• 4 mücevheri bir araya getirince çıkan sesin hayli benzediği sesin, uzun bir araştırmadan sonra pink floyd - learning to fly'ın karaktersitik bası olduğunu keşfettiğim, sonra oyunu tekrar oynadığımda mücevherlerin düşme seslerinin pink floyd - high hopes'taki tiz piyano seslerinden alındığını farkettiğim oyun. bir floydian olsaydım bu algı görmezden gelinebilirdi, ama floydian olmayan objektif bir dinleyici olduğuma göre, bunun tek bir açıklaması var: ben delirdim.

di mi hanım?
    - evet bey.

bakın hanım da onayladı.
  • ikincisi 16 kasım 2004 itibariyle çıkmış olan oyun. üç tip yan etkisi bulunmaktadır. bu yan etkileri şöyle irdeleyelim:

i. teknik sorgulama etkisi: oyunu oynamayı bıraktıktan sonra bir boş zamanda oyun akla gelir ve kişi taşların yerlerini değiştirme tekniklerini sorgulamaya başlar. bir örnek vermek gerekirse olası kombinasyonlarda bir üçlü yapmak yerine dörtlü yapıp bomba yaratmak ya da biraz bekleyip beşli yapma imkanı kollamak arasında verilen seçimin sorgulanması görülen yan etkilerden önemli bir tanesidir.

ii. uyku öncesi ve uyku etkisi: "teknik sorgulama etkisi"nin büyük bir kısmı uyku öncesinde görülmekle beraber, uykuya dalmadan hemen önceki o belirsizliğin oluştuğu, bilincin yavaş yavaş uykuya hazırlandığı süre içinde ve uyku süresince de kafanızda taşların yerlerini değiştirir, no more moves yazısıyla üzülür, level atladıkça sevinirsiniz.

iii. desktop/masaüstü ikonları etkisi: uzun süreli bejeweled seansları sonrasında desktop/masaüstündeki ikonları (örnek olarak folder/klasör ikonları) arasına giren mp3 dosyalarının yerini değiştirerek üçlü folder ikonu sıraları elde etme eğilimi görülmüştür ve bir yan etki olarak kabul edilmektedir.
  • bağımlılık yaptığı kısmına değinmiyorum ama telaffuzu çok can sıkıcı. biri gelip soruyor, "napıyorsun?" diyor, "bejeweled oynuyorum" deyince hep "ne?" karşılığını alıyorum. şimdi içimizdeki amerikan yirlileri "ne var canım, biciıwıld işte alala wtf" diyebilir. evet, öyle. ama her zaman öyle değil. "oyun oynuyorum lan işte" deyip geçiyorum artık. ısrar ederlerse ağzımda benzer bi şeyler geveleyip ekranımı gösteriyorum. ov biciıwıld ha? demn rayt.
  • bugun videosu yayinlanan parca. arabada ya da partide dinleyecegim turden. albumdeki diger sarkilar gibi, ozellikle dinleme istegi yaratmadi. fakat videosu ile, sarkiyi elmasa cevirmek icin tum tuslara basilmis. basinda cindrella, sonunda da daenerys targaryen olmus taylor. viserion, dragon, rhaegal ile kapanis yapildi. klibin ortasi ise avize gibi isil isil. martini kadehinde dita von teese keyfi de var. 'ben de parlamak istiyorum' dedirten eglence… klip, sarkidan parlak. videonun basinda enchanted, sonunda long live versiyonlari muhtesem detaylardi.
    bejeweled
  • bagimlilik yapan bir popcap oyunu. cekirdek citlemek gibi bir sey bejeweled oynamak. hani tuzdan dudaklarin kabarir ama hala dur iki tane daha dersin ya, hah iste tam oyle. bu oyunu allah kahretsin sozluk, yemin ederim ruh sagligim bozuldu ise guce kafami veremez oldum. yardim edin, uhu...
  • oyunu kapattıktan sonra ekranınızdaki renkler pek bir soluk gelecektir bir süre.ayarlarınızla oynamanıza gerek yok, gelip geçici bir durum.*
  • delice oynanabilecek bir oyun.
  • fare ya da klavyeyle oynanan oyunlarin dokunmatik ekran adaptasyonlari genel olarak cok basarili olmuyor ancak bejeweled'in ozellikle 1 dakikalik versiyonu kesinlikle iphone'da daha guzel oynaniyor. bu oyunu once iphone'da, sonra bilgisayarda oynadim. bilgisayardaki oynanisiyla nasil unlu olduguna sasirdim acikcasi.
  • tam kurtulmuştum bu illetten facebook gene bok etti işi... gene baştan başladık 1 dk canım ne olacak deyip saatlerce oynuyorum...
  • yanlış hamle yaptığınızda çıkan sesle moloko'dan familiar feeling başlayacakmış etkisi yaratan, yıllardır vazgeçemediğim biricik oyun.
hesabın var mı? giriş yap