrılamadın? aile gibiydik dostum.
    bs: seçeneğim yoktu yapmalıydım, fırsatı gördüm; öldüğümde herkes adımı hatırlayacaktı...big smoooke

dediği gibi de oldu, ruhu olan nadir bilgisayar oyunu karakterlerindendir kendisi.
  • gerçek ismi (bkz: melvin harris) tir. amacı carl ın ağabeyi olan sean johnson ı (sweet) öldürüp ballas/crash ile işbirliği yaparak grove street te uyuşturucu ticaretini geliştirmektir. carl ın annesini öldürten de odur (bu yanlışlıkla olan birşey, muhtemelen hedef sweet ti, ryder ın söylediği gibi) ayrıca "you picked the wrong house fool" dediği ilk görevde beyzbol sopasını muhtemelen sweet in kafasına geçirecekti, carl ı görünce duraklayıp şaşırdı.

oyunda ihanetine dair ipuçları bulunur:

- daha ilk görevde bisikletle kaçarken, ballas kendisine ateş etmiyor ve peşinden gitmiyor. kovaladıkları hep sweet ve cj. (bunu ben farketmemiştim)
    - (bkz: #95545175) entry de bahsedilen, drive-thru görevinde çok fazla yemek söylemesinin sebebi ekibi oyalayıp ballas ın gelip sweet i öldürmesini sağlamaktır. ayrıca yemek yeme fikri de smoke'tan çıkıyor. sweet le tartışarak sonuç alamayınca öldürtmeye çalışıyor.
    - aynı görevde herkes ballas a ateş ederken kendisi ateş etmez, ballas a silah sıkmıyor.
    - yine bu görevde cj annesinin ölümünden bahsederken sürekli konuyu değiştirmesi
    - seçim yapmakla ilgili söylediği, sweet i eleştiren imalı sözleri. burada sweet in crack yani türkçede bildiğimiz adıyla taş kokain ticaretine girmesini istiyor. carl sürekli smoke'a neden bahsediyorsun anlamıyorum, niye böyle filozof gibi konuşuyorsun diyip dalgayı çakamadı.
    - sürekli evinde crash polislerinin bulunması
    - ve son olarak ta , bu adam ballas ın kontrol ettiği bir bölgeye taşınıyor. nasıl oluyorsa başına hiçbirşey gelmiyor.
  • ''when i'm gone, everyone's gonna remember my name...big smoke!''
  • oyundaki en güzel repliklerin sahibi adam.

"same things make us laugh makes us cry"
    "respect has to be earned, sweet. just like money"
    "if you can eat your food while everyone else is losing theirs, you straight homie!"
    "like it says in the book... we're blessed and cursed"
    "i'll have a number nine, a number nine large, a number six with extra sauce, a number seven, two number forty-fives, one wit' cheese, and a large soda "
    "gimme 15 mothafucker!"
    "when i'm gone everyone's gonna remember my name... big smoke"

ve daha niceleri.
  • tüm groove street ailesine yaptığı yamuğa rağmen hala saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.
    bkz: you picked the wrong house fool
  • oyun oynarken tipi hep bi yerlerden tanıdık gelirdi. sonunda buldum. ekmek teknesindeki kirli bu.
  • ateş edemeyip sonra fırça atan bir onun bunun çocuğu...
    tren görevi
hesabın var mı? giriş yap